Okunma Sayısı: 5426
CANLI YORUMLAR

FAST-FOOD YEMEKLERLE

ÇÜRÜME HIZLANIR

FAST-FOOD ÇÜRÜMEYİ HIZLANDIRIR

TAZE SEBZE-MEYVE YESİNLER

 

Tatili fırsat bilin, çocuklarınızın diş bakımını yaptırın!

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, tatilde artan fast-food ve gazlı içecek tüketimine karşı aileleri uyardı.

Dt.Pertev Kökdemir, “Okulların tatil olması, çocukların dişlerinin kontrolü için bir fırsat haline dönüştürülebilir” diyor ve aileleri uyarıyor: “Özellikle ders koşuşturması içinde ihmal edilmiş olan tedaviler bu dönemde yapılabilir. Ayrıca küçük çocukların anne-babalarından ayrıldığı ve onların kontrolü dışında yediği bol şekerli ve karbonhidratlı gıdalar; eğer okulda dişler fırçalanmamışsa, dişlerin çürümesini hızlandırmış olabilir. İşte tatil zamanı başlangıç aşamasındaki bu çürükler çok kolay bir şekilde tedavi edilebilir.”

AZI DİŞLERİ ÇÜRÜKTEN ÖMÜR BOYU KORUNUR

“Çocuklarda ağızda yerini alan ilk kalıcı büyük azı dişleri bu dönemde çıkmaya başlar ve bu dönemde azı dişlerini fissür koruyucu denen çürüme engelleyici maddelerin uygulanması gerekir. Fissür koruyucular sayesinde azı dişleri ömür boyu çürükten korunur. Yine 12 yaşında çıkmaya başlayan 2. büyük azı dişleri de fissür koruyucu ile korumaya alınmalıdır.”

FAST-FOOD ÇÜRÜMEYİ HIZLANDIRIR.

Dt.Kökdemir, “Tatil günlerinde artan etkinlikler ve bu etkinlikler sırasında alınan şekerli gıdalar, fast-food tarzı beslenme ve asitli içecekler dişlerdeki çürümeyi hızlandırabilir” diyerek uyardı. Kökdemir, “Bu nedenle bu dönemde yapılacak diş hekimi ziyareti hem bir kontrol, hem de çocuklar için dişlerine iyi bakmaları açısından bir motivasyon olacaktır” dedi.

TAZE SEBZE-MEYVE YESİNLER

“Tatil günlerinde daha geç yatan ama çok uykulu olduğu için gece diş fırçalamayı ihmal eden çocuklar, bu davranışlarıyla dişlerini riske atabilir” diyen Dt.Pertev Kökdemir, “Bu nedenle ebeveynler özellikle sömestre tatilinde çocuklarını çok iyi takip etmeli, mümkün olduğunca şekerli ve fast-food yiyecekler yerine taze meyve ve sebze yemeleri konusunda yönlendirici olmalı. Çocukların diş fırçalama alışkanlıklarına düzenli bir şekilde devam etmelerini sağlamalıdır” dedi.

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
MİDE KANAMASI
İLK NE YAPMALI?
SAĞLIKLI RAMAZAN REHBERİ
ÇALIŞANLARA ÖNEMLİ UYARILAR
Huzursuz Bacak Sendromu
HAYAT BOYU SÜRER?
GÜNEŞ YANIKLARINA DİKKAT
YANLIŞ BİLGİLERE DİKKAT
AĞZINIZIN TADI BOZULMASIN
BU 10 BELİRTİYE DİKKAT
İKRAMLARDAN TADIMLIK ALIN
SAĞLIĞINIZI KAYBETMEYİN
BU HASTALIK DA ERKEKLERE
"ZENGİN HASTALIĞI"
OSTEOPOROZ ÖNLENEBİLİR
50 YAŞ VE ÖTESİ
SAĞLIK BAKANLIĞI TAKİPTE

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KURBAN KESİMİ VE ÇOCUKLAR
ANNELERİN KABUSU: BİTLENME
ÇOCUĞUM YEMEK YEMİYOR
GENÇLER ARASINDA TEHLİKE!
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
EN İYİ YAZ KOKULARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :