Facebook'ta paylaş Twitter'da Paylaş
Ann Boyutu
SAĞLIK DOSTU EKMEKLER

Ekmeğin, tekniğine uygun üretimi, muhafazası, taşınması ve pazarlanması ile ilgili özellikleri yeniden belirleniyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Tv'den Halide Dinler'in haberine göre, fakir, zengin fark etmeden herkesin temel besin kaynağı olan ekmek artık daha sağlıklı olacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; ekmeğin, tekniğine uygun üretimi, muhafazası, taşınması ve pazarlanması ile ilgili özellikleri yeniden belirleniyor. Ekmek ile ilgili belirlediği yeni kriterleri hazırladığı bir taslakla kamuoyunun görüşüne sunan bakanlık, gelen görüşleri değerlendirerek taslağı önümüzdeki hafta Ulusal Gıda Kodeksi Komisyonu’nda görüşülecek.

Peki ekmek ile ilgili hazırlanan taslak neleri öngörüyor?

Böbrek yetmezliğinden hipertansiyona kadar birçok hastalığın nedeni olan fazla tuz tüketimini azaltmak amacıyla, Sağlık Bakanlığı’nın görüşü alınarak ekmekte kullanılan tuz miktarı düşürülecek. Bir kişinin, ekmekten aldığı tuz miktarı günlük 12 miligramı buluyor. Bunun önüne geçmek için taslağa göre ekmekte kullanılan azami tuz oranı yüzde 1,75’den yüzde 1,5’e düşürülecek.

Bugüne kadar normal ekmek yapımında kepek oranı az olan un kullanılabiliyordu. Ancak, yeni düzenlemeyle kepek oranı düşük unun ekmek yapımında kullanımı yasaklanacak. Taslak, dışarıdan bakıldığında ekmeğin nasıl olması gerektiğini de tanımlıyor.

Ekmeğin gramajı da artıyor. Mevcut uygulamada sınır 200 gram iken yeni taslakla bu sınır 300 grama çıkartılacak.

1997 yılında hayata geçirilen ‘ekmeğin poşete girmesi’ ile ilgili uygulamada yeni düzenlemeyle rafa kaldırılıyor. Sadece raf ömrü uzun olan ekmekler poşetlenerek satışa sunulacak.

Taslakla birlikte yeni hijyen kuralları da uygulamaya konulacak.

Vatandaşlar yeni gelecek hijyen kuralları ile artık ekmeği dolaptan kendi alamayacak. Kapalı hijyenik dolaplarda bulundurulan ekmekler, hijyen kurallarına uyan satıcıların kontrolünde satılacak. Ekmekler, satış yerlerinde alıcının el değmesini engelleyecek şekilde ekmek dolabında veya tezgahında muhafaza edilecek ve satıcı kontrolünde satılacak. Satış sırasında ekmekler, Türk Gıda Kodeksi'ne uygun bir ambalaja konularak tüketiciye arz edilecek.

Ayrıca, taslak ile tam buğday ekmeğinin kullanımının yaygınlaştırılması da amaçlanıyor.

Öte yandan, geleneksel hali ile tuz ilave edilerek üretilen ekmeklere tuz eklenmediği taktirde "Tuz ilave edilmemiştir" ifadesi etikette yer alabilecek. Ekmeğe, hiçbir katkı maddesi katılmazsa etiket üzerinde ekmek adı ile birlikte "katkısız" ifadesi kullanılabilecek Coğrafi işaretleme ile ilgili kurallara aykırı olmamak kaydıyla yöresel/ülkesel adları ile bilinen ekmekler bu isimlerle üretilebilecek.