Okunma Sayısı: 5389
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLUK AŞKI

Renkli silgilerin aşkı

Okulların açılmasıyla birlikte çocuklarımızın gönül kapıları da açıldı. İlkokul aşkları, ilk heyecanlar… Hangimizin ilkokul aşkı yoktu ki? Dirseği dirseğimize değince "Kesin o da bana aşık!" diye hayallere daldığımız… Dansa davet oynarken "Beni seçsin beni seçsin” diye panik yaptığımız…Şimdi aynı heyecanı, o tatlı duyguları çocuğumuz yaşıyor.

Peki, biz ne yapmalıyız? Çocuğumuz büyüse bile bizim hep bebeğimiz olacağına göre bu dönemde hem annesi (ya da babası) hem dostu olmayı nasıl başarırız?

 • Onun kalbini kıracak bir şey söylemeyelim. O minik kalbin yaşadığı duygular belki bize komik gibi bile gelebilir ama onun için önemliyse biz de önemsesek iyi olur.
 • Beğendiğini düşündüğü arkadaşının bizim hoşlanmadığımız yönleri olabilir. Eleştiri oklarını fırlatmaya başlamadan önce beklemekte fayda var.
 • Kendini kötü hissetmemesi ve bize ileriki hayatında da açık olabilmesi için gülümseyerek dinlemek ve kızsak bile belli etmemek çok önemli. Bu dönemde ona anlayışlı olmamızda fayda var.
 • Söz ve mimiklerimizle onu anladığımızı hissettirmemiz de çok önemli.
 • Ona hissettiklerinin aşk olmadığını anlatmaya çalışmayıp, aksine çocukluk aşklarının saflığını hatırlamaya çalışmak da iyi bir fikir olabilir öyle değil mi?
 • Yaptığının yanlış olduğunu söylemek ileride sevgiden ve aşık olmaktan kaçınmasına hatta bağlanmaktan korkan insanlardan olmasına sebep olabilir.  
 • Sorgulamayın. O zaten isterse size detayları verecektir.
 • Pozitif düşünün, belki her şey çok güzel olacak. (bunu sadece gülümseyelim diye yazıyoruz, küçücükken aşık olup da ne yapacaklarsa…)
 • Çocuğunuzun ilgilendiği kişi onunla ilgilenmezse ya da bir başkasıyla ilgilenirse kendini kötü hissedebilir. Onu dinleyin üzülmemesini sağlayın. Boş vaatlerle kandırmayın. Dünyanın sonu olmadığını anlatın.
 • Günlük tutuyorsa onun özel hayatına saygı duyun, okuduğunuzu anlarsa size bir daha güvenmeyebilir.
 • Çocuğunuz ilgilendiği kişiyle vakit geçirmek isteyebilir, ona kızmayın.

 

Çocuklar önce ailelerinde aşkı, sevgiyi, güveni, paylaşımı, birlik ve beraberliği öğrenirler. Bu yüzden eşinizle olan ilişkiniz onun hayatında önemli bir yer tutuyor, bunu unutmayın.

 

 

 

 

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
İŞTE ÖNERİLER
RUTİNLER BELİRLEYİN
EYVAH OKUL BAŞLIYOR!
HARÇLAR KALKIYOR
ÖĞRENCİLERE MÜJDE
ÇOCUĞUNUZ NASIL ÖĞRENİYOR?
KAYITLAR TAMAM
ÇOCUĞUNUZ HANGİ OKULDA?
KAHVALTIDA NE YEMELİ?
KANSIZLIK RİSKİNE DİKKAT

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
UYKUYA DİRENMESİ
"OKULDA NE YEMELİ?
ÖĞRENMEDE RENGİN ÖNEMİ
YENİ OKUL ARAŞTIRMASI
HAMİLELERİN YENİ MODASI
BAZILARI KASLI SEVER
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :