Facebook'ta paylaş Twitter'da Paylaş
Ann Boyutu
ÇOCUĞUNUZ KEKELİYORSA

Düzgün konuşan çocuk aniden kekelemeye başlıyorsa altında bir stres faktörü vardır Konuşmasında herhangi bir sorun olmayan bir çocuk aniden kekelemeye başlıyorsa altında yatan en büyük sebepler korku ve strestir. Bu gibi durumlar çoğunlukla geçici olarak ortaya çıkıyor. Kekemelik, çocukların psikososyal anlamda sıkıntı yaşadıkları ortamlarda bulunmaları, üzerlerinde baskı hissetmeleri, kaygılı olmaları, kendilerinden büyük beklentilerin olması, titiz ve kontrolcü bir çevrede yetişmesi gibi nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda çocuğun üzerinde var olan baskının ortadan kaldırılması ve bir uzman desteği alınması gerekiyor. 

Kekemeliğin en iyi tedavi yöntemi, konuşma terapileri 

Kekemeliğin tedavisine başlamadan önce çocuğun bu durumuna neden olan fiziksel bir gelişim sıkıntısı olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor. Düzgün ve akıcı konuşma için dil kasları yeterince gelişmiş ve dudak yapıları ise sağlıklı olmalı. Kekemelikte öncelikle bu fiziki durumlar göz önünde bulundurulmalı, ardından ise diğer tedavi yöntemlerine geçilmeli.

Günümüzde kekemelik için en yaygın ve ideal tedavi konuşma terapileridir. Özellikle küçük yaşlarda başlanan konuşma egzersizleri yüz güldürücü sonuçlar veriyor. Kekemeliği çocukluk çağında başlamış ve hiçbir tedavi almamış erişkinlerde tedavi çok daha zor gerçekleşiyor. Kekeme olmanın yarattığı psikolojik baskılar da tedavi sonuçlarına olumsuz yansıyor. Yine de erişkin çağda bu sorunu yaşayanların da konuşma terapileri ve bireysel destekleyici terapilerle tedavileri mümkün.

Çocukları kekeme olan ailelere özel öneriler

Sabırlı olun: Kekeleyen çocuğunuzun söylediklerini düzeltmeyin. Sonuna kadar dinleyin. Kelimeleri tamamlamayın ve düzeltmesi için uyarmayın.

Stresi azaltın: Otoriter ve baskıcı tutumlar bu çocukların stresini artırıyor. Bu durumda da daha fazla kekelemeye başlıyorlar. Kekeme olan çocukların anne babalarına ya da aile ortamlarına bakıldığında genelde kontrolcü, biraz baskıcı ve otoriter oldukları gözleniyor. Esnek ortam yaratmak, çocuğun stresini ve kekelemesini azaltıyor.

Sakın dalga geçmeyin: Özellikle ebeveynlerin bu konuya çok dikkat etmesi gerekiyor. Okulda ya da çevrede bu tip eğilimleri olan arkadaşları varsa gerekli önlemler alınmalı.