Okunma Sayısı: 9265
CANLI YORUMLAR

KALBİ SPORA HAZIR MI?

Başlama yaşı önemli

Posta gazetesinden Ferhan Kaya Poroy'un haberine göre, büyüme çağındaki çocukların spor yapması şart. Aileler de bu konuda bilinçli. Ama pek az aile, spor öncesi çocuğunun kalp kontrolünden geçmesi gerektiğini biliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Dr. Resmiye Beşikçi çocuğun kalbinin, spora başlamadan önce neden değerlendirilmesi gerektiğini anlattı

Sporun, çocukluktan itibaren yaşam tarzı haline getirilmesi vücut fonksiyonları açısından faydalı. Bunun farkında olan ve bilinçlenen aileler, çocuklarına spor yapma fırsatı yaratma çabasında. Atma, koşma, atlama gibi temel becerilerin öğrenildiği dönemlerden sonra genellikle 6-7 yaş civarında çocuklar spora başlayabilir. 

Erken yaşlarda sporla tanışmak çocuklara; fiziksel aktivitenin yanı sıra oyun ve eğlence ortamı sunar. Daha sonraki yaşlarda da onlara sağlıklı bir kas ve iskelet sistemi, düzgün bir postür kazandırır. Daha da önemlisi, kalp ve damar sağlığına ömür boyu sürecek olumlu katkı sağlar. Egzersiz yapmak, tüm vücut fonksiyonlarında değişiklikler yaratır ama en çok kalbi etkiler. 

Çünkü spor sırasında vücudun oksijen ihtiyacı artar. Bu da kalbin daha hızlı çalışmasına ve daha çok kanı pompalamasına yol açar. Bu nedenle dinlenme halindeyken şikayete neden olmayan bazı kalp hastalıkları, ağır efor gerektiren sporlar sırasında yorgunluk, çarpıntı, nefes darlığı, göğüste ağrı, bayılma şeklinde belirtilerle ortaya çıkabilir. Zaman zaman ani ölüm bile görülebilir. Yapılan araştırmalarda, ani sporcu ölümlerinin yüzde 95’inin kardiyovasküler nedenlerden olduğu ortaya çıktı.

Düzenli kontrol şart 

İşte bu yüzden, özellikle ağır efor gerektiren basketbol,voleybol, futbol, yüzme gibi yarışmalı sporlara başlamadan önce çocuklar mutlaka kalp kontrolünden geçirilmeli. Genç sporcularda ani ölüm, özellikle altta yatan ve genelde önceden bilinmeyen doğumsal kalp hastalıklarına bağlıdır.

Kalp kasının aşırı kalınlaşması, koroner arter anomalileri, kalp ritm bozukluğuna sebep olan bazı durumlar, doğuştan ya da sonradan olan kalp kapak bozuklukları, egzersiz sırasında belirti oluşturabilecek, hatta ani ölüme yol açabilecek kalp hastalıklarıdır. Sadece başlarken değil, spora devam ettiği sürece de belli aralıklarla çocuğun kalp kontrolleri mutlaka yaptırılmalıdır.

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUĞUMLA MUTFAKTAYIZ
YEMEK PİŞİRİYORUZ!
BOŞANAN ANNE BABALAR
BAZEN AYRILMAK DAHA İYİDİR
KENDİNİ KABULLENME SANATI
VE GÜLEBİLME YETENEĞİ
ŞAKA YAPILDIĞINDA KÜSME
KENDİSİNE GÜLMEYİ ÖĞRETİN!
BADEMCİĞE KANSIZ AMELİYAT
THERMAL WELDİNG YÖNTEMİ
GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN
BÜYÜME HIZI ÖNEMLİ
KONUŞURKEN KEKELİYORSA
ÇOCUĞUNUZU SABIRLA DİNLEYİN
MASAL KAHRAMANI KUKLALAR
KERMİT,ROBİN HOOD,PETER PAN
KEYFİM VE ÖNLEMLERİM

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUK VE RAMAZAN
ÇOCUĞUM YEMEK İSTEMİYOR!
ÇOCUKLUK ÇAĞI TÜBERKÜLOZU
"R" YERİNE "Y" DİYORSA...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :