Facebook'ta paylaş Twitter'da Paylaş
Ann Boyutu
BAĞIMSIZ OLABİLMESİ İÇİN

Çocuğunuza verdiğiniz en zor şeylerden biri onun bağımsızlığı olacaktır. Çocuklarını çok seven anne babalar olarak, onları dış dünyada karşı karşıya kalabilecekleri tüm hayal kırıklıklarına ve tehlikelere karşı korumak isteriz. Ayrıca, çocuklarımızın büyüyüp birer yetişkin olduklarını ve yuvadan uçacaklarını kabullenmekte zorlanırız. Çocuğunuzun kendi ayakları üzerinde durabilmesini sağlayacak beceriler kazandığını ve kendine olan güveninin arttığını gözlemlemek bir taraftan acı verici, diğer bir taraftansa harikulade bir duygudur ve çocuk yetiştirme sorumluluğunun önemli bir parçasıdır. İşte çocuğunuzu bağımsız bir birey olmaya yönlendirecek 7 öneri:

  1. Ona seçme özgürlüğü tanıyın: Karar vermek ve kendi kararlarının sonuçlarına katlanmayı öğrenmek büyümenin çok önemli bir parçasıdır. Çocuğunuza seçim yapabileceği fırsatlar yaratın, yalnız önerdiğiniz seçeneklerin ikiniz tarafından da kabul edilebilir olmasına dikkat edin.
  1. Müdahale etmeyin: Çoğunlukla sürecin kendisi en az sonuç kadar önemlidir. Çocuğunuza kendi başına girişimlerde bulunması için imkân tanıyın ve müdahale etmek için erken davranmayın. Ona yardım önerisinde bulunun, ama istemediği takdirde zorla yardım etmeye çalışmayın. Karmaşık bir problem veya zor bir senaryo üzerine düşünerek çocuğunuz çok fazla şey öğrenecektir.
  1. Problemler üzerinde beraberce düşünün: Eğer çocuğunuz karşınıza çözümü zor bir soruyla gelirse, ona cevabını tamamen vermek için acele etmeyin. Çözüm üzerine beraberce düşünmeye çalışın, bu durum çocuğunuzu problem çözme sürecine katılmaya teşvik edecektir.
  1. Farklı düşüncelere saygı gösterin: Çocuğunuz bağımsızlaşmaya başladıkça, kendi fikirleri ortaya çıkacaktır. Sizin düşüncelerinizden farklı fikirleri varsa buna saygı gösterin. Onunla hemfikir olmak zorunda değilsiniz, ama bu onu dinlemeyeceğiniz anlamına gelmemeli.
  1. Küçük çocuklarınıza seçme şansı verin: Çocuğunuzu küçük yaşlardan itibaren bağımsız davranabilmesi için teşvik edin. Hangi öykü, ne tip yoğurt ve benzeri ufak tefek konularda seçim yapma özgürlüğü tanınması çocuklar için gerçekten çok faydalıdır.
  1. Okul öncesi çağdaki çocuklarınızı bağımsız davranmaya yönlendirin: Henüz okula başlamamış küçük çocuklar bağımsızlaşmak için büyük adımlar atmaya hazırdırlar. Giysilerinin kaldırılması, sofranın kurulması veya varsa evde beslenen hayvana yemeğinin verilmesi gibi günlük işlerin bir ucundan tutması için çocuğunuzu teşvik edin.
  1. Güvenli bir ortam sağlayın: Çocukta bağımsız düşünebilme ve hareket edebilme yetisi en iyi şekilde sımsıcak, sevgi dolu bir aile ortamında gelişir, çünkü ancak böyle bir ortamda çocuklar inandıkları yoldan gidecek güven ve kararlılığa sahip olabilirler. Her fırsatta çocuğunuza onu ne kadar sevdiğinizi ve değer verdiğinizi belli edin.