Okunma Sayısı: 12412
CANLI YORUMLAR

SİZİN GÖZDE ÇOCUĞUNUZ KİM?

İtiraf edebiliyor musunuz?

Ailelerin çocuklarına söyledikleri yalanlarda az da olsa tatlılık payı vardır. Nasıl olmasın? O kadar çok söylüyorlar ki! Elbette bunların hemen hepsi zararsızdır, o yüzden tatlı demeyi uygun buluyoruz.

Konumuza gelince; neredeyse her kültürde; “Biz çocuklarımızın arasında ayrım yapmayız, hepsini aynı severiz.” cümlesine karşılık gelecek bir deyiş vardır. Anneyle baba, çocuklarının arasında ayrım göz etmediğini tekrar tekrar söyleyedursun, çocuklar gerçeğin aile sırrı olmadığını bilirler. Favori çocuk, diğeri ya da diğerleri yoluna taş koymasın diye, gözde oluşunun gayet farkında, sükûnetini korur.

Bir internet sitesinde “Sanırım oğlumu kızımdan biraz daha fazla seviyorum.” yazan bir kadına üst üste “Bu nasıl bir anneliktir, yazıklar olsun sana!”, “Kızın için gerçekten çok üzülüyorum, korkunç bir annesin!” minvali yorumlar gelmesi şaşırtıcı değil. Ancak bu iletiyi yazan kadınla hemfikir olduğunu belirten bir yorumcunun yazdıkları sizi şaşırtır mı? “Sizi kesinlikle anlıyorum çünkü ben de öyle hissediyorum.”  

İster büyük bir öfkeyle reddedin ister vicdan azabıyla kabul edin, birçok ailede yaşanan bir durum bu. ABD’nin Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, üç yılda, 384 kardeş ve ebeveynlerine üç kez yapılan ziyarette aile bireyleri arasındaki çelişkili ifadeler kayda alınıyor ve şu sonuca varılıyor: Annelerin % 65’i, babaların % 70’i kardeşlerden birini tercih ediyor ve bu genellikle en büyük kardeş oluyor.

“Gözde çocuk” ya da “gözde kardeş” bilim insanlarının gözünden kaçsa bile çocuklar, “gözde” olma konusunda taktik geliştirmekte oldukça başarılılar. Dünyamız, doğdukları andan itibaren anne-babasının ilgisini çekmek ve onların biriciği olmak için itişip kakışan bir sürü kardeşle dolu.

Sadece, bu “en çok beni sevin!” oyunundan hangi kardeşin galip geleceğini tahmin etmek biraz güç. Baba-oğul ilişkileri efsanedir; ancak eğer bir kızınız da varsa, baba-kız ilişkisi onu sollayabilir. Anneler, hemcins olmalarından hareketle kızlarını anlarlar; fakat gün gelir de kızları onları hayal kırıklığına uğratırsa, sevgi oyununun kazananı annenin “sevgili oğlu” olabilir.

Bir de doğanın kanunu var…

Ebeveynlerin, farklı çocuklara farklı değerler addetmesini anlamak – ve hatta kimbilir belki de kabul etmek – acı vericiyse eğer, bunun, doğanın bir kanunu olduğunu bilmek işimizi kolaylaştırabilir.

Ailenin gözdesi genellikle ilk çocuk oluyor. Bir ürünü geliştirmek için ne kadar çaba harcarsanız, onun meyve vermesini de o kadar dört gözle beklersiniz. Ailenin “favori büyükleri”, bu dünyadaki ilk yıllarındaki “tek çocuk” kaymağından afiyetle yemiş ve kimseyle yiyeceğini ya da anne sütünü paylaşmak zorunluluğunu yaşamamış olduğundan endam ve kuvvet olarak kardeşlerinin önüne geçiyor. Küçük kardeşlere diğer tokat da 2007’de Norveç’te yapılmış olan bir araştırmadan geliyor:  Ailenin ilk çocukları, diğer kardeşe ya da kardeşlere, biraz da hayatlarının ilk senelerinde anne-babanın yegane odağı olmanın avantajıyla, IQ değerleri bakımından da 3 puan fark atıyorlar.

Ya kırılgan olanı koruma güdüsü?

Yine geldik, dayandık, doğamıza. Kardeşler arasında en kırılgan, en naif olanını daha çok sevmek ailenin içgüdüsel bir refleksi olabiliyor. Burada yalnızca insanoğluna özgü olmayan şefkat devreye giriyor. Antropolog Sarah Blaffer, Anne Doğası: Annelerin, Çocukların ve Doğal Seleksiyonun Tarihi adlı kitabında Avrupa ve Amerika kıtalarında oldukça yaygın bir tür olan yaban ördeklerini inceliyor. Diğer kuşlardan farklı olarak, yaban ördekleri tüm eforlarını güçlü yavruyu kollamak için sarf etmiyor; aksine hayatta kalabilen yavru sayısının olabildiğince fazla olması için uğraşıyor. Bu davranış, insanoğluna uyarlandığında aklımıza tüm çocuklarımıza eşit davranmak gelmemeli sadece, çünkü burada yardıma ihtiyacı olduğundan en hassas, en zayıf çocuktan taraf olmak söz konusu.

Cinsiyetler Arası İlişkiler

Kızının tatlı yüzüne karşı koyamayan, oğlunun bir dediğini iki etmeyen aile modelleri size de tanıdık geliyor mu? Belki siz de onlardan birisiniz. Bakın, 2003 yılında Human Nature gazetesinde yayımlanan bir araştırma ne diyor? “Annelerin en kuvvetli gözde çocuk adayı, evin en büyük oğluyken; baba için bu aday evin en küçük kızı oluyor.” Şaşırdık mı?

Kızların babaya, oğlanların anneye olan düşkünlüğü modern çalışmalarla da genişletilmiş durumda. Örneğin, ebeveynlerin karşı cinslerdeki çocuklarında tuttukları şey, çelişkili bir biçimde, kendi cinsiyetlerine dair özellikler. Duygusal bir anne, şiirle ve sanatla haşır neşir olan oğluna; iş adamı baba ise işletme master’ı yapan kızına daha düşkün olabiliyor. Konuyu derinlemesine ele aldığımızda, narsisizmin de gözde evlat bellemede rol oynadığını görüyoruz. Bir babanın, kendi kopyasını kızında veya bir annenin oğlunda görmesi her zaman kolay olmayabilir. Fakat çocuklar fiziksel olarak size benzemese bile tıpkı sizin gibi konuşuyor ve tutum sergiliyor olabilirler.

Sonuç olarak, her uzman “gözde evlat” meselesinde uzlaşmış değil. Fakat ailelere verdikleri tavsiye tek bir ağızdan çıkmış gibi: Eğer çocuklarınızdan birini biraz daha fazla seviyorsanız, bunu kendinize saklayın. Çocuklarınız sevgi terazinizdeki eşitsizliği sezseler dahi inkar etmek onlara daha az zarar verecektir. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLADI
TOPLATMA KARARI TEKNİK
SOSYAL MEDYA KONUŞULDU
"SAMİMİ,NET VE ÖZGÜN OLUN"
SANAL ORTAMDA MUAYENE
DOKTOR AYAĞINIZA GELİYOR
SERİNLEDİ DİYE ALDANMAYIN
SICAKLIKLAR ARTIYOR
GDO'LU ÜRÜNLERE İZİN ÇIKTI
BAKANLIK HABERİ YALANLADI
BABANIZ, EŞİNİZ NE İSTERDİ?
SORGULAMAK İÇİN İYİ BİR GÜN
İNTERNETTE ÖLMEK ZOR
DİJİTAL DÜNYANIN ÖTEKİ YANI
YILBAŞI AĞACINIZ HAZIR MI
SIRADIŞI OLMAYI SEVENLERE
KOORDİNELİ TAYİN
EŞ DURUMUNDAN TAYİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
EV KADINI OLMAK
INTERNETTE BÜYÜ BOZMA...
KENDİ ARAMIZDA
GENÇLER "MARİHUANA" DİYOR!
İLGİLİ VİDEOLAR
ERKEN ERGENLİK
KADINLARA ÖZEL "MUTLULUK" OYUNCAKLARI
ERGENLİKTE UYUM SORUNU
LEYLEK HİKAYELERİ ANLATMAYIN
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
BİR KADININ ÇANTASINDA
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :