Okunma Sayısı: 4139
CANLI YORUMLAR

Kirli Su Zehirlenmeleri

Ölümcül olabilir

Kirli Su Zehirlenmeleri Ölümcül Olabilir

 

Geçtiğimiz günlerde yaşanan kirli su sebebiyle toplu zehirlenme vakaları sonucunda gözler bu konuya çevrildi. Su hangi durumda bizi zehirler, ilk müdahale ne olmalı, nelere dikkat etmeli ve tedavi yolları nedir gibi soruları Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay yanıtladı:

 

Hangi su zehirler?
Başta insanlar olmak üzere canlıların dışkılarıyla ya da zehirli atıklarıyla kirlenmiş sularda yaşayan ve mide, bağırsak sistemi rahatsızlıklarına neden olan birçok mikroorganizma bulunabilir. Hastalıklara sebep olan bu mikroorganizmalar arasında, türlü bakteriler, parazitler, Hepatit A ve rota gibi virüsler yer almaktadır. Bu mikroorganizmalar özellikle durgun su birikintileri ile iyi arındırılmamış içme ve kullanma sularında bulunmaktadır.

 

Nelere dikkat etmeli?

Doğrudan kirli suların içilmesi veya kirli suyla yıkanan besinlerin tüketilmesi sonucunda, kusma, ishal, bazı durumlarda ateş gibi belirtiler görülüyorsa muhtemelen kirli su zehirlenmesi yaşıyorsunuz demektir. Kusma, sonrasında ishal ile devam eden ve mide bağırsak sistemi rahatsızlıklarına sebep olan kirli su zehirlenmelerine de gıda zehirlenmesi denilmektedir. Dolayısıyla herhangi bir besinde bakteri bulunmasa da kirli su ile yıkandığında yine zehirlenme yaratabilir. Bu tip zehirlenmelerde bağışıklık sistemi güçlü olmayan, vücut direnci düşük kimseler için riskli durumlar ortaya çıkabilir. Tehlikeli hastalıklarla savaşan kimseler, küçük bebekler, çok yaşlı kimseler de riskli gruplardadır. Şebeke sularının temizlik kontrolüne, dışarda gıdalarımızı yıkadığımız sulara ya da kaynağını bilmediğimiz sulara dikkat etmeli, bilmediğimiz su kaynaklarını içmemeli ya da besinlerimizi yıkamamalıyız.

 

Tedavisi nedir?

Acil tedavi, kusma ve ishal oluştuğunda kaybedilen sıvının yerine konmasıdır. Asla kusmayı ya da ishali durdurmaya çalışmayın, zehrin atılması için bu iki durumun da devamı mühimdir. Kusması devam eden veya bulantı nedeniyle ağızdan sıvı alamayan hastalar en yakın sağlık kurumuna başvurarak damardan sıvı yoluyla tedavi altına alınmalıdır. İlk müdahaleden sonra ise hastanın iyileşene kadar yağsız ve posasız gıdalar ile beslenmesi tavsiye edilir. Ekmek, yağsız haşlama veya ızgara et, yoğurt ve pirinç lapası gibi gıdalar almak; çiğ sebze ve meyveler ile tatlı ve yağlı yiyeceklerden soslu yemeklerden kaçınmak, yoğurt ve yağsız peynir yemek önemlidir. Fakat en çok dikkat edilmesi gereken husus bol miktarda su tüketilmesidir.

 

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
İMPLANT TEDAVİSİ
MERAK EDİLEN HER ŞEY
DİYET ÇÖZÜM OLMUYOR MU?
BELKİ DE SORUN...
SKOLYOZ
OMUR EĞRİLİĞİNİ ÖNEMSEYİN
UYKUNUZU BOZMAYIN
MOBİL CİHAZLARA DİKKAT
UYGUNSUZ OTURMAYIN
OFİSTE BUNA DİKKAT EDİN
AKILLI TELEFONA DİKKAT
SAĞLIĞINIZI RİSKE ATMAYIN
ZAYIFLAMA ÜRÜNLERİ KORKUTTU

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SAĞLIK MEYVESİ
YEDİĞİMİZ GIDALARDA N...
ÇOCUKLARDA BAHAR NEZLESİ
HEPATİTTEKİ TEHLİKE
OJENİZ NE RENK OLSUN
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :