Okunma Sayısı: 9476
CANLI YORUMLAR

EV SAHİPLERİ DİKKAT

Vergilere değişiklik yolda

Maliye, kira gelirinin vergilendirilmesinde, Al Capone’u hapse atan ABD Vergi İdaresi’ni örnek alarak radikal değişikliğe gidiyor. Buna göre, kirada vergiyi artık ev sahibi değil Maliye belirleyecek.

Maliye Bakanlığı, halk arasında kira vergisi olarak bilinen gayrimenkul sermaye iratlarının vergilendirilmesinde, radikal değişikliğe gidiyor.

Star gazetesinin haberine göre; beyan edilecek kira tutarını ve ödenecek vergi bedelini ev sahibi değil Maliye Bakanlığı belirleyecek. Söz konusu sistem, ünlü mafya lideri Al Capone'u hapse atan ABD Vergi İdaresi'nin uyguladığı modelden örnek alındı.

Maliye Bakanlığı'nın kira vergisi için geliştirdiği yeni sistem, 2012 yılından itibaren uygulanacak. Mevcut durumda, ev sahipleri her yıl Mart ayında, bir önceki yıl elde ettikleri kira gelirlerini beyan ediyor. Yani, beyanda ev sahibinin beyanı esas alınıyor. Beyana göre de, ev sahibinin ödeyeceği kira vergisi tutarı değişiyor. Bu sistemde, ev sahipleri kira gelirlerinin bir kısmını gizleyerek vergi kaçırabiliyor.

Miktarı vergi daireleri söyleyecek

Yeni sistemde ise kira gelir beyannameleri ve ödenecek tutarlar ev sahiplerinin bağlı olduğu vergi idareleri tarafından hazırlanacak. Bunun için bir bilgisayar sistemi geliştirildi.

Vergi idaresi, ev sahiplerinin ödeyeceği kira bedelini ise, bankaya yatırılan kira tutarlarını, tapu kayıtlarını ve emsal kira gelirlerini baz alarak tespit edecek.

Örneğin, Ankara'nın Çankaya İlçesi'nde bir kirada konutu bulunan Ahmet Bey'in, elde ettiği kira geliri, banka hesapları ve aynı ilçede bulunan diğer konutların kira gelirleri karşılaştırılarak bulunacak ve kira vergisi de bulunan gelir üzerinden kesilecek. Eğer ev sahibi 'ben bu kadar kira geliri elde etmedim' itirazında bulunursa, bunu kanıtlayacak. Kira beyannameleri de, ev sahipleri tarafından değil vergi idareleri tarafından hazırlanacak.

1 milyon ev sahibini etkiliyor

Maliye Bakanlığı'nın, kira vergisinde getirdiği düzenleme Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon ev sahibini ilgilendiriyor. Verilere göre; 2010 yılında Türkiye genelinde toplam 657 bin 312 ev sahibi kira geliri beyannamesi verdi.

Bu sayının, 2011 yılı vergilendirme döneminde 750 bine çıkması planlanıyor. Şu anda yaklaşık 100 bin ev sahibinin kira beyannamesi vermediği belirlendi.

Söz konusu ev sahiplerine de kira vergisini ödemesi için mektup gönderildi. Söz konusu sistemin, ünlü mafya lideri Al Capone'nu hapse atan ABD vergi idaresinden örnek alındığını bildirildi. ABD Vergi Dairesi (IRS), söz konusu sistemi ücretli ve serbest meslek sahiplerine de uyguluyor.

 

 

Kaynak: ntvmsnbc

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
MADONNA BÜYÜLEDİ
HAYRANLARI STADI DOLDURDU
ANTİBİYOTİKTE KÜRESEL KRİZ
KÜÇÜK SIYRIKLAR ÖLDÜREBİLİR
ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLANIYOR
ŞEHİTLER SAYGIYLA ANILIYOR
BÜYÜK ÖDÜL SAHİBİNİ BULDU
"GÜZELLİĞİN ON PAR' ETMEZ"
YENİ YILA YENİ UYGULAMALAR
HAYATIMIZ DEĞİŞİYOR
SOĞUK HAVA DALGASI GELİYOR
ÇARŞAMBA GÜNÜNE DİKKAT
ÇOCUĞA DİJİTAL BAKICI
EBEVEYNLERE KONTROL MODÜLÜ
MİLLİ ATLET ASLI ÇAKIR
ANNE BOYUTU'NA KONUŞTU
HARÇ ÇOCUKLARA HARCANIYORDU
REKTÖRLER NE DEDİ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLARIMIZ "KANSIZ"
BİLEKLİKLER ETKİSİZ ÇIKTI!
DAHA ÖNCE NİŞANLANMIŞ
BU KEZ HEDEF SİVİLLER OLDU
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
TOPLAYIN
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :