CANLI YORUMLAR
PROF. DR. KEREM DOKSAT
PROF. DR. KEREM DOKSAT
Psikiyatr ve Psikofarmakoloji Uzmanı

ANABABACA TAVSİYELER

Asla karşılık beklemeyin
06.01.2012

Anneler, babalar ve bebeklere bakan herkes…

Lütfen onları dünyamızı teşrif ettikleri andan itibaren sevin, hem de çok sevin.

Onlar hep ağlar, ilk aylarda gazları olur, kaka ve çiş yaparlar, sonra da uyurlar.

O kakanın konusunu akciğerlerinizin en dibine kadar çekin ki beyninizin en derin kısımlarına kazınsın. Çünkü zaman hızla akacaktır ve bir daha o kokuyu hiç duymayacaksınız. Çişini de.

Bakmasanız ölecek kadar çaresizdir onlar ve sevilmeye, okşanmaya, öpülmeye, konuşulmaya (anlamadıklarını sanırsınız ama amigdalada depolarlar her şeyi) en fazla muhtaç oldukları zamandır; kucaklayın onları.

Meme yahut biberon emdikten sonra gazlarını çıkarırken “GOORK” diye öyle bir ses çıkarırlar ki, ilk defa anababa (ebeveyn) olanlar şaşırırlar. Aman o anın keyfini çıkarın, videoya çekin, ne yaparsanız yapın. GOORKlarken bazen kusarlar hatta, sakın iğrenmeyin. O kusmuk da bir daha asla geri gelmeyecektir, özleyeceksinizdir. Şefkatle silin güzelim dudaklarını, sonra da öpün, öpün, öpün. Hiç merak etmeyin, onlar bunu asla unutmazlar, bilinçli olarak hatırlamasalar da.

Zaten kaçımız neyi bilinçli olarak hatırlarız veya biliriz ki?

Kafacıklarını omuzlarınıza dayayıp sarıldıkları anları, ilk defa buruşuk bir suratla gülümser gibi oldukları dönemleri, sizi görünce “e eee” dedikleri zamanları…

Asla unutmayın, tadını çıkarın ve yaşayın, kaydedin. Bu yaşantılar eşsizdir ve size de sevmeyi, karşılıksız diğerkâmlığı öğretirler.

Her salisenin, saniyenin, kısacası anın lezzetini yaşayın ve yaşatın.

Ve…

Asla karşılık beklemeyin.

Onlar hep alıp hiç vermemeye programlıdırlar.

Anababalarına çektirmeye de…

Çekin, aldırış etmeyin, hep sevgiyle ve güzellikle mukabele edin.

Terbiye etmeyin demiyorum, sadece hep sevecen ve sonsuz derecede tahammüllü olun.

Çünkü onlar başka türlü kendileri olamazlar, özerklik ve demokratlık ruhu kazanamazlar.

Ve…

Asla, asla, asla bir fiske dahi vurmayın, bağırıp öfke kusmayın.

Onlar bunu da asla unutmazlar, hatırlamasalar da.

Ama siz hatırlarsınız, hatırlamadığınızı zannetseniz de.

Yaşlılık ve düşkünlük günlerinizde kapınızı çalıyor ve size sahip çıkıyorlarsa sevinin.

Yapmazlarsa da üzülmemeye çalışın ve müsterih iseniz eğer…

Öylesine bir gülümseyin.

Mücellidiniz kendinizdiniz, musallânız da kendiniz değilsiniz de nedir.


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
SedaSayın
Cevapla SedaSayın
18.01.2012 15:58:11
Ne güzel yazmışsınız. Karşılık beklemeden, sevgi, şefkat ve hoşgörüyle sevmek, sevmek ve sadece sevmek. Minik bebeklerimizin, çocuklarımızın ve hatta inatçı asi ergenlerimizin bile tek ihtiyacı bu.
Cevap Yaz
ESRAHASBAL
Cevapla ESRAHASBAL
06.01.2012 18:12:58
Ben bir çalışan anneyim ve 22 aylık kızımda yazdıklarınızın hepsini harfi harfine uyguladım.Hepsini sevinçle,mutlulukla ve bana verdiği o müthiş huzurla yaptım.Kızıma aşırı düşkün olduğumu,hayatımın merkezi yaptığımı düşünenlere inat.Ben onunla öyle mutluyumki.Ve bu yaptıklarımın meyvelerini de öyle güzel alıyorumki.kızgınlık yok,kırgınlık yok,sinir krizleri yok.Didikleyerek,çekiştirerek istekler yok.TACİZ YOK yani.Amigdala anlamış sanıyorum ona olan sevgimi. :) Ellerinize Sağlık hocam.SAYGI ve SEVGİLERİMLE.
Cevap Yaz
kayrazz
Cevapla kayrazz
06.01.2012 15:14:27
tahammül konusu beni en zorlayanı..çalışıyursun. eve girer girmez bir curcuna bir telaş oluyor. anne bana bunu yap anne dur anne gel anne bana niye bişey almadın anne şöyle anne böyle derken bazen yeteeeeeeeeer diye bağırasım geliyor.. kendimlede çoook mücadele ediyorum hep sabır sabır diyorum ama bazen sabır tükeniyor :( :( tabi sonrası kocamaaaaaaaaan bir vicdan azabı kendime kızmalar ....tahammül konusunda önerileriniz olurmu hocam..
Cevap Yaz
bûya
Cevapla bûya
06.01.2012 11:46:40
gözyaşları içinde okudum:))))
Cevap Yaz
1
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :