Okunma Sayısı: 8230
CANLI YORUMLAR

EVLİLİĞİNİZDE HEDEFLERİNİZ

Hedef kontroldeki etkin güç

Halihazırdaki hedeflerinize ulaşmak için aşağıdaki basit adımları deneyebilirsiniz. Bunu kişisel bir egzersiz gibi ele alabileceğiniz gibi, isterseniz eşinizle veya bütün ailenizle konuşarak da yapabilirsiniz.

İlk ve en önemli adım, hedeflerinizin ne olduğunu tam olarak saptamaktır. İlişki ağınızı etraflı bir biçimde belirleyebilmek için yaşamınızın değişik alanları üzerine düşünmeniz size yardım edebilir. Elinizdeki kitabın bölüm başlıkları da size bu konuda fikir verebilir. Üzerine düşündüğünüz her şeyi mutlaka not alın.

Bir kere belirli bazı fikirler oluşturduktan sonra, kişisel durumunuz hakkındaki en önemli hedefinizi saptamanız gerekiyor. Örneğin, yeni evliyseniz, en az ayda bir kere yetişkinlere yakışır düzgün bir akşam yemeği organizasyonu yapmak en mütevazı hedeflerinizden biri olabilir. Veya çocuklarınızın hal ve tavırlarıyla ilgili sorunlarınız varsa, sadece haftada bir kere daha az stresli bir süpermarket gezisi yapmaya bile yoğunlaşabilirsiniz. Veya eski eşinizle bir sorun yaşıyorsanız, aranızdaki problemleri konuşmayı deneyebileceğiniz bir buluşmaya kendinizi hazırlamak da uygun bir hedef olabilir.

Önemli noktalardan biri de, bir kerede üçten fazla hedef belirlememenizdir. Çok hedef koyarsanız, onları başarmakta zorlanabilirsiniz. Titiz ve gerçekçi olun. Çıtayı çok yukarı koymayın, ama aynı şekilde çok düşük seviyeli hedefler de belirlemeyin. Hedefleriniz için bir takvim hazırlayın ve onları kâğıda dökün. Bu basit girişim, onların üstesinden gelmek için harekete geçmenize yardımcı olacaktır.

Ve en son olarak da, sorunlarınızı az sayıdaki güvenebileceğiniz arkadaşınızla paylaşın. Bu şekilde, hedefleriniz şahsi mülkiyetiniz olmaktan çıkacak ve dostlarınızın destekleyici tavırları tarafından da sürekli gündeme getirilmeye başlanacaktır. Arkadaş desteği yönteminin iyi bir örneği, bunu gerçekten istediğinizi biliyorlarsa sigarayı bırakma konusunda gözlenebilir. Veya evde sinirinizi kontrol etmede sıkıntılar yaşıyorsunuz; en küçük bir şey bile sizi gereksiz bir öfke patlamasının eşiğine götürüyor. Eğer aileniz bu konuda bir şeyler yapmaya çabaladığınızı biliyorsa size yardım edecek ve davranışlarınızdaki en küçük değişikliği bile fark ettiklerinde sizi kutlayacaklardır.

Hedeflerini belirleyen ve sorumluluklarını içtenlikle yüklenen insanlar, kendi meselelerine daha fazla zaman ayırmaya ve onları mutsuz kılacak şeylerden kaçınmaya daha yatkındırlar. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
MEDYA BİZİ DUYARSIZLAŞTIRDI
SÜNNET 2-6 YAŞTA OLURSA...
ALGI, "CİNSEL TRAVMA" OLUR!
HAMİLELİKTE VUCUT
SAÇLAR NEDEN DÖKÜLÜR?
BİRAZ BENCİL OLUN
KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN
ÇALIŞAN HAMİLELER İÇİN
SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
Prof. Dr. Aktuğ Ertekin
GEBELİKTE TANSİYON YÜKSEKLİ
ATEŞ, KOLİK, KUSMA, İSHAL
BEBEĞİNİZİ TAKİBE ALIN!
ÇOCUKLARINIZ KAVGA EDİYORSA
NASIL BİR YOL İZLEMELİ?
BOŞANIYORSUNUZ, YA SONRA?
VELAYET KİME, NASIL GEÇİYOR
BU 2 KELİMEYE DİKKAT
EVLİLİĞİNİZİ RİSKE ATMAYIN!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÖNCE STRESİNİZİ YENİN
ÇOCUĞUM BENDEN ÖNEMLİ
1 YAŞ ÇOCUĞUNA ARKADAŞ
UYKU SORUNU MU VAR?
YAŞLANMAK GÜZELDİR
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :