Okunma Sayısı: 9170
CANLI YORUMLAR

KALBİ SPORA HAZIR MI?

Başlama yaşı önemli

Posta gazetesinden Ferhan Kaya Poroy'un haberine göre, büyüme çağındaki çocukların spor yapması şart. Aileler de bu konuda bilinçli. Ama pek az aile, spor öncesi çocuğunun kalp kontrolünden geçmesi gerektiğini biliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Dr. Resmiye Beşikçi çocuğun kalbinin, spora başlamadan önce neden değerlendirilmesi gerektiğini anlattı

Sporun, çocukluktan itibaren yaşam tarzı haline getirilmesi vücut fonksiyonları açısından faydalı. Bunun farkında olan ve bilinçlenen aileler, çocuklarına spor yapma fırsatı yaratma çabasında. Atma, koşma, atlama gibi temel becerilerin öğrenildiği dönemlerden sonra genellikle 6-7 yaş civarında çocuklar spora başlayabilir. 

Erken yaşlarda sporla tanışmak çocuklara; fiziksel aktivitenin yanı sıra oyun ve eğlence ortamı sunar. Daha sonraki yaşlarda da onlara sağlıklı bir kas ve iskelet sistemi, düzgün bir postür kazandırır. Daha da önemlisi, kalp ve damar sağlığına ömür boyu sürecek olumlu katkı sağlar. Egzersiz yapmak, tüm vücut fonksiyonlarında değişiklikler yaratır ama en çok kalbi etkiler. 

Çünkü spor sırasında vücudun oksijen ihtiyacı artar. Bu da kalbin daha hızlı çalışmasına ve daha çok kanı pompalamasına yol açar. Bu nedenle dinlenme halindeyken şikayete neden olmayan bazı kalp hastalıkları, ağır efor gerektiren sporlar sırasında yorgunluk, çarpıntı, nefes darlığı, göğüste ağrı, bayılma şeklinde belirtilerle ortaya çıkabilir. Zaman zaman ani ölüm bile görülebilir. Yapılan araştırmalarda, ani sporcu ölümlerinin yüzde 95’inin kardiyovasküler nedenlerden olduğu ortaya çıktı.

Düzenli kontrol şart 

İşte bu yüzden, özellikle ağır efor gerektiren basketbol,voleybol, futbol, yüzme gibi yarışmalı sporlara başlamadan önce çocuklar mutlaka kalp kontrolünden geçirilmeli. Genç sporcularda ani ölüm, özellikle altta yatan ve genelde önceden bilinmeyen doğumsal kalp hastalıklarına bağlıdır.

Kalp kasının aşırı kalınlaşması, koroner arter anomalileri, kalp ritm bozukluğuna sebep olan bazı durumlar, doğuştan ya da sonradan olan kalp kapak bozuklukları, egzersiz sırasında belirti oluşturabilecek, hatta ani ölüme yol açabilecek kalp hastalıklarıdır. Sadece başlarken değil, spora devam ettiği sürece de belli aralıklarla çocuğun kalp kontrolleri mutlaka yaptırılmalıdır.

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
OYUNCAĞIN CİNSİYETİ OLUR MU
AİLELER ENDİŞELENMELİ Mİ?
ÖVGÜNÜN GÜCÜ
ÇOCUĞUNUZU CESARETLENDİRİN
KIZINIZ ERGENLİĞE HAZIR MI?
ONA REHBERLİK EDİN
ÇOCUKLA İLETİŞİMDE HATALAR
"BEN" VE "SEN" MESAJLARI
ÇOCUKLARINIZ KAVGA EDİYORSA
NASIL BİR YOL İZLEMELİ?
ÇOCUKLARDA ÖZSAYGIYI ÖLÇMEK
ÖZGÜR BİREY OLACAKSA...
Uzman Dr. Neslim Doksat
ÇOCUKLARDA ÇALMA HASTALIĞI
TÜRKÇE E-KİTAP PROJESİ
AB, BURADAN ÖĞRENİLECEK
TUVALET EĞİTİMİNE DİKKAT
İHMAL DEPRESYONA GÖTÜRMESİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ANNELER BABALAR DİKKAT
TABLET KANSER YAPAR MI?
HEDEFTE ÇOCUKLAR VAR
ÇOCUK CAM FANUSTA BÜY...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
TOPLAYIN
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :