Okunma Sayısı: 12360
CANLI YORUMLAR

HAMİLELİKTE VÜCUT BAKIMI

Bir de mevsimlerden yazsa

Banyo ve duş:

Hamilelikte hormonların etkisiyle anne adayları daha çok terlerler. Bu nedenle de özellikle yaz aylarında günde birkaç kez duş alma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe, hamilelikte duş alma sayısında bir kısıtlamanın söz konusu olmadığını, ancak bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor:

  • Banyoda küvet varsa, küvete girip çıkarken kaymamak içn gerekli önlemleri alın.
  • Hamilelikte bedeninizin ağırlık merkezi değiştiğinden ve ani kalkmalarda tansiyonunuz düşebileceğinden küvete girip, küvetten çıkarken buna da dikkat edin.
  • Banyo suyunun çok sıcak olmamasına dikkat edin.

Vajinal Hijyen:

Hamilelikte artan hormonlara bağlı olarak vajinal salgılarda artış söz konusudur. Enfeksiyon düşündüren bir akıntı söz konusu olmadığı sürece günlük ped kullanmak dışında yapmanız gereken bir şey yoktur. Vajinal duş uygulamaları hamilelikte önerilmez.

Meme bakımı:

Hamilelik döneminde artan hormonların etkisiyle memelerinizde büyüme olduğunu fark edeceksiniz. Bu büyümenin ağrıya neden olmaması için memelerinizi alttan iyi destekleyecek sütyenler kullanın. Özellikle ikinci trimesterden itibaren memelerinizden berrak sarı renkli kolostrum adı verilen sütün geldiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu durum memelerinizin bebeğinizi emzirmeye hazırlık yapmaya başladığının bir işaretidir ve normal kabul edilir.

Kolostrum meme uçlarınızda kuruduğunda bunu temizlemek için asla alkol veya sabun kullanmayın. Bu maddeler, meme uçlarınızı tahriş edebilir. Ilık suyla ıslatılmış bir bezle temizlik yapmanız daha uygundur ve yeterlidir. Kolostrum akışı sizi rahatsız edecek kadar fazlaysa ped kullanabilirsiniz ancak bu pedi ıslandıkça değiştirmelisiniz.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
MENİSKÜS NEDİR?
NE FONKSİYONU VARDIR?
BU BAHAR NASIL ZAYIFLIYORUZ
SON TEKNOLOJİK GELİŞMELER
LOHUSALIKTAN NORMALE GEÇİŞ
UYGULAMAYI İHMAL ETMEYİN
DOĞAR DOĞMAZ SARILIK
OLUR MU DEMEYİN!
REFLÜDE AMELİYAT SEBEPLERİ
6 BELİRTİYE DİKKAT
SAÇ BOYATMAK ELBETTE GÜZEL
AMA BİR DE ALERJİ OLMASA!
HAMİLELİKTE VUCUT
SAÇLAR NEDEN DÖKÜLÜR?
HAMİLELERE YAZ REHBERİ
ÖZELLİKLE SON AYLARDAYSANIZ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
GEBELİK ZEHİRLENMESİ
ANNEDEKİ DEĞİŞİMLER: ...
HAMİLELER ORUÇ TUTMALI MI?
HAMİLELİK İÇİN 22 SEBEP
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
YAŞLANMAK GÜZELDİR
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :