Okunma Sayısı: 5541
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLUK AŞKI

Renkli silgilerin aşkı

Okulların açılmasıyla birlikte çocuklarımızın gönül kapıları da açıldı. İlkokul aşkları, ilk heyecanlar… Hangimizin ilkokul aşkı yoktu ki? Dirseği dirseğimize değince "Kesin o da bana aşık!" diye hayallere daldığımız… Dansa davet oynarken "Beni seçsin beni seçsin” diye panik yaptığımız…Şimdi aynı heyecanı, o tatlı duyguları çocuğumuz yaşıyor.

Peki, biz ne yapmalıyız? Çocuğumuz büyüse bile bizim hep bebeğimiz olacağına göre bu dönemde hem annesi (ya da babası) hem dostu olmayı nasıl başarırız?

 • Onun kalbini kıracak bir şey söylemeyelim. O minik kalbin yaşadığı duygular belki bize komik gibi bile gelebilir ama onun için önemliyse biz de önemsesek iyi olur.
 • Beğendiğini düşündüğü arkadaşının bizim hoşlanmadığımız yönleri olabilir. Eleştiri oklarını fırlatmaya başlamadan önce beklemekte fayda var.
 • Kendini kötü hissetmemesi ve bize ileriki hayatında da açık olabilmesi için gülümseyerek dinlemek ve kızsak bile belli etmemek çok önemli. Bu dönemde ona anlayışlı olmamızda fayda var.
 • Söz ve mimiklerimizle onu anladığımızı hissettirmemiz de çok önemli.
 • Ona hissettiklerinin aşk olmadığını anlatmaya çalışmayıp, aksine çocukluk aşklarının saflığını hatırlamaya çalışmak da iyi bir fikir olabilir öyle değil mi?
 • Yaptığının yanlış olduğunu söylemek ileride sevgiden ve aşık olmaktan kaçınmasına hatta bağlanmaktan korkan insanlardan olmasına sebep olabilir.  
 • Sorgulamayın. O zaten isterse size detayları verecektir.
 • Pozitif düşünün, belki her şey çok güzel olacak. (bunu sadece gülümseyelim diye yazıyoruz, küçücükken aşık olup da ne yapacaklarsa…)
 • Çocuğunuzun ilgilendiği kişi onunla ilgilenmezse ya da bir başkasıyla ilgilenirse kendini kötü hissedebilir. Onu dinleyin üzülmemesini sağlayın. Boş vaatlerle kandırmayın. Dünyanın sonu olmadığını anlatın.
 • Günlük tutuyorsa onun özel hayatına saygı duyun, okuduğunuzu anlarsa size bir daha güvenmeyebilir.
 • Çocuğunuz ilgilendiği kişiyle vakit geçirmek isteyebilir, ona kızmayın.

 

Çocuklar önce ailelerinde aşkı, sevgiyi, güveni, paylaşımı, birlik ve beraberliği öğrenirler. Bu yüzden eşinizle olan ilişkiniz onun hayatında önemli bir yer tutuyor, bunu unutmayın.

 

 

 

 

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KAYITLAR TAMAM
ÇOCUĞUNUZ HANGİ OKULDA?
ÖDEVLERE YARDIM EDERKEN
EĞİTİME GEÇİŞİN İŞARETLERİ
MİNİKLER İÇİN ZİL ÇALIYOR
UYUM PROGRAMI BAŞLIYOR
Eğitimcilerden SBS uyarısı
ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER
BAŞARININ SIRRI:ÖNCE SAĞLIK
KONTROLLERİ İHMAL ETMEYİN
İLKOKUL ÇOCUKLARI NE YEMELİ
AİLELERE ÖNERİLER
TATİL BİTTİ OKUL AÇILIYOR!
YİNE ÖDEV FASLI BAŞLIYOR...
ÖĞRETMEN Mİ İMAM MI?
AÇIĞI KİM KAPATACAK?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÖDEV YAPMAMAKTA DİREN...
"OKUL ÇANTAMDA NE OLSUN?"
SINAVDAN BİR GÜN ÖNCE
ÖZEL OKUL MESELESİ
HAMİLELERİN YENİ MODASI
OJENİZ NE RENK OLSUN
TOPLAYIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :