Okunma Sayısı: 9114
CANLI YORUMLAR

ÇOCUĞUNUZUN İLK MÜRÜVETİ

Benal Büyükgebiz anlatıyor

Bebekler doğduğu andan itibaren gelişme içindedir. bu gelişme onların yeni biyolojik fonksiyonlar kazanması demektir. bunlardan bir tanesi de ilk mürüvet yani diş çıkarmaları.  genellikle 6. ayda ilk diş çıkar ve 12 aylık olana kadar da her ay bir diş çıkarması beklenir. 

Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, çocuklarda diş sağlığı ile ilgili, annelerin diş temizliğinin nasıl yapılacağı konusunda endişelendiğini söylüyor.

Çocuklarda diş sağlığı ve ağız bakımını anlatan Büyükgebiz, şunları söyledi: Katı beslenmeye geçene kadar bu dişler için yapılacak pek bir şey yoktur. Biliyoruz ki ilk 1 yıl içinde ağırlıklı olarak sıvı ve yarı sıvı, 9. aydan sonra aile sofralarındakileri de tüketeceğini düşünecek olursak, bebeklerin ağızlarının temizliğe ihtiyacı olabilir. Bu nedenle ince bir tülbentle silmeniz yeterli olacaktır. Bir de öğünlerden sonra, bir iki kaşık su içirilmesi, ağız temizliği açısından kıymetli bir uygulamadır. 

Ağzının içinde pamukçuk dediğimiz beyaz tabakaların olması halinde, ağız temizliğinin sağlıklı olmadığını anlayabiliriz. Bu gibi durumlarda bebek biberonla ya da anne sütü alıyorsa, beslenme sonrası ağız temizliğini sağllamak ve ağızda kalan süt artıklarını hafifletmek adına birkaç damla kaynamış su içirmek sağlıklı bir uygulama olacaktır. 

Peki çocuğunuzun dişini ne zaman fırçalamaya başlamalısınız, diş macunu yutmamayı nasıl öğretmelisiniz? Tüm bu soruların yanıtını almak için tıklayın... 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLARDA
"HAYIR!" KENDİNİ FARK ETTİRME ÇA...
HARVARD VE BOĞAZİÇİ İMKANI
AYNI ANDA OKUYABİLİR
ÇÜNKÜ ÇÖZÜM BU DEĞİL
GRUP İÇİNDE VAROLABİLSİN
SOSYAL BECERLERİ ÖNEMLİ
LYS BAŞVURULARI UZATILDI
SON GÜN NE ZAMAN?
BABA - KIZ İLİŞKİSİ
NASIL BİR BABASINIZ?
ÇOK BİLİNMEYENLİ DENKLEM
ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ
ÇOCUKLARDA KARANLIK KORKUSU
AİLELERE ÖNERİLER
ERDOĞAN'DAN ÖDEV İSYANI
EĞİTİMCİLER DESTEKLEDİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLARDA YUMURTA AL...
ÇOCUĞUNUZUN GÜVENLİĞİ İÇİN
"ANNE BEN ACIKTIM"
SÜT SEVMEYEN ÇOCUKLAR İÇİN
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
HAMİLELERİN YENİ MODASI
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :