Okunma Sayısı: 9224
CANLI YORUMLAR

DIŞKI NAKLİ

Hayat kurtarıyor!

İngiltere'de Clostridium Difficle Enfeksiyonu (CDI) vakalarında bu yöntemi kullanan tek doktor olduğunu belirten Alisdair MacConnachie, bunun kanıtlanmış bir tedavi şekli olduğunu söylüyor.

Dr. MacConnachie, bu yönteme son çare olarak başvurulması gerektiğine dikkat çekiyor.

Alisdair MacConnachie'ye göre işin mantığı çok basit. CDI, antibiyotiklerin kalın bağırsaktaki çok sayıda yararlı bakteriyi yok etmesiyle ortaya çıkan bir enfeksiyon. Bu enfeksiyon, hayatta kalan bakterilere patlayıp çoğalacak ve yüksek miktarda toksin üretecek alan sağlıyor. Bunun da ishale yol açtığı ve ölümcül olabileceği belirtiliyor.

İlk seçenek olarak hastalara daha fazla antibiyotik veriliyor. Ama bu yöntem her zaman etkili olmuyor ve enfeksiyon tekrar ortaya çıkıyor.

BAKTERİLERLE SAVAŞI İÇİN KULLANILIYOR
Bu yöntemde ise kalın bağırsaklara daha fazla bakteri eklenerek bunların Clostridium Difficile bakterileriyle savaşması ve enfeksiyonun kontrol altına alınması sağlanıyor.

Dr. MacConnachie, İskoçya'nın Glasgow kentindeki Gartnavel Hastanesi'nde 2003'ten bu yana 20 kez bu operasyonu gerçekleştirdiğini söylüyor. Bu hastalardan biri dışında tümü enfeksiyondan kurtulmuş.

Normal tedavi yöntemi sonuç vermezse, hastaya operasyondan bir gece öncesine kadar antibiyotik veriliyor. Hasta daha sonra mide asidini kontrol edecek ilaçlar alıyor.

Operasyon sabahı dışkı verecek kişi hastaneye gelip dışkı örneği veriyor.

Bu kişi genellikle hastanın yakını ve tercihen hastayla aynı evde yaşayıp aynı şeyleri yiyen ve bağırsaklarında benzer bakteriler bulunan kişiler oluyor.

30 gram dışkı tuzlu suyla blender'dan geçiriliyor. Kahve filtresinden geçirilen sıvı, bir boru aracılığıyla burundan mideye gönderiliyor. 

 

BBC Türkçe

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YILDA 110BİN ÇİFT BOŞANIYOR
BAKAN FATMA ŞAHİN AÇIKLADI
MERAL OKAY VEFAT ETTİ
SANAT DÜNYASI YASTA
MUTLULUK ROBOTLARI
ROBO-KADINLAR DEVREYE GİRDİ
HER ŞEY BİR BLOGLA BAŞLADI!
MARTHA YEMEKHANEYİ ÇEKİNCE
DİNİN YARIŞMAYLA İLGİSİ NE?
ABSÜRT EUROVİSİON HABERİ!
AŞKINIZIN KİTAP BOYUTU
HENÜZ HEDİYE ALMADIYSANIZ
KADIN-ERKEK ARASINDA
ŞAŞIRTAN FARKLILIK
ZEHİRLENMELER DEVAM EDİYOR
BU KEZ ADRES: ANKARA
KADINA DİZİ İZLEMEME CEZASI
"DÜĞÜN DE YOK NİŞAN DA!"
ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK
"BEN ZATEN İKTİDARSIZIM"

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
GRİPTEN KORUNMANIN 10 YOLU
UYKUSUZLUK SİZİ ÖLDÜRMESİN
İDRAR YOLU ENFEKSİYONU
AĞIZDAN NEFES ALIYORSANIZ
İLGİLİ VİDEOLAR
ERKEN ERGENLİK
KADINLARA ÖZEL "MUTLULUK" OYUNCAKLARI
ERGENLİKTE UYUM SORUNU
LEYLEK HİKAYELERİ ANLATMAYIN
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :