Okunma Sayısı: 8682
CANLI YORUMLAR

YÜKSEK ATEŞTEN KORKMAYIN

Basit önlemler alın

Yüksek ateş, her anne babanın çocuk yetiştirirken kabusu haline gelir. Peki çocukları her ateşlendiklerinde doktora götürmeli miyiz?

Çocuğunuz ateşlendiğinde, doktora götürmeden önce evde alınabilecek basit önlemler de var. İlk olarak ortam sıcaklığının azaltılması, kıyafetlerin daha ince şekle dönüştürülmesi ve sıvı alımının arttırılması, yüksek ateşin önüne geçmek için ilk olarak yapılacaklar arasında.

Her ateş yükselmesinin antibiyotikkullanımına geçilmesi anlamına gelmediğini belirten uzmanlar, basit ateş düşürücü ilaçlarla bunun önüne geçilebileceğini belirtiyorlar. Ayrıca uzmanlar her çocuğun yılda ortalama 8 kere ateşli enfeksiyon geçirmesinin de normal sayılabileceği görüşündeler.

Ateş tek başına ciddi bir hastalık değil!

Yüksek ateşin tek başına ciddi bir hastalığı işaret etmediğini her anne-babanın bilmesi gerekiyor. Öncelikli olarak çocukta başka bir bulguya rastlanıp rastlanmadığına bakılması en önemli tetkik yöntemi.

Çocuğun aktivitesi, beslenmesinde kötüye giden bir durum olup olmadığı, vücudunda bir döküntüye rastlanıp rastlanmadığının cevapları verildikten sonra, doktora danışmakta fayda var. Ateşe eşlik eden bulgular eğer çocuğunuzda fazlaysa mutlaka acile başvurulması gerekiyor. Eğer çocuk ateş ile birlikte kusup sıvı kaybediyorsa bu, hemen acile gidilmesi ihtiyacı olduğu anlamına geliyor. Ateş eğer 48 saati geçerse yine doktor kontrolü şiddetle gerekiyor demektir.

Çocuğunuzun ateşini belirli tekniklerle ölçebilirsiniz. Dil altından, kotluk altından, kulaktan ve popodan ateş ölçme teknikleri ateşin yüksekliğine göre tercih sebebi olabilir. 37,3 dereceye kadar olan ateş, koltuk altından ölçülebilirken, 38 dereceye kadar olan ateş dil altından ölçülebiliyor.

Kaynak: milliyet

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ANNEDE YETEMEME DUYGUSU
ARTAN ROLLER VE İHTİYAÇLAR
BİRAZ SOFRA ADABI LÜTFEN!
MUHABBETE KATILAN ÇOCUKLAR
TASASIZ BİR TATİL
ÇOCUKLARLA GİDECEKSENİZ...
EMME BAĞIMLISI ÇOCUK
EMZİRME BAĞIMLISI ANNE...
KAHVALTI YAPMAYAN ÇOCUK
OKUL BAŞARISININ YOLLARI
KEPÇE KULAK SENDROMU
EN ÇOK ÇOCUKLARI ETKİLİYOR.
BİZ KOCAMAN BİR AİLEYİZ
10 MART'TA MÜJDAT GEZEN'DE
ERDOĞAN'DAN ÖDEV İSYANI
EĞİTİMCİLER DESTEKLEDİ
BESLENME ALIŞKANLIKLARI
AİLE-EV İLE DOĞRU ORANTILI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLARDA 1 YAŞINDAN...
ÇOCUK VE BEBEKLERDE İSHAL
GÜVERCİN GÖĞSÜ HASTALIĞI
KONUŞUYOR MU DUYUYOR MU?
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
OJENİZ NE RENK OLSUN
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :