Okunma Sayısı: 13139
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN GELİŞİMİ

Mutlu olması için şart

Aileler için çocuklarını yetiştirirken, çocuklarının özgüven kazanması, kişiliğini tamamlayan en önemli ölçüt olarak algılanıyor. Çocukların kendilerini rahatlıkla ifade edebilmeleri, başarılı olabilmeleri ve kabul görmeleri açısından özgüven kişilik gelişiminde büyük önem taşıyor.

 

Motivasyonunu arttırmak, özgüven gelişimi için önemli


Çocuk, Ergen ve Genç Pskiyatrı Uzman Dr. Neslim Doksat, özgüven gelişiminin çocukluktan başlayan bir süreç olduğunu söylüyor. Ebeveyni tarafından belli bir sınır çerçevesi çizilen, ancak, bu aralıkta yaratıcılığı baskılanmayan, aşırı dozda korunup kollanmayan bir çocuğun özgüvenini en kısa zamanda kazanacağını söyleyen Doksat, "Çocuğun bir şeyleri ortaya koymasına imkân tanınması, müdahale ve eleştirilerin boyutu, ürettiği şeyin takdir edilmesi onun motivasyonunu arttırarak özgüveninin gelişmesini hızlandıracaktır" diyor. 

 

Doksat: "Sadece aile değil, kişiler de özgüven gelişiminde etkilidir"

 

Özellikle ergenlik döneminde çocuklar için gerek akademik başarı, gerekse de arkadaş ortamında kabul görmek, beğenilen ve takdir edilen insan olmak gibi ölçütlerin özgüveni sağlamlaştırdığının altını çizen Doksat, özgüven kazanılmasında ailelerin yanı sıra kişilerin de yapabileceği şeyler olduğunu söylüyor. 

 

Uzman Dr. Neslim Doksat, kişilerin özgüven gelişiminde kendileri için yapabileceklerini şöyle sıralıyor. 

  • Olumlu ve olumsuz özelliklerinizin hepsi hakkında iç görü sâhibi olun. Değiştirilebilir olumsuz özelliklerinizi törpülemeye gayret edin. Daha fazla değiştiremeyecek boyuta geldiğinizde ise, kendinizi artı ve eksi özelliklerinizle bir bütün olarak kabûl edin ve kendinizi o şekilde sevin.
  • Buna rağmen, kişisel gelişiminizi zenginleştirecek olan yaklaşımlara karşı her zaman açık olun.
  • Eğitim hayatınızı önemseyin.
  • Yaptığınız veya ileri sürdüğünüz her çeşit davranışı, ancak uygun ve doğru olduğuna kanaat getiriyorsanız yapın ve kendinizden emin olun.
  • Karşınızdaki insanlara daima empati ile yaklaşın, Onların kişisel sınırlarına, tercihlerine ve zevklerine daima saygı gösterin. Onların fikir ve tercihlerini kabul etmiyor olsanız dahî, saygı çerçevesinde eleştiri yapın.
  • İnsanlar tarafından sevildiğinize ve takdir edildiğinize öncelikli olarak SİZ İNANIN ve bu kanaatinize göre hareket edin.
  • Sevdiğiniz mesleği icra etmeye gayret edin.
  • Tüm bunlar yerine getirildiği takdirde, özgüven sağlıklı bir şekilde gelişmiş olur. Bu şekilde kendini yetiştirmiş olan bir birey, sağlıklı, mutlu, huzurlu ve üretken bir insan olma yolundadır.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DEMİR EKSİKLİĞİ
SEBEPLERİ, TEDAVİ YÖNTEMLER
DUR BİR DAHA ÖPEYİM DEMEYİN
ÇOCUK, ANAOKULUNA BAŞLARKEN
ANNE VE KIZLARI RAKİP Mİ?
EN BÜYÜK RAKİBİM ANNEM!
ÇOCUĞUNUZ KUSUYORSA
İSHAL OLABİLİR
ÇOK MU MIZMIZ?
HUYSUZ VE SÜREKLİ AĞLIYORSA
OKULDA İLK GÜN SENDROMU
ÇOCUĞUNUZ ENDİŞELİ Mİ?
ARKADAŞLARI DALGA GEÇİYORSA
GENÇLİKTE PROBLEM OLABİLİR
ÇOCUK SEVGİYLE ŞIMARIR MI?
UYUM İÇİN SEVGİ ŞART

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
"OKULDAN KORKARDIM"
ERKEK VE KIZ ÇOCUKLARI
ARKADAŞ ŞANTAJI
AKRAN ZORBALIĞI
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
BİR KADININ ÇANTASINDA
KISA SAÇ MODELLERİ
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :