Facebook'ta paylaş Twitter'da Paylaş
Ann Boyutu
CAPCANLI SAÇLAR İÇİN...

Sıcak Yağ Tedavisi
-Kuru, çabuk kırılan saç için-
2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın. Bunu usul usul bütün baş derisine içirin. Bir havluyu sıcak suya sokup ıslatın. Sıktıktan sonra bir türban gibi başınıza sarın. Havlu soğurken bu işlemi iki veya üç defa tekrarlayarak başın yağı iyice içmesini sağlayın. Sonra saçları yıkayarak, iyice durulayın.

Hintyağı Tedavisi
-İnce, çabuk kırılan saçlar için-
Yarım çay fincanı hintyağını ısıtın. Bunu baş derisine ova ova içirin. Saçlarınızı usul usul tarayın. Kaynar suya batırılmış havluyu sıkarak başınıza sarın. Şampuandan önce böylece yarım saat bekleyin.

Zeytinyağı ve Bal Tedavisi
-Koyu renk saçların pırıl pırıl bir hal alması için-
Yarım çay fincanı yeşil zeytinyağıyla bir çay fincanı süzme balı karıştırın. Bu sıvıyı iyice sallayıp çalkalayın. Sonra bir-iki gün bekletin. Karışımı baş derisine ovarak içirin, saçlarınızı tarayarak sıvıyı yayın. Tarağın dişlerinin baş derisine batmamasına dikkat edin. Başınıza küçük bir naylon torba geçirin. Başın sıcaklığının sıvının içilmesine yardım etmesi için naylon torbanın hava almasına engel olun. Karışımı başınızda yarım saat kadar bırakın, sonrasında başınızı bol suyla durulayın.

Protein Tedavisi
-Her tür saçı canlandırmak için-
İki yumurtayı çırpın. Sonra yine bir yandan çırpmaya devam ederken bir yandan da ağır ağır bir çorba kaşığı zeytinyağını, bir çorba kaşığı gliserini, bir çorba kaşığı sirkeyi buna katın. Elma sirkesi olursa daha da iyidir. Bu sıvıyı ilk şampuandan sonraki durulamadan sürün. Başınızda 15-20 dakika kadar bırakın. İyice durulayın.

Kakao Yağı Tedavisi
-Koyu renk saçlara sanlılık, parlaklık için-
İçinde su kaynayan genişçe bir tencerenin içine daha küçük bir kabı oturtun. Yarım çay fincanı ayçiçeği yağını, 1 çorba kaşığı kakao yağını, 1 çorba kaşığı susuz lanolini bu ikinci kabın içinde eritin. Bütün bu yağlar iyice eriyip birbirine karıştıktan sonra kabı sıcak suyun içinden alın. Karışımı iyice çırpın. Bu karışımdan 3 çorba kaşığı kadarını alarak buna 1 çorba kaşığı su katın, iyice karıştırın. Bu sıvıyı başınıza ovarak sürün. 15 dakika veya yarım saat bekletin. Ardından saçlarınızı yıkayın ve bol suyla durulayın.

Mayonez Tedavisi
-Baş dersinin ve kuru saçın yağla beslenmesi için-
Bir yumurtayı, 1 çorba kaşığı sirkeyi, 2 çorba kaşığı bitkisel yağı karıştırarak çırpın. Bu karışımı baş derinize ovarak iyice içirin. Sonra saçlarınızı tarayarak bütün karışımın başınıza eşitçe yayılmasını sağlayın. 15 dakika bekleyin. Saçlarınızı yıkayarak durulayın.