Okunma Sayısı: 7733
CANLI YORUMLAR

KARDEŞLER ARASI HİYERARŞİ

Sizin ailenizde nasıl?

Bazı teorilere göre, kardeşler arasındaki sıralamadaki yerimizin, kişiliğimiz, hırslarımız ve hayattaki başarılarımız üzerinde etkisi vardır. Bu teori daha çok, kardeşler arası yaş farkı üçten aşağı olduğu durumlarda geçerli kabul edilir. Bakın bakalım bu sizin aileniz için de doğru mu?

İlk çocuk

“Öncü” evlat olarak, anne babanızın bölünmemiş ilgisinin keyfini çıkarır ve ilgi odağı olmaya da alışırsınız. İkinci çocuk geldiğindeyse, ilk çocuk olarak kendinizi tehlikede hissedebilirsiniz. Bu noktada çok çalışıp anne babanızı memnun ederek ailedeki pozisyonunuzu tekrar elde etmeye uğraşır; aynı zamanda küçük kardeşinizi/kardeşlerinizi kontrol etmeye çalışırsınız. Sonuç olarak, ilk doğanlar, daha yüksek başarılar kazanan, vicdanlı, güç ve otorite sahibi pozisyonlar arayan kişiler olurlar.

En küçük çocuk

Bir yetişkinken bile, her zaman ailenin küçük bebeği gibisinizdir. Şımartılmak bir açıdan oldukça keyif vericiyken, diğer yandan hiçbir zaman büyümemiş olarak görülmek bunaltıcı olabilir. Daha büyük bir özgürlük alanına sahip olan ve anne babanın yüksek beklentilerinin derdinden kurtulan en son çocuklar, genellikle ilginç ve bir hayli de bireysel bir hayatı seçerler. En küçük çocuk çoğunlukla ailenin en sakin ve en açık fikirli kişisi olur; ancak aynı zamanda karar ve sorumluluk almakta zorluk yaşayabilir.

Ortanca çocuk

Ortanca çocuklar genellikle, her iki dünyanın da en kötü tarafının kendilerine kaldığından şikâyet ederler: İlk doğan çocuk (o da sizi zaten bir tehdit olarak görmektedir) kadar popüler olmayabiliyorsunuz ve sonra da hiçbir zaman en küçük olmanın faydalarından yararlanamıyorsunuz. Ortanca çocuklar farklı konumlar arasında denge sağlamada çok başarılı olduklarından en büyük ve en küçük kardeş arasında “arabulucu” rolünü üstlenirler ve zaten doğal diplomatlardır. Ne yazık ki, aile içindeki yeriniz ve öneminiz konusunda her zaman kendinizi güvensiz hisseder ve hayatın doğuştan adil olmadığını düşünürsünüz.

Tek çocuk

Tek çocuk olarak, ilk çocuklarla birçok ortak özelliği paylaşırsınız; ancak hiçbir zaman kardeşleriniz olmayacağından genellikle yetişkinlerle arkadaşlık kurmayı tercih eder veya kendi başınıza kalmayı isterseniz. Bu yaşıtlarınızla daha az ilişki kurmanız anlamına gelebilir ancak büyüdükçe bu değişecek ve gelişecektir. Tek çocuklar genellikle kendilerini eğlendirirler; bu da onları oldukça yaratıcı ve hayal gücü geniş insanlar yapar. Ayrıca tek çocukların, kendilerine oldukça güvenen yetişkinler olmaları büyük olasılıktır.

Beklentileri yönetmek

Bu konuda yapılacak ilk şey, beklentilerinizi şu bağlama yerleştirmektir: Çocuğunuzun sizden farklı olduğunu ve dolayısıyla sizin umut ve korkularınızı paylaşmayacağını ve muhtemelen de hayatta kendi yolunu izlemek isteyeceğini kabul etmelisiniz. Sizin göreviniz, çocuğunuz büyürken ona kendi potansiyelini kullanabilmesi için yardım etmektir. Önemli olan, ne tür bir kariyer yapmak isterse istesin veya okulda ne kadar başarılı olursa olsun, onu her zaman seveceğinizi çocuğunuza hissettirmektir.

Anne babalar çoğunlukla hayatlarını çocuklarının üzerinden yaşarlar. Kendi başarılı olmak istedikleri alanlara çocuklarını yönlendirip onların bu alanlarda başarılı olmasını isterler. Ancak bu tür bir baskı, bir çocuk için taşınması zor bir yüktür. Sadece, kendi seçimleri olmayan belirli bir amacı başarmak zorunda hissetmelerinden dolayı değil; ayrıca başarısız olduklarında ailelerini hayal kırıklığına uğratacaklarını hissedecekleri içinde de bu dayanılmaz bir yüktür. Kimi anne babaysa çocuğuna uygun olup olmadığını veya onun için önem taşıyıp taşımadığına bakmaksızın, bir başarı alanına –okul, maddiyat, spor ve buna benzer- aşırı bir vurgu yaparlar. Çocuğunuzu tanımak ve onun için önemli olan şeyleri kavramak için zaman ayırın. Onları, belirli bir yöne doğru zorlamadan teşvik edin.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SÜT TÜKETİMİ 4. SIRADA
ARTIRMAK İÇİN NE YAPILMALI?
ÇOCUĞUNUZ VE SUDA GÜVENLİK
MİNİKLERİN SUYLA TECRÜBESİ
SORUNSUZ BİR TATİL
VERİMLİ PLANLAMADAN GEÇER
BAKICI SEÇERKEN SORUN!
KRİTİK SORULAR...
KONUŞURKEN KEKELİYORSA
ÇOCUĞUNUZU SABIRLA DİNLEYİN
ÇOCUKTAN AŞIRI BEKLENTİ
ABARTIYOR MUYUZ?
HER YAŞIN BİR OYUNU VAR
GELİŞİM İÇİN MUTLAKA OLMALI
OKUL SERVİSİNDE YENİ KARAR
ÇOCUKLAR MAĞDUR EDİLMESİN
DÜZENLİ EV ÖDEVİ
EYVAH OKUL BAŞLIYOR!
KORKUYORSA VE UYUMUYORSA
KORKULAR VE HAYALLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLARDA SORUMLULUK
DOKSAT: CİNSEL OBJE O...
GÜVENİN HAYATIMIZDAKİ...
ASİ ERGENLE İLETİŞİM
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :