Okunma Sayısı: 9973
CANLI YORUMLAR

BURUN ETİ BÜYÜMESİ

Uykusuzluk nedeni olabilir

AŞIRI DOZDA KULLANILAN BURUN SPREYLERİ BURUN ETLERİNİN BÜYÜMESİNE NEDEN OLABİLİR

Sağlıklı nefes alamıyor, geceleri horluyorsanız, uykusuzluk problemi yaşıyorsanız nedeni burun etlerinizin büyümesi olabilir. Sıklıkla geniz eti ile karıştırılan burun etlerinin soluduğumuz havayı nemlendirip temizlemek ve ısıtmakla görevli olduğunu söyleyen Doç. Dr. Teoman Dal, kalıcı burun eti büyümesinin nedenlerini şöyle sıraladı: “Solunum yolları için vazgeçilmez öneme sahip olan burun etleri, bir tür süzgeç ve klima gibi çalışırlar. Soğuk ve kirli havada geçici olarak büyür, sıcak ve temiz havada küçülürler. Bu nedenle soğuk havada burnumuz tıkanır, sıcak havada daha rahat nefes alırız. Ancak, alerjik nezle, kronik sinüzit, kötü hava koşullarına sahip yerlerde yaşamak ve uzun süre burun açıcı spreyler kullanmak burun etlerinin kalıcı olarak büyümesine neden olur”. Burun etlerinin önemli fonksiyonları olması nedeni ile büyüyerek çeşitli problemlere neden olmaları durumunda hiçbir zaman tam olarak kesilip çıkartılmamaları, her zaman uygun yöntemlerle küçültülerek fonksiyonlarının korunması gerekmektedir.

BURUN TIKANIKLIKLARININ EN SIK RASTLANAN SEBEBİ; BURUN ETİ BÜYÜMESİ

Nefes almayı zorlaştıran, geceleri horlamaya neden olan burun eti büyümesi, hayat kalitesini ciddi şekilde düşürmesinin yanı sıra önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Burun tıkanıklıklarının sıklıkla burun etlerinin büyümesinden kaynaklandığını vurgulayan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Teoman Dal; “Burnumuz tıkandığında çareyi burun açıcı spreylerde arayabiliyoruz. Oysa bu spreyler uzun süre kullanıldığında burun etlerinin büyümesine ve fonksiyonlarını kaybetmesine neden oluyor. İçerisinde bulunan kan damarlarının genişlemesi ile büyüyen ve daralması ile küçülen alt burun etlerinin damar büzücü etkileri olan burun açıcı spreyler ile küçültülmeye çalışılması, zamanla damarların kalıcı olarak gevşemesine ve etlerin kalıcı olarak büyük kalmasına neden olabiliyor.” dedi.

 

BURUN ETİ BÜYÜMESİ AMELİYATSIZ TEDAVİ EDİLEBİLİYOR

Doç. Dr. Dal, burun eti büyümesinin ilaç, radyo frekans ve benzeri burun eti içine ısı veren teknikler ya da cerrahi yöntemlerle tedavi edilebildiğini söyleyerek şu bilgileri verdi; “Burun etlerindeki büyüme alerji ya da enfeksiyonlara bağlı ise muhakkak öncelikle ilaç tedavisi denenmelidir. Burun etlerinin yoğun kan damarı içeren yumuşak doku kısmının genişlemesinden kaynaklanan büyümelerinde ameliyata başvurmadan radyofrekans uygulamasıyla burun etlerini küçültebiliyoruz. Muayenehane koşullarında yapılabilen nispeten ağrısız, uygulaması oldukça basit bir teknik olan radyofrekans yönteminde genel anestezi uygulamaya gerek kalmıyor ve işlem 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabiliyor. Hastalar işlem sonrasında normal hayatlarına geri dönebiliyor. Eğer burun etlerindeki büyüme kemik kökenli ya da ilaç veya radyo frekans ile tedavi edilemeyecek seviyede ise ameliyata başvuruyoruz.” dedi.

Kalıcı burun eti büyümesinin en sık nedenleri:

  • Burun içi eğikliklerde karşı burun pasajındaki etlerin büyümesi
  • Alerjik nezle
  • Kronik sinüzit
  • Havanın kirli ya da kuru olduğu yerlerde yaşamak.
  • Uzun süre burun açıcı damlalar kullanmak.

Burun eti büyümelerinde tedavi seçenekleri:

• İlaçla burun etlerini küçültme,

• Radyofekans, elektrokoter, Lazer gibi et içine ısı veren teknolojilerle  küçültme,

• Cerrahi olarak yani ameliyatla küçültme

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KADIN KALBİ NEDEN YORULUR?
SEBEBİ DUYGUSAL YAPI MI?
SIVI KALORİLERE DİKKAT
O KADAR DA MASUM DEĞİLLER
YEME BOZUKLUKLARINI TANIYIN
YOL YAKINKEN DÖNÜN!
SU İÇMEYİ SEVMİYORUZ
TUZA BAYILIYORUZ
DOĞUM SÜRESİ DEĞİŞKENLERİ
DÜNYAYA GELMEK ZAMAN ALIYOR
ANNE SEVGİSİNDEN YOKSUNLUK
VE BAĞLANMA PROBLEMLERİ
İDRAR KAÇIRMAYA AKUPUNKTUR
4 KADINDAN 1'NDE GÖRÜLÜYOR
DENİZ UĞUR'DAN İYİ HABER
AMELİYAT BAŞARILI GEÇTİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ZEHİRLENMELER
ACI VERİCİ KONTROLLERE SON
ZEHİRLENMELERE DİKKAT
ANTİBİYOTİKLER
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :