Okunma Sayısı: 9020
CANLI YORUMLAR

ÇOCUĞUNUZUN İLK MÜRÜVETİ

Benal Büyükgebiz anlatıyor

Bebekler doğduğu andan itibaren gelişme içindedir. bu gelişme onların yeni biyolojik fonksiyonlar kazanması demektir. bunlardan bir tanesi de ilk mürüvet yani diş çıkarmaları.  genellikle 6. ayda ilk diş çıkar ve 12 aylık olana kadar da her ay bir diş çıkarması beklenir. 

Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, çocuklarda diş sağlığı ile ilgili, annelerin diş temizliğinin nasıl yapılacağı konusunda endişelendiğini söylüyor.

Çocuklarda diş sağlığı ve ağız bakımını anlatan Büyükgebiz, şunları söyledi: Katı beslenmeye geçene kadar bu dişler için yapılacak pek bir şey yoktur. Biliyoruz ki ilk 1 yıl içinde ağırlıklı olarak sıvı ve yarı sıvı, 9. aydan sonra aile sofralarındakileri de tüketeceğini düşünecek olursak, bebeklerin ağızlarının temizliğe ihtiyacı olabilir. Bu nedenle ince bir tülbentle silmeniz yeterli olacaktır. Bir de öğünlerden sonra, bir iki kaşık su içirilmesi, ağız temizliği açısından kıymetli bir uygulamadır. 

Ağzının içinde pamukçuk dediğimiz beyaz tabakaların olması halinde, ağız temizliğinin sağlıklı olmadığını anlayabiliriz. Bu gibi durumlarda bebek biberonla ya da anne sütü alıyorsa, beslenme sonrası ağız temizliğini sağllamak ve ağızda kalan süt artıklarını hafifletmek adına birkaç damla kaynamış su içirmek sağlıklı bir uygulama olacaktır. 

Peki çocuğunuzun dişini ne zaman fırçalamaya başlamalısınız, diş macunu yutmamayı nasıl öğretmelisiniz? Tüm bu soruların yanıtını almak için tıklayın... 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SÖZ VERİYORSANIZ YAPIN
ÇOCUK VE DEĞER YARGILARI...
ONUNLA OYUN OYNAYIN
ZEKA GELİŞİMİNE OYUN ETKİSİ
EPİLEPSİ NEDİR?
NASIL BAŞEDEBİLİRİZ?
ÖĞRETMEN Mİ İMAM MI?
AÇIĞI KİM KAPATACAK?
KAYITLAR TAMAM
ÇOCUĞUNUZ HANGİ OKULDA?
EL, AYAK VE AĞIZ HASTALIĞI
ONU BU VİRÜSTEN KORUYUN
ANNELERE BESLENME ÖNERİLERİ
DUR BİR DAHA ÖPEYİM DEMEYİN
ÇOCUK, ANAOKULUNA BAŞLARKEN
ÇOCUĞUN ÖĞRENME YÖNTEMİ
BİRAZ PSİKOLOJİ ZAMANI...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YAZ GELDİ NASILSA DEMEYİN
ÇOCUĞUNUZUN GÜVENLİĞİ İÇİN
ÇOCUĞUNUZUN GİZLİ KATİLİ!
SÜT SEVMEYEN ÇOCUKLAR İÇİN
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
EN İYİ YAZ KOKULARI
HAMİLELERİN YENİ MODASI
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :