CANLI YORUMLAR
Prof. Dr. AKTUĞ ERTEKİN
Prof. Dr. AKTUĞ ERTEKİN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

ANNE İÇİN RİSKLİ GEBELİKLER

Risk Faktörleri
10.01.2014


Yoğunluğum sebebi ile bir süredir yazamadım, tekrar birlikte olabilmek çok keyifli. Bu hafta anne açısından hangi durumların risk oluşturduğu konusuna değineceğim. Anne ile ilgili sorunların değerlendirilmesi gebelik oluştuktan sonra doktora ilk başvuruda yapılan değerlendirmedir. Burada anne adayının verdiği öykü, doktorun muayenede saptadığı bulgular ve hastanın yapılan tetkiklerinde saptanan bulgulara göre risk belirlemesi yapılır.

Risk belirleyici faktörlerin başında anne yaşı gelir. 15-20 yıl ve öncesinde anne yaşının 35 ve üzeri olması en önemli risk faktörlerinden birisi olarak kabul edilirdi. Oysa günümüzde özellikle çalışma hayatında kadın çalışanların sayısının artması ve kadınlarda kariyer olayı gündemde oldukça, hem evlilik yaşı hem de doğum yapma yaşları ilerlere kaymaktadır. Günümüzde birçok anne 35 veya 40’lı yaşlarda ilk çocuğunun doğumunu gerçekleştirmektedir. 35 yaş sınırının sebebi şudur, bu yaşlardan sonra her 4-5 kadından birisinde myom ortaya çıkmaktadır ki gebelikte sorunlu durumlardan birisidir. İlaveten tansiyon yüksekliği ve şeker hastalığı gibi durumlar da bu yaşlarda ortaya çıkabilmektedir.

Yine ileri yaşlarda bebeklerde kromozomal hastalıkların oranında artma olmaktadır. Ayrıca kadın yaşı ilerledikçe sezaryen, preeklampsi denen idrarda albümin çıkışı ile birlikte tansiyon yükselmesi hastalığı ve plasenta previa denilen bebeğin eşinin doğum kanalını kapaması durumları daha sık görülmektedir. Gebeliğin doğal yoldan veya yardımcı üreme yöntemleri ile olup olmadığı da (tüp bebek veya aşılama gebeliği) çoğul gebelik, erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğumu ile sonuçlanabilen riskli durumlara yol açabilmektedir.

Hangi durumlar anne için risk faktörü oluşturmaktadır?

• Annenin daha önce tekrarlayan düşüklerinin olması,

• Ölü doğum yapmış olması veya bebeğin doğumdan sonra ölmesi,

• Erken doğum yapmış olması,

• Kan uyuşmazlığı olması ve bu durumun daha önceki bebekte sorun yaratmış olması

• Önceki gebelikte preeklampsi veya eklampsi (gebelikte tansiyon yüksekliği ile birlikte sara benzeri nöbet geçirme),

• Genetik bozukluğu veya doğumsal sakatlığı olan bebek doğurmuş olma,

• Bebeğe zarar verebilecek maddelere maruz kalma durumu anne ile ilk görüşmede ortaya konulabilecek risk faktörleri arasında yer almaktadır.

• Bebeğe zarar verebilecek durumlar;

• Gebelikte ilaç kullanımı,

• Bulaşıcı veya iltihabi hastalıklar geçirmiş olma ve

• Radyasyona maruz kalma durumudur.

Bu konudaki yazıma devam edeceğim.

Sağlıkla kalınız.

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :