Okunma Sayısı: 8426
CANLI YORUMLAR

EVLİLİĞİNİZDE HEDEFLERİNİZ

Hedef kontroldeki etkin güç

Halihazırdaki hedeflerinize ulaşmak için aşağıdaki basit adımları deneyebilirsiniz. Bunu kişisel bir egzersiz gibi ele alabileceğiniz gibi, isterseniz eşinizle veya bütün ailenizle konuşarak da yapabilirsiniz.

İlk ve en önemli adım, hedeflerinizin ne olduğunu tam olarak saptamaktır. İlişki ağınızı etraflı bir biçimde belirleyebilmek için yaşamınızın değişik alanları üzerine düşünmeniz size yardım edebilir. Elinizdeki kitabın bölüm başlıkları da size bu konuda fikir verebilir. Üzerine düşündüğünüz her şeyi mutlaka not alın.

Bir kere belirli bazı fikirler oluşturduktan sonra, kişisel durumunuz hakkındaki en önemli hedefinizi saptamanız gerekiyor. Örneğin, yeni evliyseniz, en az ayda bir kere yetişkinlere yakışır düzgün bir akşam yemeği organizasyonu yapmak en mütevazı hedeflerinizden biri olabilir. Veya çocuklarınızın hal ve tavırlarıyla ilgili sorunlarınız varsa, sadece haftada bir kere daha az stresli bir süpermarket gezisi yapmaya bile yoğunlaşabilirsiniz. Veya eski eşinizle bir sorun yaşıyorsanız, aranızdaki problemleri konuşmayı deneyebileceğiniz bir buluşmaya kendinizi hazırlamak da uygun bir hedef olabilir.

Önemli noktalardan biri de, bir kerede üçten fazla hedef belirlememenizdir. Çok hedef koyarsanız, onları başarmakta zorlanabilirsiniz. Titiz ve gerçekçi olun. Çıtayı çok yukarı koymayın, ama aynı şekilde çok düşük seviyeli hedefler de belirlemeyin. Hedefleriniz için bir takvim hazırlayın ve onları kâğıda dökün. Bu basit girişim, onların üstesinden gelmek için harekete geçmenize yardımcı olacaktır.

Ve en son olarak da, sorunlarınızı az sayıdaki güvenebileceğiniz arkadaşınızla paylaşın. Bu şekilde, hedefleriniz şahsi mülkiyetiniz olmaktan çıkacak ve dostlarınızın destekleyici tavırları tarafından da sürekli gündeme getirilmeye başlanacaktır. Arkadaş desteği yönteminin iyi bir örneği, bunu gerçekten istediğinizi biliyorlarsa sigarayı bırakma konusunda gözlenebilir. Veya evde sinirinizi kontrol etmede sıkıntılar yaşıyorsunuz; en küçük bir şey bile sizi gereksiz bir öfke patlamasının eşiğine götürüyor. Eğer aileniz bu konuda bir şeyler yapmaya çabaladığınızı biliyorsa size yardım edecek ve davranışlarınızdaki en küçük değişikliği bile fark ettiklerinde sizi kutlayacaklardır.

Hedeflerini belirleyen ve sorumluluklarını içtenlikle yüklenen insanlar, kendi meselelerine daha fazla zaman ayırmaya ve onları mutsuz kılacak şeylerden kaçınmaya daha yatkındırlar. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAMİLE OLMANIN İYİ TARAFLARI
EVET SADECE ŞİŞ AYAKLARDAN İBARE...
ÇALIŞAN ANNENİN ÇOCUĞU
BEBEK O, ANLAMAZ DEMEYİN
MAAİLE YİYORUZ
ÇOCUĞUMUZ GELİŞSİN DİYE...
HAMİLELİKTE 29. HAFTA
RAHATLATICI FAKTÖR EGZERSİZ
KARDEŞLER ARASI HİYERARŞİ
SİZİN AİLENİZDE NASIL?
2 YAŞ ÜZERİ ÇOCUĞA DOST
SOSYALLEŞMESİNİ DESTEKLEYİN
DİKKAT BAKICI VAR
BAKICI ANNE OLMALI!
TÜRKÇE E-KİTAP PROJESİ
AB, BURADAN ÖĞRENİLECEK
İLERİ YAŞTA ANNELİK MÜMKÜN
TÜP BEBEKTE YENİ YÖNTEM

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEKLERE İNGİLİZCE E...
ÇOCUĞUNUZLA KİTAP OKUYUN
ARADA KALMIŞ İLİŞKİLER
ÇOK MU MIZMIZ?
KISA SAÇ MODELLERİ
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :