Facebook'ta paylaş Twitter'da Paylaş
Ann Boyutu
İÇE KAPALI-DIŞA DÖNÜK

Kendine güvenen ve dışadönük olarak gözüken birçok çocuk bile, tanımadığı bir başka çocukla başlangıçta ilişki kurmakta zorlanır. Aynı durumun reddedilme kaygısı taşıdıkları için az konuşan ve ilk girişimin her zaman karşı taraftan gelmesini bekleyen yetişkinlerde de yaşandığını biliyoruz. Dolayısıyla ilk adımı atmanın çocuklar için de zor olması gayet doğaldır. 

İşte burada devreye siz girebilirsiniz. Çocuğunuzun yeni bir arkadaş edinmesine yardım etmek için ilk ilişkiyi siz kurmayı deneyebilirsiniz. Bu yolla çocuğunuza başkalarıyla sohbete nasıl başlayabileceğini de göstermiş olursunuz. Diyelim ki yeni bir semte taşındınız ve oradaki parkı keşfettiniz. Parka gittiğinizde diğer annelerle konuşmaya başlayabilir ve onların çocuklarının adını öğrenip kendi çocuğunuzunkini de onlara söyleyebilirsiniz. Ya da çocuğunuzu diğer çocuklarla iletişime girmesi için cesaretlendirebilirsiniz.

Bunu yaparken de şöyle diyebilirsiniz: “Yeni çıkartmalarını Liam’a neden göstermiyorsun?” Olabilecek en kötü şey çocuğunuzun ret cevabı vermesidir ki böyle bir durumda da, “Sanırım bugün kendisini biraz çekingen hissediyor. Belki de bir başka sefere…” diyerek çocuğunuzun suratını asmasını engellemiş olursunuz.

Çocuğunuza arkadaş kazandırmak konusunda başlangıçtaki başarısızlıklar sizi endişelendirmesin, çünkü ilk denemenizde iki taraftan da olumlu tepki alamamak gayet normaldir. Aynı parka gitmeye ve aynı yüzleri tekrar tekrar görmeye devam ettikçe, daha fazla temas kurmaya çalıştıkça, çocuğunuz muhtemelen kendisini daha rahat hissetmeye başlayacaktır. Bu taktiği, anne-bebek grubunda, bebek jimnastiği seansında, aynı aileleri tekrar görebileceğiniz tatillerde ve diğer birçok sosyal durumda kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzun sadece birkaç dakika önce tamamen yabancı olduğu bir çocukla arkadaşlık kurduğunu ve oynamaya başladığını izlemek kadar insanı eğiten bir şey yoktur. Biz yetişkinler, bu samimi davranış şeklinden o kadar çok şey öğrenebiliriz ki…

Eğer çocuğunuz fazla çekingense, diğer çocuklarla kaynaşmasına yardımcı olmak için onun bakımıyla ilgilenen diğer insanları da bu durumdan haberdar etmelisiniz. Çocuğunuzun bakımıyla başkaları ilgileniyorsa, kreş çalışanlarından ya da bakıcısından yeni ilişkiler kurmasına yardım etmesini isteyebilirsiniz.

Mesele yeni arkadaş edinmek olunca, çocuğunuza bakılan her ortamın avantajları ve dezavantajları olacaktır. Çocuğunuz yuvadaysa, burada pek çok çocuk olduğundan kendisine benzeyen arkadaşlar bulma olanağı daha fazla olacaktır. Eğer bir bakıcı bakıyorsa durum aşağı yukarı sizinle birlikte olduğu gibidir. Bakıcısından çocuğunuzu sosyal ortamlara sokmasını ve onun adına girişimlerde bulunmasını isteyebilirsiniz.