Okunma Sayısı: 5259
CANLI YORUMLAR

SAĞLIK DOSTU EKMEKLER

Hangi madde yasaklanıyor?

Ekmeğin, tekniğine uygun üretimi, muhafazası, taşınması ve pazarlanması ile ilgili özellikleri yeniden belirleniyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Tv'den Halide Dinler'in haberine göre, fakir, zengin fark etmeden herkesin temel besin kaynağı olan ekmek artık daha sağlıklı olacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; ekmeğin, tekniğine uygun üretimi, muhafazası, taşınması ve pazarlanması ile ilgili özellikleri yeniden belirleniyor. Ekmek ile ilgili belirlediği yeni kriterleri hazırladığı bir taslakla kamuoyunun görüşüne sunan bakanlık, gelen görüşleri değerlendirerek taslağı önümüzdeki hafta Ulusal Gıda Kodeksi Komisyonu’nda görüşülecek.

Peki ekmek ile ilgili hazırlanan taslak neleri öngörüyor?

Böbrek yetmezliğinden hipertansiyona kadar birçok hastalığın nedeni olan fazla tuz tüketimini azaltmak amacıyla, Sağlık Bakanlığı’nın görüşü alınarak ekmekte kullanılan tuz miktarı düşürülecek. Bir kişinin, ekmekten aldığı tuz miktarı günlük 12 miligramı buluyor. Bunun önüne geçmek için taslağa göre ekmekte kullanılan azami tuz oranı yüzde 1,75’den yüzde 1,5’e düşürülecek.

Bugüne kadar normal ekmek yapımında kepek oranı az olan un kullanılabiliyordu. Ancak, yeni düzenlemeyle kepek oranı düşük unun ekmek yapımında kullanımı yasaklanacak. Taslak, dışarıdan bakıldığında ekmeğin nasıl olması gerektiğini de tanımlıyor.

Ekmeğin gramajı da artıyor. Mevcut uygulamada sınır 200 gram iken yeni taslakla bu sınır 300 grama çıkartılacak.

1997 yılında hayata geçirilen ‘ekmeğin poşete girmesi’ ile ilgili uygulamada yeni düzenlemeyle rafa kaldırılıyor. Sadece raf ömrü uzun olan ekmekler poşetlenerek satışa sunulacak.

Taslakla birlikte yeni hijyen kuralları da uygulamaya konulacak.

Vatandaşlar yeni gelecek hijyen kuralları ile artık ekmeği dolaptan kendi alamayacak. Kapalı hijyenik dolaplarda bulundurulan ekmekler, hijyen kurallarına uyan satıcıların kontrolünde satılacak. Ekmekler, satış yerlerinde alıcının el değmesini engelleyecek şekilde ekmek dolabında veya tezgahında muhafaza edilecek ve satıcı kontrolünde satılacak. Satış sırasında ekmekler, Türk Gıda Kodeksi'ne uygun bir ambalaja konularak tüketiciye arz edilecek.

Ayrıca, taslak ile tam buğday ekmeğinin kullanımının yaygınlaştırılması da amaçlanıyor.

Öte yandan, geleneksel hali ile tuz ilave edilerek üretilen ekmeklere tuz eklenmediği taktirde "Tuz ilave edilmemiştir" ifadesi etikette yer alabilecek. Ekmeğe, hiçbir katkı maddesi katılmazsa etiket üzerinde ekmek adı ile birlikte "katkısız" ifadesi kullanılabilecek Coğrafi işaretleme ile ilgili kurallara aykırı olmamak kaydıyla yöresel/ülkesel adları ile bilinen ekmekler bu isimlerle üretilebilecek.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KANSER
KORUNMA, ÖNLENME, TEDAVİSİ
GEBELİ,KTE DİŞ BAKIMI
UZMAN GÖRÜŞÜ
KİRLİ HAVUZ HASTALIĞI
DIŞ KULAK YOLU İLTİHABI
YÜKSEK TANSİYON ARTIYOR
KADINLARDA DAHA FAZLA
YAZIN BAĞIRSAK ENFEKSİYONU
SU VE TUZ KAYBI ARTIYOR
DEMİR EKSİKLİĞİ
ANEMİNİN 10 SİNYALİ!
GÜZEL GÖRÜNMEK İÇİN DEĞİL
SAĞLIK İÇİN KİLO KONTROLÜ
GÖZ SAĞLIĞINIZI KORUYUN
DOĞRU BESLENME ETKİLİ
KARNESİ KÖTÜ İSE
BU HATALARI ASLA YAPMAYIN!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
RAMAZAN DÖNEMİNDE BESLENME
10 ADIMDA BELİNİZİ KORUYUN
AŞIRI DUYARLI VE TİTİ...
FELÇ HASTALARINA YENİ UMUT
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
EN İYİ YAZ KOKULARI
ROBOT SEVGİLİLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :