Okunma Sayısı: 6046
CANLI YORUMLAR

De Quervain Sendromu

Raket ile mi geliyor?

Raket ile yapılan sporların düşmanı; De Quervain Sendromu

Bazı ağrılar, baş edilmez ve inatçı olabilir. Bu durum özellikle de günlük hayatı felç etmeye yeter. Yaşam kalitesini büyük oranda olumsuz etkiler ve basit rutin işleri bile yapmayı engelleyebilir. Bu ağrılardan biri de De Quervain sendromundan kaynaklanan ağrılardır. Avrasya Hastanesi Ortapedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Ortak, De Quervain sendromu hakkında önemli bilgiler veriyor.

Baş parmağınızda geçmeyen bir ağrı hissediyor musunuz?

Başparmağı yukarı kaldıran ve diğer parmaklardan uzaklaştıran hareketleri uyguladığımızda tendonlarımız, el bileğinde başparmağın tabanına yakın bölgede bir tünelin altından geçerler. Bu tünelde meydana gelen kalınlaşma ve sertliklerle, tendon kılıflarında oluşan şişlikler başparmak hareketleri sırasında tendonların tünel altından kayarak hareket etmelerini zorlaştırır. Ağrı ve acıya neden olan bu durum, ilk defa tarif eden İsviçreli cerrahın adıyla anılır.

Birinci dorsal kompartman tendiniti olarak bilinen bu hastalık, başparmağa ait el bileği tendonlarının (kirişlerin) zorlanması ve inflamasyonu sebebiyle ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Bu inflamasyon tendon çevresinde şişmeye, genişlemeye ve başparmak hareketlerinde ağrıya neden olabilir.

Tetikleyici nedenler var…

Bu sendromun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı sebepler bu durumun ortaya çıkmasını tetikleyebilir. Bunlar;

  • Ağrı,
  • Aynı hareketlerin sürekli olarak tekrarlanması,
  • Parmağa doğrudan alınan darbe,
  • Bahçe işleri,
  • Raket ile yapılan sporlar,
  • İş yerindeki çeşitli rutinler,
  • İltihaplı romatizma.

De Quervain sendromu nasıl meydana gelir?

De Quervain tendinitinin nedeni birinci parmağa yapışan tendonların zorlanmasıdır. Daha çok yeni başlanmış olan tekrarlayıcı bir aktivite nedeniyle görülür. El bileğinde görülen kırıklarda tendonda artan stres, bu sendromun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kesin teşhis için uzman görüşü gerekiyor

De Quervain hastalığının tanısı için en sık tercih edilen yöntem, finkelstein testidir. Bu testte, uzman bir doktor sizden başparmağınızı avucunuzun içine koyup yumruk yapmanızı isteyecektir. Bileğiniz dışa doğru büküldüğünde şişen tendonlar, dar boşluktan çekilerek gerilirler. Hareket sırasında ağrı hissediyorsanız sizde de De Quervain sendromu olabilir.

Hastayı tedavi sürecinde neler bekliyor?

Tedavideki asıl amaç rahatsızlık yaratan ağrı ve şişliği azaltmaktır. Bunun için başparmağını hareketsiz tutacak atel adı verilen cihazlar kullanılabilir. Genellikle erken evrede ağrının geçmesini sağlasa da hastaların % 70’inde ağrı tekrar başlar.  Bu sebeple tedavi ağızdan alınan anti-enflamatuar ilaçlarla desteklenir. Diğer bir tedavi seçeneği olarak tendonun bulunduğu kompartmana steroid-kortizon enjeksiyonu uygulanabilir. Eğer hastalıkta bir ilerleme görülmüyorsa cerrahi yöntemlere başvurulur.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BENLERİNİZLE BARIŞIN
KANSERDEN KORUNUN
ZEHİRLENMELERE DİKKAT
YAZ TATİLİ ZİYAN OLMASIN
EGZAMA TETİKLEYİCİLER
TEDAVİYİ ETKİLİYOR
BU HASTALIK DA ERKEKLERE
"ZENGİN HASTALIĞI"
AKILLI TELEFONA DİKKAT
SAĞLIĞINIZI RİSKE ATMAYIN
DİŞ ETİ HASTALIĞI
ERKEN DOĞUM SEBEBİ Mİ?
KARIN YAĞLARINDAN KURTULUN
AÇ KALARAK DEĞİL, YİYEREK
OBEZİTEYE DİKKAT
İDRAR KAÇIRMAYI TETİKLİYOR
RAMAZAN DÖNEMİNDE BESLENME
DENGELİ VE SAĞLIKLI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KİRPİK DİBİ İLTİHABI
GÖZ SAĞLIĞINIZI KORUYUN
BROKOLİ KANSERLE SAVAŞIYOR
SAĞLIKLI RAMAZAN REHBERİ
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :