Facebook'ta paylaş Twitter'da Paylaş
Ann Boyutu
ÇOCUKLAR EGZERSİZ YAPMALI!

Hafta sonları çocuklarını oradan oraya servis şoförü gibi taşıyan anneleri gördüğünüzde şöyle düşünüyor musunuz?

“Ya çocukları başlarından atmak için ya da birbirleriyle rekabet etmek için çocukları bir oraya bir buraya yazdırıyorlar. Çocuklar evlerinde oturup oyun oynayamaz hale geldi.”

Haksız değilsiniz, bunun gerçek olduğu durumlar ne yazık ki var. Ancak hafta içi tüm gün okulda ve günün büyük bölümünde de masa başında geçiren çocukların egzersiz yapması çok ama çok önemli.

***

Yeterince egzersiz yapılmaması, çocukların ileriki hayatlarında sayısız soruna neden olur; ancak saymaya giderek yaygınlaşan bir problemle başlayalım: Obeziteyle… Obezite temel olarak yanlış beslenme alışkanları ve hareketsizlikten kaynaklanır. Çocukluk çağı obezitesi, aşağıda göreceğiniz sorunlara da yol açar:

  • Enerjisizlik
  • Öz saygı eksikliği
  • Öz güven eksikliği
  • Anksiyete ve depresyon
  • Diyabet gibi birçok sağlık sorunu

Ancak çocukluk çağı obezitesinin herhalde en büyük tehlikesi şişman çocukların şişman yetişkinlere dönüşme olasılığının yüksekliğidir. Genel olarak yaşlandıkça kilo vermek ve sağlıklı bir kiloda kalmak zorlaşır.

Egzersiz (sağlıklı bir beslenme düzeniyle birlikte), fazla kiloları alt etmenin en iyi yoludur. Eğer düzenli olarak yaktığınızdan daha fazla kalorili besinler tüketirseniz kilo alırsınız. Denklem aslında bu kadar basittir: Çocukların enerji alımlarını ve harcamalarını dengelemeleri gereklidir.

Çocuğunuz obez olmasa bile, hareketsizlik, ilerideki hayatında bir dizi önemli soruna yol açar. Bunlar kalp hastalıkları, inmeler, kolon kanseri, çeşitli diyabet türleri, hipertansiyon ve erken yaşta ölümdür. Bu noktayı daha iyi gösterebilmek için, şaşırtıcı bir gerçeği sizinle paylaşacağız. İngiltere Kalp Vakfı, kalp krizine yol açan en önemli unsurun, beslenme, obezite veya sigara değil (elbette bunlar da yeterince tehlikeli şeylerdir), yetersiz fiziksel aktivite olduğunu belirtiyor. Çocuğunuzun egzersizden hoşlanmasına ve bunu bütün hayatı boyunca sürdürmesine yardım ederseniz, bu ölümcül hastalıklara yakalanma riskini azaltmış olursunuz.