Okunma Sayısı: 9548
CANLI YORUMLAR

EV SAHİPLERİ DİKKAT

Vergilere değişiklik yolda

Maliye, kira gelirinin vergilendirilmesinde, Al Capone’u hapse atan ABD Vergi İdaresi’ni örnek alarak radikal değişikliğe gidiyor. Buna göre, kirada vergiyi artık ev sahibi değil Maliye belirleyecek.

Maliye Bakanlığı, halk arasında kira vergisi olarak bilinen gayrimenkul sermaye iratlarının vergilendirilmesinde, radikal değişikliğe gidiyor.

Star gazetesinin haberine göre; beyan edilecek kira tutarını ve ödenecek vergi bedelini ev sahibi değil Maliye Bakanlığı belirleyecek. Söz konusu sistem, ünlü mafya lideri Al Capone'u hapse atan ABD Vergi İdaresi'nin uyguladığı modelden örnek alındı.

Maliye Bakanlığı'nın kira vergisi için geliştirdiği yeni sistem, 2012 yılından itibaren uygulanacak. Mevcut durumda, ev sahipleri her yıl Mart ayında, bir önceki yıl elde ettikleri kira gelirlerini beyan ediyor. Yani, beyanda ev sahibinin beyanı esas alınıyor. Beyana göre de, ev sahibinin ödeyeceği kira vergisi tutarı değişiyor. Bu sistemde, ev sahipleri kira gelirlerinin bir kısmını gizleyerek vergi kaçırabiliyor.

Miktarı vergi daireleri söyleyecek

Yeni sistemde ise kira gelir beyannameleri ve ödenecek tutarlar ev sahiplerinin bağlı olduğu vergi idareleri tarafından hazırlanacak. Bunun için bir bilgisayar sistemi geliştirildi.

Vergi idaresi, ev sahiplerinin ödeyeceği kira bedelini ise, bankaya yatırılan kira tutarlarını, tapu kayıtlarını ve emsal kira gelirlerini baz alarak tespit edecek.

Örneğin, Ankara'nın Çankaya İlçesi'nde bir kirada konutu bulunan Ahmet Bey'in, elde ettiği kira geliri, banka hesapları ve aynı ilçede bulunan diğer konutların kira gelirleri karşılaştırılarak bulunacak ve kira vergisi de bulunan gelir üzerinden kesilecek. Eğer ev sahibi 'ben bu kadar kira geliri elde etmedim' itirazında bulunursa, bunu kanıtlayacak. Kira beyannameleri de, ev sahipleri tarafından değil vergi idareleri tarafından hazırlanacak.

1 milyon ev sahibini etkiliyor

Maliye Bakanlığı'nın, kira vergisinde getirdiği düzenleme Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon ev sahibini ilgilendiriyor. Verilere göre; 2010 yılında Türkiye genelinde toplam 657 bin 312 ev sahibi kira geliri beyannamesi verdi.

Bu sayının, 2011 yılı vergilendirme döneminde 750 bine çıkması planlanıyor. Şu anda yaklaşık 100 bin ev sahibinin kira beyannamesi vermediği belirlendi.

Söz konusu ev sahiplerine de kira vergisini ödemesi için mektup gönderildi. Söz konusu sistemin, ünlü mafya lideri Al Capone'nu hapse atan ABD vergi idaresinden örnek alındığını bildirildi. ABD Vergi Dairesi (IRS), söz konusu sistemi ücretli ve serbest meslek sahiplerine de uyguluyor.

 

 

Kaynak: ntvmsnbc

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KÜRTAJ TARTIŞMASI ABD'DE
KÜRTAJ KARŞITLARI AYAKLANDI
KENEDEN SONRA YENİ TEHLİKE
PİKNİK ALANLARINA DİKKAT
BAYRAMDA DA İŞ BAŞINDALAR
ACİLLER HİZMET VERECEK
ÇOCUK DA YAPARIM KARİYER DE
İŞVEREN AYNI FİKİRDE DEĞİL
DİNÇER, VELİLERE SESLENDİ
TÜM KOYUNLARI SAYDIYSANIZ
VE HALA UYUYAMIYORSANIZ
SİGORTA UYARISI
1.7 MİLYON KİŞİYİ TEHLİKEDE
HİPERAKTİVİTEYİ TANIYIN
ÇOCUĞUNUZDA VAR MI?
BARBAROS, MÜSTEHCEN BULUNDU
100TEMEL ESER'DEN ÇIKARILDI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÜSTÜN ZEKÂLININ EĞİTİMİ
'KIZLIK ZARI' OPERASYONU
AŞIRI TERLEME
ARABADA KLİMA EVDE PENCERE
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
ROBOT SEVGİLİLER
OJENİZ NE RENK OLSUN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :