Okunma Sayısı: 3561
CANLI YORUMLAR

Meme Kanseri Nedir?

Erken teşhis çok önemli

 

 Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Uz. Dr. Gülay Dalkılınç anlatıyor;

         Meme kanseri kadınlar da en sık rastlanılan kanser türüdür. Her sekiz kadından birinde meme kanserine rastlanılmaktadır. Teknolojideki gelişmelerin tıp alanında da kullanılmaya başlaması sonucu  erken tanı ve tedavi mümkün olmaktadır. Bu da beklenen yaşam sürelerini uzatmaktadır. Erken tanı ve tedavi diğer hastalıklarda olduğu gibi meme kanserinde de önemlidir. Bu yüzden; 20-40 yaş arasındaki kadınların yıllık fizik muayeneleri, gerekli halinde meme ultrasonu, 40-69 yaş arasındaki kadınların yıllık fizik muayene. 2 yılda bir tarama amaçlı mamografi çekilmesi önerilir. Böylece ele gelmeyen kitlelerin görülmesi ve tanısı ile hastalığın erken evrede saptanması mümkündür. Kitle saptanan hastalarda biyopsi ile tanı konulduktan sonra birden çok branşı ilgilendiren tedavi süreci başlar.

 

          Erken evre kanserlerin birinci basamak tedavisi cerrahidir. Ameliyat ile mevcut tümör çıkarılır. Hastanın değerlendirilmesi sonucu bu ameliyat yöntemi meme koruyucu cerrahi denilen memenin bir kısmının alınması ya da mastektomi denilen memenin tamamının alınması işlemidir. Koltuk altındaki lenf bezlerinin değerlendirilmesi de ameliyat sırasında yapılabilir. Çıkarılan tümörün patolojik incelemesi sonrası hastalarda yeni bir ameliyat gerekliliği de olabilir.(Mikroskopik tümör varlığında).

 

         İleri evre meme kanserinde önce tümör küçültücü ilaç tedavisi (kemoterapi) verilir.  Ameliyat sonrası hastaların tedavisi kemoterapi ve radyasyon tedavisi olarak devam eder. Her hastanın kanser hücre özellikleri değişik olduğundan, patoloji raporundaki hücresel özellikler bu aşamada tedavinin şeklini belirler.

 

     Meme koruyucu cerrahi ya da mastektomi sonrası mememin kaybı, şekil bozukluğunu önlemek amacı ile de plastik cerrahi işlemler uygulanmaktadır. Bu işlemler eş zamanlı olabildiği gibi tedavi sonrasında da yapılabilir.

 

         Sonuç olarak:  Kadınlar arasında kanser nedeni ile olan ölümlerin başında meme kanseri gelmektedir. Erken tanı etkili tedavi ve sonrasındaki takipler ile bu ölüm oranları azaltılabilir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
VARİSLERDEN KURTULUN
İMKANSIZ DEĞİL...
JİNEKOLOJİK KANSERLER
HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ
KADINLARDA VULVA KANSERİ
PROF. DR. ERTEKİN ANLATIYOR
Menopoz
SON ADET KANAMASI...
KENDİNE MEME MUAYENESİ
20 YAŞINDA BAŞLAMALI
ADETİN HORMONLARA ETKİSİ
ASTIMI ETKİLİYOR MU?
MODA DİYE
SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN!
HAMİLELİKTE UÇAK YOLCULUĞU
RADYASYONU HAFİFLETİN
MEME KANSERİ RİSK TESTİ
HAYAT KURTARABİLİR
MEME KANSERİNDE
SAĞLIKSIZ BESLENME ETKİSİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
MENOPOZ
KADIN DÜŞMANI DEPRESYON
ISLAK VE VAHŞİ
MODA DİYE
HAMİLELERİN YENİ MODASI
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :