Facebook'ta paylaş Twitter'da Paylaş
Ann Boyutu
ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMİ

Gelişim sürecindeki çocuk için çevre hayati önem taşıyor. Bu çevre içinde kuşkusuz çocukla en çok haşır neşir olan ailesi ise çocuğun gelişiminde kilit rol oynuyor. Çoğunlukla anne babayla birlikte olan çocuk için anne ve baba bir anlamda rol model görevi de görüyor.

Bu noktada aile devreye girerek,  çocuğun bedensel, zihinsel, sosyal ve duygusal olarak her açıdan gelişebilmesini sağlayabilecek bir çevre oluşturması gerekiyor. Aile, çocuğun gelişimini en iyi sürdürebileceği, onun becerilerini ve yeteneklerini ulaşabileceği en üst sınıra kadar taşıyan çevrenin oluşturulmasında aile aktif rol oynuyor.

Uzmanlara göre çocuklar anne ve babadan aldığı bazı özelliklerini çevresi sayesinde geliştirebiliyor.

Çocuk, anne babanın sunduğu ve günlük hayatını sürdürebileceği deneyimlerini,  onunla kurdukları iletişimin niteliği ve sıklığı, sağladıkları öğrenme olanakları örnek davranışlarıyla destekleyen bir çevre yaratabiliyor. Çocuk bunu başardığında ise doğuştan sahip olduğu çevrenin üstüne çıkabiliyor, aksi durumda ise o çevreye tam olarak ulaşamıyor.

Uzmanlar çevresi ile daha zor sosyal ilişkiler kuran bir çocuğa çevresinin tepkisi, daha kolay ilişkiler kuran bir çocuğa göre farklı olacağını söylüyor. Bu nedenle çocuğun sağlıklı bir birey olabilmesi ve çevresiyle uyumlu bir gelişim göstermesi için yapılacaklar listesinde yer alan bazı öneriler şöyle:

  • Çocuğun bakım, öğrenme ihtiyaçlarına duyarlı olmalı ve bu ihtiyaçlarına yaşına uygun olarak cevap vermeli.
  • Öğrenme ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla çocuğa farklı bilgi ve becerileri öğretilmeli. Örneğin; bisiklete binmek, makas kullanmak (bedensel gelişim), bilmediği kavramları (zihinsel gelişim) öğretmek.
  • Çocuğa farklı öğrenme ortamları yaratılmalı. Örneğin; parka, hayvanat bahçesine, tren istasyonuna, tiyatroya vb. götürmek.
  • Oyun oynama fırsatı verilmeli. İstediği oyunu başlatmasına, sürdürmesine ve aynı zamanda yeni bir şeyler öğrenmesine fırsat tanımalı (bedensel, zihinsel, duygusal, sosyal gelişim).
  • El-becerilerinin gelişmesine imkan verilmeli. Örneğin; düğme iliklemesine, makas kullanmasına, fermuar açmasına... fırsat verilmeli. Böylece bebeklikte anneye bağımlı olduğu beslenme ve bakım ihtiyaçlarını yaşı ilerledikçe el becerileri desteklendiği için kendi kendine yapabilir duruma gelecektir.
  • Yapılacakların çocuğun gelişimine olumlu katkı sağlayabilmesi için ev ortamının güvenli, tutarlı, çocuğun ihtiyaçlarını düzenli karşılıyor olması çok önemlidir.
  • Çocuğun gelişiminde aile kadar büyük öneme sahip olan çevre, bireyin gelecek yaşantısına büyük oranda katkı sağlıyor. Bu gibi durumlarda ailenin yakın akraba ve arkadaşlardan alacağı destek ve yardımlaşma çok önem taşıyor.