Okunma Sayısı: 12348
CANLI YORUMLAR

"MÜJDE BİR KARDEŞİN OLACAK"

Ne zaman-nasıl söylenmeli?

Ebeveynlerin ikinci bir çocuk istemesi gibi çocuklar da bir kardeşleri olmasını isterler. Çocuklarda kardeş isteme durumu, bazen gerçekten kardeşinin olacağını öğrendiği ya da kardeşi doğduğu andan sonra ilk anki kadar olumlu olmayabilir. Kardeşini kıskanabilir ya da anne-babanın ilgisinin bölünmesine bozulabilir. Peki çocuğa aileye yeni bir bebeğin katılacağını nasıl söylemeliyiz? Doğumdan sonra yaşanacak kıskançlık, huysuzluk gibi durumları en aza indirebilmek için çocuğu bir kardeşi olacağına nasıl hazırlamalıyız? Anne Boyutu yazarlarından Uzman Dr. Neslim Doksat, çocuklara bir kardeşi olacağının ne zaman söylenmesi gerektiğini anlatıyor:

 

"Tek çocukların anne ve babalarından kardeş isteminde bulunması son derece alışılagelmiş bir durumdur. Genellikle oyun arkadaşı olarak bir kardeş sâhibi olmayı arzu eder çocuklar.

 

Bununla birlikte, ikinci çocuk sâhibi olmak son derece ciddi bir karardır. Çocuktan gelecek talepten bağımsız olarak, anne ve babanın bu konuyu detaylı olarak değerlendirerek, kendi kararlarını alması gereklidir. Zirâ, tüm çocuklara eşit derecede eğitim ve ekonomik standardı verebilecek ve mânevi açıdan tüm çocuklarla eşit şekilde ilgilenebilecek hâlde olmak son derece önemlidir.

 

Gebeliğin teşhis edilmesinden sonraki üç ay, bebeğin sağlıklı gelişiminin takibi açısından bir seri sağlık kontrolünün yapılmasını gerektiren bir süreçtir. Özellikle 35 yaşın üzerindeki gebeliklerde yapılması gereken tetkiklerin çeşitliliği daha da fazladır. Dolayısıyla, tüm bu tetkiklerden başarılı şekilde geçtikten sonra, yâni ilk üç ayı doldurduktan sonra, çocuğa kardeş müjdesini vermek en uygunudur.

 

Gebelik sürecinin sorunsuz yaşanması, çocuğun kardeşini hasretle beklemesine yol açacaktır. Sorunlu gebeliklerde, büyük çocuğun bir süre sonra, annesini hasta ettiği için, kardeşine kızdığına sık rastlamaktayız."

 

Tamamını okumak için tıklayınız...

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ALIŞTIRMAK - ALIŞTIRAMAMAK
SORUYU DOĞRU SORMALI
BEBEĞİNİZLE İLK TATİLİNİZ
ÖNLEMLERİ İHMAL ETMEYİN
BEBEĞİNİZİ TAŞIMAK İÇİN
TAŞIYICI MI, ASKI MI?
ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN GELİŞİMİ
MUTLU OLMASI İÇİN ŞART
DOĞRU BAKICIYI SEÇMEK
GELİN ANLATALIM...
ÇÜNKÜ ÇÖZÜM BU DEĞİL
OTEL ODASI ONA UYGUN MU?
HER ŞEY BEBEĞİNİZ İÇİN
ALERJİ EN ÇOK KİMLERDE OLUR
DOĞAL KOKU ALERJİ YAPABİLİR
HİÇBİR ŞEY YEMİYOR
SADECE SÜT İÇİYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUĞUNUZ SİZE BAĞIMLI MI?
HAYAL GÜCÜNÜ KULLANSIN
KURBAN KESİMİNİN
HAYALİ ARKADAŞ MESELESİ
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :