Facebook'ta paylaş Twitter'da Paylaş
Ann Boyutu
EVLİLİĞİNİZDE HEDEFLERİNİZ

Halihazırdaki hedeflerinize ulaşmak için aşağıdaki basit adımları deneyebilirsiniz. Bunu kişisel bir egzersiz gibi ele alabileceğiniz gibi, isterseniz eşinizle veya bütün ailenizle konuşarak da yapabilirsiniz.

İlk ve en önemli adım, hedeflerinizin ne olduğunu tam olarak saptamaktır. İlişki ağınızı etraflı bir biçimde belirleyebilmek için yaşamınızın değişik alanları üzerine düşünmeniz size yardım edebilir. Elinizdeki kitabın bölüm başlıkları da size bu konuda fikir verebilir. Üzerine düşündüğünüz her şeyi mutlaka not alın.

Bir kere belirli bazı fikirler oluşturduktan sonra, kişisel durumunuz hakkındaki en önemli hedefinizi saptamanız gerekiyor. Örneğin, yeni evliyseniz, en az ayda bir kere yetişkinlere yakışır düzgün bir akşam yemeği organizasyonu yapmak en mütevazı hedeflerinizden biri olabilir. Veya çocuklarınızın hal ve tavırlarıyla ilgili sorunlarınız varsa, sadece haftada bir kere daha az stresli bir süpermarket gezisi yapmaya bile yoğunlaşabilirsiniz. Veya eski eşinizle bir sorun yaşıyorsanız, aranızdaki problemleri konuşmayı deneyebileceğiniz bir buluşmaya kendinizi hazırlamak da uygun bir hedef olabilir.

Önemli noktalardan biri de, bir kerede üçten fazla hedef belirlememenizdir. Çok hedef koyarsanız, onları başarmakta zorlanabilirsiniz. Titiz ve gerçekçi olun. Çıtayı çok yukarı koymayın, ama aynı şekilde çok düşük seviyeli hedefler de belirlemeyin. Hedefleriniz için bir takvim hazırlayın ve onları kâğıda dökün. Bu basit girişim, onların üstesinden gelmek için harekete geçmenize yardımcı olacaktır.

Ve en son olarak da, sorunlarınızı az sayıdaki güvenebileceğiniz arkadaşınızla paylaşın. Bu şekilde, hedefleriniz şahsi mülkiyetiniz olmaktan çıkacak ve dostlarınızın destekleyici tavırları tarafından da sürekli gündeme getirilmeye başlanacaktır. Arkadaş desteği yönteminin iyi bir örneği, bunu gerçekten istediğinizi biliyorlarsa sigarayı bırakma konusunda gözlenebilir. Veya evde sinirinizi kontrol etmede sıkıntılar yaşıyorsunuz; en küçük bir şey bile sizi gereksiz bir öfke patlamasının eşiğine götürüyor. Eğer aileniz bu konuda bir şeyler yapmaya çabaladığınızı biliyorsa size yardım edecek ve davranışlarınızdaki en küçük değişikliği bile fark ettiklerinde sizi kutlayacaklardır.

Hedeflerini belirleyen ve sorumluluklarını içtenlikle yüklenen insanlar, kendi meselelerine daha fazla zaman ayırmaya ve onları mutsuz kılacak şeylerden kaçınmaya daha yatkındırlar.