Okunma Sayısı: 3428
CANLI YORUMLAR

Meme Kanseri Nedir?

Erken teşhis çok önemli

 

 Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Uz. Dr. Gülay Dalkılınç anlatıyor;

         Meme kanseri kadınlar da en sık rastlanılan kanser türüdür. Her sekiz kadından birinde meme kanserine rastlanılmaktadır. Teknolojideki gelişmelerin tıp alanında da kullanılmaya başlaması sonucu  erken tanı ve tedavi mümkün olmaktadır. Bu da beklenen yaşam sürelerini uzatmaktadır. Erken tanı ve tedavi diğer hastalıklarda olduğu gibi meme kanserinde de önemlidir. Bu yüzden; 20-40 yaş arasındaki kadınların yıllık fizik muayeneleri, gerekli halinde meme ultrasonu, 40-69 yaş arasındaki kadınların yıllık fizik muayene. 2 yılda bir tarama amaçlı mamografi çekilmesi önerilir. Böylece ele gelmeyen kitlelerin görülmesi ve tanısı ile hastalığın erken evrede saptanması mümkündür. Kitle saptanan hastalarda biyopsi ile tanı konulduktan sonra birden çok branşı ilgilendiren tedavi süreci başlar.

 

          Erken evre kanserlerin birinci basamak tedavisi cerrahidir. Ameliyat ile mevcut tümör çıkarılır. Hastanın değerlendirilmesi sonucu bu ameliyat yöntemi meme koruyucu cerrahi denilen memenin bir kısmının alınması ya da mastektomi denilen memenin tamamının alınması işlemidir. Koltuk altındaki lenf bezlerinin değerlendirilmesi de ameliyat sırasında yapılabilir. Çıkarılan tümörün patolojik incelemesi sonrası hastalarda yeni bir ameliyat gerekliliği de olabilir.(Mikroskopik tümör varlığında).

 

         İleri evre meme kanserinde önce tümör küçültücü ilaç tedavisi (kemoterapi) verilir.  Ameliyat sonrası hastaların tedavisi kemoterapi ve radyasyon tedavisi olarak devam eder. Her hastanın kanser hücre özellikleri değişik olduğundan, patoloji raporundaki hücresel özellikler bu aşamada tedavinin şeklini belirler.

 

     Meme koruyucu cerrahi ya da mastektomi sonrası mememin kaybı, şekil bozukluğunu önlemek amacı ile de plastik cerrahi işlemler uygulanmaktadır. Bu işlemler eş zamanlı olabildiği gibi tedavi sonrasında da yapılabilir.

 

         Sonuç olarak:  Kadınlar arasında kanser nedeni ile olan ölümlerin başında meme kanseri gelmektedir. Erken tanı etkili tedavi ve sonrasındaki takipler ile bu ölüm oranları azaltılabilir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
MEME  KANSERİ
VE GENETİK TEST
SAÇLARINIZ NEDEN DÖKÜLÜYOR
DÖKÜLMEYİ HAFİFE ALMAYIN...
EMZİRİYORUM, HAMİLE KALMAM
GEBELİKTE DOĞUM KONTROLÜ
MUTLU YÜZ EGZERSİZLERİ
GÜZELLEŞTİREN HAREKETLER
HAMİLELERİN EN BÜYÜK KABUSU
PROF. ERTEKİN ANLATIYOR
MENOPOZA YAKLAŞIRKEN DİKKAT
"HASHİMOTO" TEHLİKESİ
MENOPOZ DÖNEMİ DEPRESYONU
PROF. DR. DOKSAT ANLATIYOR.
SİGARADA REKORTMENİZ
KADINLARDA KORKUTAN ARTIŞ
RAHİM AĞZI KANSERİ
HALA ÖNEMSEMİYOR MUSUNUZ?
BU AĞRILARI GEÇİŞTİRMEYİN
ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BACAKLARDA KRAMPLARA ...
KADIN DÜŞMANI DEPRESYON
KISIRLIK YAPAN ÇİKOLATALAR
YUMURTALIK KİSTİ
BAZILARI KASLI SEVER
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :