Okunma Sayısı: 5216
CANLI YORUMLAR

BEBEKLERDE UYKU SORUNU

Uyumasına yardım edin

BEBEKLERİN UYKU SORUNU

Türkiye’de Bebeklerin Yüzde 72’si Her Gün Uykusuzluk Sorunu Çekiyor!

Araştırmaya göre Türkiye’de bebeklerin yüzde yetmişinden (%72) fazlası her gün uykusuzluk sorunuyla karşı karşıya kalıyor.

Araştırmaya göre; anneler bebekleri için etkin bir uyku öncesi rutini oluşturmakta güçlük çekiyor. Araştırma sonuçları Türkiye’de bebeklerin yüzde yetmişinden (%72) fazlasının her gün uykusuzluk sorunuyla karşı karşıya kaldığını ve son derece değerli olan uyku sürelerinin hatırı sayılır bir kısmında uykusuz kaldıklarını gösteriyor. Araştırma sonuçları ayrıca annelerin neredeyse beşte birinin (%19’u) bebeklerinin tüm gece sorunsuz olarak uyumasını hiç sağlayamadıklarını ortaya koyuyor.

Uzun ve kesintisiz bir uykunun bebek gelişimindeki önemi ve araştırmanın ortaya çıkardığı annelerin yaklaşık onda birinin (%9’unun) bir bebeği uyurken rahatsız edecek faktörler hakkında bilgi sahibi olmaması göz önünde bulundurulduğunda, annelerin bu konuda yardıma ihtiyacı olduğu görülüyor.

Araştırma sonuçları Türkiye’de bazı annelerin bebeklerin uyku sorununu çözdüğünü de gösteriyor; Türkiye’de bebeklerin yaklaşık üçte biri (%27’si) haftanın yedi günü gece boyunca sorunsuz şekilde uyuyabiliyor.

“Uyku Sorunun En Önemli Nedenleri: Boş Mide ve Islak Bez”

Türkiye’deki annelerin bir kısmı, bebeklerinin uyku kalitesini etkileyen birden fazla faktör olduğunun bilincindeler. Bebeklerin uyku sorunları genelden aza göre listelendiğinde; listenin başında bebeğin boş mideyle uyuması yer alıyor. Annelerin dörtte biri (%26,8’i) sıkıntılı bir gece uykusunun en önemli tetikleyicisi olarak bebeklerin aç karınla yatmasını gösteriyor. İkinci sırada ise bebeğin ıslak bir bezle uyuması geliyor. Annelerin yaklaşık beşte biri (%17’si) ıslak bir bezin bebeklerinin uykusunun bölünmesinde rol oynayacağını ifade ediyor. Diğer faktörler arasında: diş çıkarma, gürültü ve oda sıcaklığı da yer alıyor.

“İyi Bir Gece Uykusunun Öğrenmeye ve Oyuna Katkısı Fazla”

Araştırma, Türkiye’deki annelerin bebekleri için deliksiz uykunun öneminin farkında olduğunu ortaya koyuyor. Annelerin beşte dördü (%80’i) bebeklerinin iyi bir gece uykusunun ardından oyun oynarken ve yeni şeyler öğrenirken dikkatlerini daha uzun süre koruyabildiğini belirtiyor. Ayrıca birçok anne, bebeklerinin deliksiz bir uykudan uyandığında çevreleriyle daha olumlu ilişkiler kurduğunun farkında. İyi bir uyku; sabahların, anne ve bebek için daha eğlenceli ve verimli geçmesini sağlıyor ve bebeğin gelişimini olumlu etkiliyor.

Türkiye’deki annelerin yaklaşık dörtte biri (%24’ü), bebeklerinin olumlu bir ruh haliyle uyanması için gece en az 10 saat uyuması gerektiğini düşünüyor. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda bebeğin gece dinlendirici bir uyku uyumasını sağlamanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Türkiye’deki anneler tarafından bebeklerinin yatmadan önce iyi hissetmesi amacıyla yapılanlar arasında en çok bebeğe şarkı söylemek (%40) ve uyuyana kadar bebeğin yanında oturmak (%36) gibi rahatlatıcı ritüeller tercih ediliyor. Ancak yine de bu ritüeller diş çıkarma ve ıslak bir bez gibi rahatsız edici faktörlere karşı fazla etkili olamıyor.

 

Peki nasıl rahat uyutabilirsiniz? İşte öneriler:

 1. Akşam Yemeği: Bebeğinizin günün son yemeğinde yeterince gıda ve sıvı aldığından emin olun. Ortamdaki gürültü seviyesini ve ışık miktarını azaltarak bebeğinizin rahatlamasını sağlayın. 

2. Rahatlatıcı Banyo: Bebeğinizin banyoyu akşam rutininin bir parçası olarak algılamasını sağlayın. Sıcak su bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır. Ayrıca bebeğinizi hafifçe okşayarak nazik bir masaj yapabilir ve böylece bez değiştirme işlemini kolaylaştırabilirsiniz.

 3. İyi bebek bezi: Yüksek emme kapasitesine sahip bir bez tercih edin. Böylelikle bebeğinizin deliksiz bir uyku uyuma şansını maksimuma çıkarmış olursunuz.

 4. Duygusal bağ: Uyuyana kadar bebeğinizin yanında kalın. Varlığınız ona cesaret verecektir. Ayrıca yanında olduğunuzu bilmenin rahatlığı, bebeğinizin daha çabuk uykuya dalmasını sağlayacaktır. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇİPLİ KİMLİKLER DAĞITILIYOR
VATANDAŞ MAĞDUR OLMAYACAK
2012 YILINDA BURÇLAR
KOÇ, BOĞA VE İKİZLER
OBEZİTEDEN NORMAL HAYATA
TOPLAMDA 23 KİLO VERDİLER
ELEKTRİK KESİNTİSİ
İSTANBULLULAR DİKKAT!
EĞİTİMDE SINIFTA KALDIK
OKUL ÖNCESİ DÖNEM ZAYIF...
DAVETLİSİNİZ
ENGELSİZ SANAT DERNEĞİ
ÇOCUĞUN DİLİNDE ANAYASA
"SİYASİLER UZLAŞMALI"
UÇUŞLARDA SIVI KISITLAMASI
1 NİSAN İTİBARİYLE BAŞLADI
KÜRTAJ YASAĞI, NÜFUS ARTIŞI
"BU TARTIŞMADAN KAYGILIYIM"

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
CÜNEYT TÜREL VEFAT ETTİ
"BU KADAR KARA BİR HABER"
BAYRAMDA HAVA NASIL O...
ANNE BOYUTUNA BÜYÜK İLGİ
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
HAMİLELERİN YENİ MODASI
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
YENİ YILDA DENEYİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :