Okunma Sayısı: 9026
CANLI YORUMLAR

BEBEKLERİMİZİN BÜNYESİNİN DAHA GÜÇLÜ OLMASI İÇİN ANNE SÜTÜ!

Anne sütü hangi rahatsızlıkları engeller?ALERJİLERİN ENGELLENMESİ:

İnek sütüyle beslenen bebek özellikle de doğumu izleyen ilk aylarında alerji geliştirme riski altındadır. Eşi benzeri olmayan emzirme, besinsel komponentlere (antijenlere) karşı gelişen alerjileri engellemek için en iyi aracı temsil eder.

Anne sütü esasında annenin yediklerindeki "antijen"lere karşı intestinal immuniter koruyucuları da kapsar. İnsan kolostrumu, örneğin, anne tarafından içilen inek sütünün proteinlerine karşı antikorlar da içerir.

Anne sütü potansiyel olarak alerji yapıcı diğer besinlerle olan temasın, çocuğun bağırsak yapısının beslenme şekli farklılığına izin verecek kadar gelişmesine olanak verir (mamaya geçiş).

Alerji önleyici etki anne sütünde intestinal mukusun olgunlaşmasına yardım eden ve antienflamatuar bir etki gösteren çinko ve taurin gibi bazı maddelerin varlığıyla sağlanmaktadır.

Anne sütünde epitelial gelişimi uyararak bu intestinal olgunluğa yardım eden yani potansiyel olarak alerji yapan makromoleküllerin geçişini düşüren başka faktörler de vardır.ANEMİNİN ÖNLENMESİ:
Günümüzde emzirmenin anemi ve demir eksikliğini önlemedeki değeri tartışılmaz. İnsan sütündeki demir miktarı az olmasına rağmen (0,3-0,5 mg/l) bu mineral yine yüksek oranda emilebilecek bir formda bulunur ve büyümekte olan çocuğun ihtiyacını uygun bir şekilde karşılar.

Sadece emzirme ile besleme yenidoğanın en az ilk 6 aylık demir ihtiyacını karşılar, devamında sütten mamaya geçerken alınan besinler ihtiyaç duyulan demir desteğini sağlar.

ÇÜRÜKLERİN ÖNLENMESİ:
Emzirilen çocuklar biberonla beslenen çocuklara oranla diş çürüklerine daha az maruz kalırlar. Bu, anne sütü ile mama arasında var olan farklara çok da bağlı gibi görünmemektedir (hatta anne sütündeki florür miktarı azdır), daha ziyade emme şekli farklılığına bağlıdır, emme sırasında damağa karşı tutulan (ve çoğunlukla uzun süre tutulan) biberonun memesi üst dişlerin zarar görmesine neden olur.

Sonuç olarak anne sütü K vitamini eksikliğinden kaynaklanan hemorajinin önlenmesinde etkili olan, özellikle de A ve K vitamini gibi yağda çözünen vitaminleri yüksek oranda içerir.

Bu anlatılanlar anne sütünün günümüzde kanıtlanmış özellikleridir, ancak bu alanda devam eden araştırmaların anne sütünün beklenmeyen etkilerini de ortaya çıkarmaları oldukça olasıdır.


 

 

 

 

 

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEKLERDE DİŞ BAKIMI
DİŞLER ÇIKMADAN ÖNCE
17KASIM'DA KÖPRÜYE MOR RENK
PREMATÜRELER İÇİN...
GÖZÜM GİBİ BAKIYORUM DERKEN
BEBEĞİNİZİN GÖZÜNE DE BAKIN
BEBEK MASAJI NEDİR?
NASIL YAPILIR?
BEBEKLER VE DİFTERİ
NASIL ANLAŞILIR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
STRESSİZ BEBEKLER
ALERJİDEN DE UZAK DURUYOR
EMZİRECEKLERE TAVSİYELER
DOĞUM ÖNCESİNDE ÖĞRENİLMELİ
EMZİRMEK GEREKLİDİR!
ANNE SÜTÜNÜN MARİFETLERİ
EMZİRECEKLERE TAVSİYELER
DOĞUM ÖNCESİNDE ÖĞRENİLMELİ
ANNELERİN KAFASI KARIŞMASIN
HANGİ AYDA NE YEMELİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SÜT VEREN ANNELER
BEBEKLERDE ATOPİK EGZAMA
BEBEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ
BEBEKLERE BAL UYARISI
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
BAZILARI KASLI SEVER
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :