Okunma Sayısı: 14595
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLARDA "HAYIR!" DÖNEMİ

"Hayır!" kendini fark ettirme çabasıdır


 


      -          Haydi bakalım banyo vakti!

-          Hayır, banyo vakti değil!

 

Üç yaşındaki çocuklardan kim bilir kaç kez duymuşsunuzdur "Hayır!" lafını ya da olumsuz cevapları. Üstelik ortada cevap verilmesi gereken bir durum bile yokken kimi zaman...

 

Ancak gerekli gereksiz söylenen bu "Hayır"lar, bizim yani yetişkinlerin bildikleri manadaki "hayır" değildir. Bu olumsuz yanıtlar, sizin sandığınız gibi itiraz anlamı da taşımıyor.

 

Çocuğun kişiliğini fark ettirme çabası

Çocuk 3 yaşına gelinceye kadar etrafındaki nesneleri, anneyi ve diğerlerini fark etmiştir. Ancak en zoru olan "kendini fark etme" bu yaşta gerçekleşir. İşte kendini fark etmenin ve ettirmenin en kolay yolu da karşı çıkmak, hayır demektir.

 

Buna bir anlamda kişilik geliştirme diyebiliriz. Dediğiniz her şeyin tersini söyler ya da isterler. Bu; kendi fikirlerini ortaya koyma ve bunun insanlar üzerinde nasıl bir etki yarattığını görme isteğidir.

 

Ne yapılabilir?

 

·         Siz de olumsuz cümlelerle onun bu "fark edilme" çabasına yardımcı olabilirsiniz. "Ellerini yıkama" diyerek ellerini yıkatabilirsiniz örneğin (çünkü o, "hayır, yıkayacağım işte!" diyecektir).

·         Seçenekler sunabilirsiniz:

 

-          Bu sefer banyo yaparken küveti doldurmamı ister misin, oyuncaklarını da yüzdürürsün? Yoksa küveti doldurmadan pembe taburende oturarak mı yıkanmak istersin?

 

Çocuğun "Hayır!" döneminde ona yardımcı olarak kendi kararlarını kendi verebilen, bağımsız bir kişilik geliştirmesine katkıda bulunmuş olursunuz. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
OLMASI GEREKEN NE?
TEK ÇOCUĞA ARKADAŞ!
KARDEŞİ YOK DİYE ÜZÜLMEYİN
Uzman Dr. Neslim Doksat
ÇOCUKLARDA ÇALMA HASTALIĞI
SINIRLARI BELİRLEMEK
RUTİNLER VE KURALLAR
KARDEŞİNİ NEDEN KISKANIR?
ONA BU SORULARI SORMAYIN
ARKADAŞLIK
FARKLI YAŞLARDA NE DEMEKTİR
PANDEMİ DÖNEMİNDE
ÇOCUKLAR İÇİN MASAL TERAPİ
YARDIM EDİN, ANLATSIN
KENDİSİNİ İFADE ETSİN...
ÇOCUKTA ÖFKEYİ ANLAMAK
VE BAŞ ETMEK...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUK ÇOCUKLUĞUNU YAŞASIN!
GECE ALTINI ISLATIYOR MU?
İSTANBUL'DA ÇOCUK OLMAK
ÇOCUKLAR TOPLUM İÇİNDE
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
KISA SAÇ MODELLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :