Okunma Sayısı: 4823
CANLI YORUMLAR

İÇE KAPALI-DIŞA DÖNÜK

Ona yardım edebilirsiniz!

Kendine güvenen ve dışadönük olarak gözüken birçok çocuk bile, tanımadığı bir başka çocukla başlangıçta ilişki kurmakta zorlanır. Aynı durumun reddedilme kaygısı taşıdıkları için az konuşan ve ilk girişimin her zaman karşı taraftan gelmesini bekleyen yetişkinlerde de yaşandığını biliyoruz. Dolayısıyla ilk adımı atmanın çocuklar için de zor olması gayet doğaldır. 

İşte burada devreye siz girebilirsiniz. Çocuğunuzun yeni bir arkadaş edinmesine yardım etmek için ilk ilişkiyi siz kurmayı deneyebilirsiniz. Bu yolla çocuğunuza başkalarıyla sohbete nasıl başlayabileceğini de göstermiş olursunuz. Diyelim ki yeni bir semte taşındınız ve oradaki parkı keşfettiniz. Parka gittiğinizde diğer annelerle konuşmaya başlayabilir ve onların çocuklarının adını öğrenip kendi çocuğunuzunkini de onlara söyleyebilirsiniz. Ya da çocuğunuzu diğer çocuklarla iletişime girmesi için cesaretlendirebilirsiniz.

Bunu yaparken de şöyle diyebilirsiniz: “Yeni çıkartmalarını Liam’a neden göstermiyorsun?” Olabilecek en kötü şey çocuğunuzun ret cevabı vermesidir ki böyle bir durumda da, “Sanırım bugün kendisini biraz çekingen hissediyor. Belki de bir başka sefere…” diyerek çocuğunuzun suratını asmasını engellemiş olursunuz.

Çocuğunuza arkadaş kazandırmak konusunda başlangıçtaki başarısızlıklar sizi endişelendirmesin, çünkü ilk denemenizde iki taraftan da olumlu tepki alamamak gayet normaldir. Aynı parka gitmeye ve aynı yüzleri tekrar tekrar görmeye devam ettikçe, daha fazla temas kurmaya çalıştıkça, çocuğunuz muhtemelen kendisini daha rahat hissetmeye başlayacaktır. Bu taktiği, anne-bebek grubunda, bebek jimnastiği seansında, aynı aileleri tekrar görebileceğiniz tatillerde ve diğer birçok sosyal durumda kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzun sadece birkaç dakika önce tamamen yabancı olduğu bir çocukla arkadaşlık kurduğunu ve oynamaya başladığını izlemek kadar insanı eğiten bir şey yoktur. Biz yetişkinler, bu samimi davranış şeklinden o kadar çok şey öğrenebiliriz ki…

Eğer çocuğunuz fazla çekingense, diğer çocuklarla kaynaşmasına yardımcı olmak için onun bakımıyla ilgilenen diğer insanları da bu durumdan haberdar etmelisiniz. Çocuğunuzun bakımıyla başkaları ilgileniyorsa, kreş çalışanlarından ya da bakıcısından yeni ilişkiler kurmasına yardım etmesini isteyebilirsiniz.

Mesele yeni arkadaş edinmek olunca, çocuğunuza bakılan her ortamın avantajları ve dezavantajları olacaktır. Çocuğunuz yuvadaysa, burada pek çok çocuk olduğundan kendisine benzeyen arkadaşlar bulma olanağı daha fazla olacaktır. Eğer bir bakıcı bakıyorsa durum aşağı yukarı sizinle birlikte olduğu gibidir. Bakıcısından çocuğunuzu sosyal ortamlara sokmasını ve onun adına girişimlerde bulunmasını isteyebilirsiniz.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
TORUN ŞIMARTILAMAZ MI?
DUYGUSAL DOYUMSUZLUK DA NE?
BİRAZ SOFRA ADABI LÜTFEN!
MUHABBETE KATILAN ÇOCUKLAR
EKRANA YAPIŞMA TARTIŞMASI
BİR DE ŞURADAN BAKSANIZ?
GÜVEN, BEBEKLİKTEN GELİR
PRATİK EGZERSİZLERLE
HAMİLELİKTE 24. HAFTA
DÖNÜM NOKTASINA GELDİNİZ!
ASLAN BURCU ÇOCUKLARI
TAKLİT YETENEĞİNE DİKKAT
MERAK VE KEŞFETME DUYGUSU
İNTERNET VE ÇOCUĞUNUZ
BU 2 KELİMEYE DİKKAT
EVLİLİĞİNİZİ RİSKE ATMAYIN!
PAZAR GÜNÜ MANGAL KEYFİ!
BARBEKÜDE SANDVİÇ BİFTEK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
MÜKEMMEL ÇOCUK PROJESİ
YENİDEN O HEYECAN!
EMPATİ KURMAYI BİLİYOR MU?
ŞAKA YAPILDIĞINDA KÜSME
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
OJENİZ NE RENK OLSUN
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :