Facebook'ta paylaş Twitter'da Paylaş
Ann Boyutu
DEHB TEDAVİSİ

Dikkat eksikliği, çocuk okula başlayınca aniden beliriveren bir rahatsızlık değil elbette; ancak sınıf düzeninin dışında onları tespit etmek gerçekten zor.

Time Dergisinin haberine göre, Amerikan Pediyatri Akademisi (AAP), gerek ailelerin gerekse doktorların işini kolaylaştırmak adına, 4-18 yaşındaki çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tespiti ve tedavisi için yeni bir kılavuz hazırladı.

AAP’nin daha önceki hükümleri yalnızca 6-12 grubundaki çocuklara yönelikti.  AAP, daha küçük çocuklar için, pediyatri uzmanlarına çocukta sürekli seyreden, dikkatsiz ve hiperaktif bir davranış şeklinin olup olmadığına bakmalarını tavsiye ediyor.

Yani, ebeveynlerin yerinde duramayan çocukla ilgili yakınmalarını dinlemek yeterli değil. En azından bir uzmanın 4-6 aylık bir zaman süresince, ailenin endişesini doğrulaması gerekiyor.

Konuya dair ayrıntılı öneriler, henüz okula başlamamış çocukların bile tedaviden yararlanabileceğini gösteren bir veriyi esas alıyor.

Bu veriye göre çocuk, bir konuya odaklanmayı ne kadar çabuk öğrenirse sınıf ortamına girdiğinde bunu sürdürmekte de o kadar başarılı oluyor.