Okunma Sayısı: 5540
CANLI YORUMLAR

GÖĞÜS DEFORMİTESİ

DÜZELTİLMELİ

GÖĞÜS DEFORMİTESİ ÇOCUKLARIN ÖZGÜVENİ KAYBOLMADAN DÜZELTİLMELİ

                                          

4.PEKTUS (KUNDURACI&GÜVERCİN GÖĞSÜ) HASTA OKULU Pektus Farkındalık Haftası dolayısı ile 24-30 HAZİRAN 2019 tarihleri arasında  çeşitli etkinliklerle farkındalığa dikkat çekilecek. 2017 yılında hasta ve hasta yakınları ve gönüllüler tarafından kurulan Pektus Derneği, bu farkındalık etkinliğini bir hafta boyunca değişik platformlarda gündeme taşıyarak Türkiye’nin her tarafında bu hastalığa dikkat çekmeyi hedefliyor.

 

      25 HAZİRAN 2019 Salı günü saat 13:30 ile 17:00 arasında  Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi -2. Kat Prof.Dr.Işıl BARLAN konferans salonunda düzenlenen  Pektus Hasta Okulu ve Farkındalık Konferansına Cerrahlar, hasta ve hasta yakınları katıldı.

 

Başkanlığını Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Bedrettin Yıldızeli ve Prof.Dr.Mustafa Yüksel’in  yaptığı  konferansta;

 

Hasta hikayelerinin dillendirildiği hastalık ve  tedavi süreci ile ilgili yaşananların karşılıklı anlatıldığı, fikir alışverişinin yapıldığı  bir söyleşi olduğu belirtildi. Bu hastalıkla ilgi olarak, Göğüs Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr.Mustafa Yüksel her yıl olduğu gibi bu yıl da amaçlarının Hasta Okulu’nda  en son tedavi tekniklerinin hasta, hasta yakını ve hekimlerle paylaşılarak, buna dikkat çekilmek istendiğini, bu  yıl da dünya ülkelerinin de  ilgi alanına girmesini sağlamaya çalışacaklarını ve bunun tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu anlatmayı amaçladıklarını belirtti.

 

Göğüs duvarı şekil bozukluklarında modern tedavi metodlarıyla yeni hayat                                                                

 

Prof.Dr.Mustafa Yüksel “Bu hastalıktan dolayı göğüsteki deformasyonun, çocuklarda özgüvenin kaybolmasına sebep olmadan düzeltilmesi gerektiğini söyledi.’’

 

2000'li yıllarda  keşfedilen kapalı ameliyat yöntemi ile opere edilen ve  vücutları yeni bir şekil kazanan hastalar kliniğimiz bünyesinde bir aile olarak  her yıl düzenli olarak “Pektus Hasta Okulu  Konferansları’’ ile buluşturulduğunu ve

2017 yılı itibariyle yaklaşık 750 Pektus Ekskavatum hastasına NUSS ameliyatı gerçekleştirildiğini, Pektus ekskavatumun sternum ve kıkırdak kostaların değişik derecelerde depresyonu ile karakterize bir anterior göğüs duvarı deformitesi olduğu ve göğüs duvarının en sık rastlanan anomalisi olduğunu söyledi.

     

 

Göğüsteki şekil bozukluğu doğumdan 1 yıl sonra belirginleşiyor.

   

Prof.Dr.Mustafa Yüksel; Deformitenin doğumdan itibaren belirgin olabildiği veya doğumdan bir yıl sonra ortaya çıkarak ve ilerleme eğilimi gösterebilen bir hastalık olduğunu belirtti.  Bu hastalık genellikle 17 –19 yaşlarında stabil hale gelir. Olguların çoğunda çöküntü sternumun gövde kısmındadır ve derinlik ksifoid seviyesinde maksimum düzeyde olur, Ksifoid çıkıntı rudimeter,  sternum altında, ayrık, dönmüş ya da bir tarafa kaymış olabilir. İlk iki kostanın çöküntüye katılmaları nadirdir. Deformite santralize ya da asimetrik olabilir. Asimetrik olgularda çöküntü daha çok sağ tarafta görülür ve sternumun uzun ekseni etrafında sağa rotasyonu olaya eklenir. Bu tip deformitesi olan kızlarda sağ memenin diğerinden daha küçük olduğu görülebilir. Şiddetli pektus ekskavatum olgularında çöküntü çok derindir ve sternum omurgaya değebilir.

 

Göğüsteki eğrilikle birlikte skolyoz (Omurga Eğriliği) görülebilir.

 

Prof.Dr. Yüksel “Pektus ekskavatumlu hastalar genellikle ince ve yassı göğüslü, hafif kambur duran çocuklardır. Olguların dörtte birinde skolyoz (Omurga Eğriliği) mevcuttur.

 

Prof.Dr.Yüksel sözlerine şöyle devam etti;

 

Pektus ekskavatum anomalisine genel popülasyonda 300 doğumda bir rastlanmaktadır. Erkek/kadın oranı 5/1’dir.  Semptomlar deformitenin derecesiyle ilgilidir, hafif deformiteler genellikle asemptomatiktir. Daha ileri deformitelerde eforla gelen göğüs ağrısı, çarpıntı, hareket kısıtlılığı görülebilir. Mitral kapak prolapsusu bu olgularda semptomların sebebi olabilir ve olguların %15’inde görülür. Hastaların %20'sine skolyoz yani “Omurga Eğriliği” eşlik etmekle birlikte

 

Pektus ekskavatumda ciddi kardiyovasküler ve pulmoner bozukluk olmadığı için sorun estetik olarak da değerlendirilebilir. Ancak orta ve ileri derecede deformitesi olan çocuklarda ameliyatın çocukların fiziksel kapasitelerine de katkı yaptığı bilinmekte olduğunun altını çizerek belirtti.

 

Yüksel Hastaların özellikle 18 yaşından önce ameliyat olmaları hastanın hem moralmen hem de psikolojik olarak kendisini daha rahat toparlamasını sağlamaktadır.

 

Prof.Dr Mustafa YÜKSEL tedavide kullandığı çelik barların dış menşeli olmasındaki zorlu süreci ortadan kaldırarak bu çelik barların Türkiye’de tasarlanıp üretilmesini sağlamıştır, dolayısı ile bu da hastaların daha rahat ve kısa süre içersinde tedavi olmalarına katkı sağlamıştır.

 

Kullanılan Yöntem dünya cerrahları için bir ilk

          

Dünyanın sayılı merkezlerinde uygulanan bu özel ve kapalı tedavi metodu 2005 yılından itibaren Marmara Üniversitesi  Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda da Prof.Dr.Mustafa Yüksel tarafından rutin olarak uygulandığını..

 

           Ameliyat tekniği ve patentini aldığı pektus barı ile tedavi edilmiş olan 1500 hastasının olduğunu Dünya'nın değişik ülkelerinden farklı branşlardaki 100’e yakın cerrahın, kendi resmi talepleri doğrultusunda merkezimize gelerek bu cerrahi yöntem ile ilgili eğitim aldıklarını belirtti.

 

         Bu yeni tekniği öğrenmek için dünyanın bir çok merkezinden alanında uzman doktorlar hastanemizi ziyaret etmektedirler.Prof.Yüksel'in yeni geliştiriği teknik tüm dünyada kendi adı ile anılmaktadır. (Yüksel Prosedürü).

 

       Yüksel , bu ameliyat tekniğini göstermek  için İngiltere, Rusya, Avusturya,  Brezilya, Fransa, Almanya, Belçika,Güney Afrika, Portekiz, İsviçre, İspanya, Ukrayna, İsrail, Makedonya, Küveyt ve Hollanda gibi ülkelere giderek 17 değişik ülkede ameliyatı bizzat yaparak eğitim vermiştir.

 

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ANESTEZİ ALTINDA
DİŞ TEDAVİLERİ
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ
AYDA 3 CUMHURİYET ALTINI MI
VİZYONDA 5 YENİ FİLM
HER TÜRLÜ MERAKLILARINA...
NEDEN MAMMOGRAFİ?
YAŞLARA GÖRE ÖNLEMLER...
CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI
HER YER KIRMIZI BEYAZDI
ÖSYM JOKER ARAYACAK
SON 7 YILIN SINAVLARINDA...
Kişisel Verilen Korunması
HAKLARINIZI BİLİN
YILBAŞI AKŞAMI EK SEFER
BAZI HATLAR ÜCRETSİZ
BEBEK İSTİYORSANIZ...
BU BESİNLERİ TÜKETİN!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KIZINIZ HAMİLE MESAJI YOK
KOORDİNELİ TAYİN
EĞİTİMDE SINIFTA KALDIK
YOK BÖYLE HEDİYE
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
BİR KADININ ÇANTASINDA
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :