Okunma Sayısı: 5279
CANLI YORUMLAR

GENİTAL SİĞİL

Nasıl korunuruz?

Genital siğilden korunmanın temel prensibi güvenli cinsel yaşam

 

Genital siğilin insan papillom virüsüne (HPV) bağlı olarak meydana gelen, anogenital bölgede oluşan, sıklıkla yüzeyden kabarık değişik boyuttaki lezyonlar olduğunu ifade eden İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Samet Topuz, sıklıkla dış dudaklarda, anüs çevresinde, perinede, vagina içinde, bazen de rahim ağzında oluşabildiğini belirtti.

 

HPV virüsünün 200’den fazla tipi olduğunu, bunların yaklaşık 40‘ının genital sistemi tuttuğunu kaydeden Topuz, genital sistemi tutan virüslerden olan düşük risk grubundaki 6 ve 11 nolu virüslerin genital siğillerin %90’ının oluşumundan sorumlu olduğu bilgisini verdi.

 

Mukoza ya da deriden temasla bulaşıyor

HPV virüsünün mukoza ya da deriyle temasla bulaştığı söyleyen Topuz, “Temel bulaşma şekli cinsel ilişkidir. Genital siğiller yüksek viral yük içerdikleri için bulaşma olasılığını artırıyor. HPV virüsü bulaştıktan sonra 3 hafta ile 8 aylık bir kuluçka döneminin ardından genital siğile yol açabilir. En sık seksüel aktif genç yetişkinlerde görülüyor. Genital muayene yapılanlarda %0.5 ile %5.1 arasında değişiyor“ dedi.

 

En önemli risk faktörünün cinsel aktiflik olduğunu ifade eden Topuz, şunları belirtti: “Bağışıklık sistemindeki problemler siğillerin oluşma, tekrarlama riskini artıran önemli bir faktör. HIV hastalarında, organ nakli nedeniyle bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç alanlarda, diyabetlilerde daha sık görülür. Önemli risk faktörlerinden birisi sigara kullanımıdır. Diğer yandan sünnet olmak HPV bulaşma riskini azaltıyor. Fizik muayene genellikle tanı koymak için yeterli. Çünkü lezyonların karakteristik görünümleri vardır. Nadiren şüpheli durumlarda biyopsi gerekebilir.“

 

Tedavi yöntemleri

Tedaviye lezyonların yerine, sayısına, büyüklüğüne, gebelik olup olmamaya ve hastanın tercihine göre karar verildiğini söyleyen Topuz, şu bilgileri verdi: “Siğiller cerrahi olarak çıkartılabilir, dondurulabilir veya koter ile yakılabilir. Podofilin veya triklor asetik asit gibi kimyasal ajanlarla tedavi edilebilir. Diğer yandan uygun olgularda bölgesel bağışıklığı güçlendirici kremler uygulanabilir.“  

 

Siğillerden korunma nasıl olur?

Siğillerden korunmak için temel prensibin güvenli cinsel yaşam olduğunu kaydeden Topuz, “Genital siğilin olduğu durumlarda bulaşma riski yüksek olduğu için tedavi tamamlanana kadar cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir. Ancak bulaşma olması için siğil olması gerekmez. Kondom kullanımının genital siğil ve HPV bulaşmasında sınırlı bir koruyuculuğu vardır. Değiştirilebilir risk faktörlerinden biri olan sigaradan uzak durmak önemli. Ancak günümüzde en etkin yöntem, genital siğillerin çok büyük kısmına yol açan tip 6 ve 11 virüsüne karşı antikorlar içeren HPV aşılarının hem kadınlarda hem erkeklerde 9-26 yaş arası uygulanmasıdır“ dedi.

 

Prof. Dr. Samet Topuz – İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Prof. Dr. Samet Topuz, İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı Başkanı olarak çalışmaktadır. Dr. Topuz, yumurtalık kanseri başta olmak üzere jinekolojik onkoloji alanının deneyimli uzmanları arasında bulunmaktadır. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
Seks Isteğinizi Azaltan Nedenler
KÖTÜYE GİDEN BİR SEKS HAYATI, ÖZ...
Vajinal Akıntı
NORMAL BİR AKINTI MI?
REGL PREZERVATİF DEĞİLDİR!
YANLIŞ UYGULAMALAR
BAKİRE TAKLİDİ YAPMAK
HEM DE 6 ADIMDA?
SPOR ORGAZMI KOLAYLAŞTIRIR
YİNE YENİ ARAŞTIRMA...
FRENGİ NEDİR?
BULAŞMA VE TEDAVİ
GENİTAL AĞRILARINIZ VARSA
ASLA BOŞVERMEYİN!
DOĞAL YOLLARDAN HAMİLE
KALMAK İÇİN 10 ADIM
VAJİNİSMUSUN İLACI YOK
TEDAVİ HİPNOZ VE EFT İLE
ÖDİPAL DÖNEME DİKKAT
VAJİNİSMUSA KADAR GİDEBİLİR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SEKS HAYATINI CANLANDIRAN
DİYABET VE CİNSEL SAĞLIK
VAJİNİSMUS NEDİR?
GENİTAL SİĞİLLERE DİKKAT
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
KISA SAÇ MODELLERİ
ROBOT SEVGİLİLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :