Okunma Sayısı: 7843
CANLI YORUMLAR

ÜVEY ANNE YA DA BABA

Yeni eşi anlatmak zor değil

Ailenin yeni üyelerini uygun bir şekilde konumlandırmak nazik bir konudur. Genelde yetişkinler yeni bir eş ve çocukları heyecan verici bulsalar da, değişikliklerle ilgili esas kaygıyı çocuklar hisseder. Üvey ailelerin artık daha yaygın olarak görülmeye başlandığı bir toplumda bu normal bir süreç gibi gözükse de, bu aşamada çocuk bunu böyle algılayamayabilir.  

Annenin ya da babanın yeni eşiyle olan mutluluğu çocuğu şoka uğratabilir. Çocuk, ne kadar iyi olursa olsun yeni bir insanı davetsiz bir misafir olarak görebilir ya da alıştığı rahatını bozabilecek bir tehdit olarak algılayabilir. Bu yüzden duygularını, sessizce içine kapanmak, üzülmek ya da tam tersine çok mutlu olmak gibi bir dizi davranış sergileyerek ifade eder. Söz konusu mutluluk çok samimi olabileceği gibi, çocuk bunu gerçekte hissettiği kin ve kızgınlık gibi duygularını maskelemek için de kullanıyor olabilir. Size önerim, çocuğun ilk tepkisini gerçekliğin bütünü olarak görmemeniz:
 

  • Ailenizde yapmayı düşündüğünüz herhangi bir değişiklikle ilgili planlarınızı onunla konuşmaya başlayın. Bunu önce ayrı, sonra da yeni eşiniz yanınızdayken yapın ki artık hep beraber olduğunuzu ona göstermiş olun.
  • Herkesi birbirine yavaş yavaş alıştırın ve bu değişiklikleri kabullenebilmeleri için onlara zaman tanıyın.
  • Çocuğunuzun endişelerini kınamayın. Ne dediğini dinleyin ve bunlar hakkında düşünün, çünkü genelde en büyük korkusu unutulacağına dair olacaktır.
  • Hem yetişkinleri hem de çocuğunuzu göz önünde tutarak neler yapılabileceği hakkında dikkatlice düşünün. Belki de herkes bu değişime ayak uydurana kadar ayrı olarak yaşamaya ihtiyacınız olabilir.
  • Eski eşinizi - özellikle de çocuğunuzla hâlâ görüşüyorsa - bu yeni durumdan haberdar edin. Hiçbir çocuk yeni yaşananları annesine ya da babasına anlatmak durumunda bırakılmamalıdır.
  • Farklı seviyelerde de olsa çoğu çocuğun bu durumda zorlanacağını ve uyum sağlamasının zaman alacağını unutmayın.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YENİ BİR VATANDAŞ...
DOĞUMUN İLANI
TATİLDE KALİTELİ ZAMAN
AİLECE TADINI ÇIKARIN
PAZAR KAHVALTINIZ
KEYİFLİ VE SAĞLIKLI OLSUN
YENİ VÜCUT, YENİ KİMLİK
HAMİLESİNİZ, DEĞİŞİYORSUNUZ
6-12 AYLIK BEBEK DE GÜVENİR
BASİT OYUNLARLA GÜVEN VERİN
3-6 AYLIK BEBEKLERDE GÜVEN
KENDİNE GÜVENDİREN OYUNLAR!
EŞLERİN EN BÜYÜK SORUNU
PROF. DR. DOKSAT ANLATIYOR.
ÇOK SIK DADI DEĞİŞİRSE
KENDİNİ KÖTÜ HİSSEDER Mİ?
İLETİŞİM BOZUKLUĞU
TEMEL BOŞANMA SEBEBİ
HAMİLELİKTE 35. HAFTA
BEBEĞİNİZ TOMBULLAŞIYOR!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
EBEVEYNLERİN PORNO KORKUSU
BABAM BENİ SEVMİYOR!
GÜVEN, BEBEKLİKTEN GELİR
BABALARIN EN BÜYÜK Şİ...
BAZILARI KASLI SEVER
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :