CANLI YORUMLAR
PROF. DR. BENAL BÜYÜKGEBİZ
PROF. DR. BENAL BÜYÜKGEBİZ
Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı

BEBE BİSKÜVİSİ

Ve besin alerjisi
20.03.2013

Biliyorum, bu bisküviyi bekleyenler var… Gözleri dolan anneler için…

Bilirsiniz, bebekler altı aylık olunca hem doktorun hem de annenin içinde bir telaş başlar. O güne kadar sadece anne sütü ile beslenmiş olan bebek artık ek besinlere geçiş dönemini yaşamaya başlayacaktır. Anne “önce hangi besin?” telaşındadır.

Bazı anneler ise biraz şansızdır. Bebek anne sütü ile beslenmesine rağmen inek sütü alerjisi gelişir. Bebeğin kakasında mukus ve kan vardır. Yumuşak dışkılar. Kilo alımı olumsuz etkilenebilir. Sıklıkla kusabilir. Nedeninin karın ağrısı olduğu düşünülen huzursuzluk ve ağlama süreçleri yaşanır. Anneden emzirmemesini isteyemeyiz hekim olarak. Anne sütü ile beslemek bebeğini onun da hakkıdır. Ama inek sütünü ve süt içeren besinleri tüketmemesini isteriz. Bebekteki sorunlar da hafifler ve geçer. Sorun geçici de olsa çözümlenmiş olur. Ama bu bebekler de altıncı aya ulaştıklarında ek besinlere başlanması gerekir. İşte bu anda doktor da anne de biraz zorlanır. Ek besin olarak meyve ve sebze püreleri de başlansa anne kahvaltıda ne vereceğini şaşırır. Süt yasak, peynir yasaktır. Alerjik olması nedeniyle yumurta konusunda da tereddüt edilir. Çoğunlukla başlanmaz. Sebze pürelerine dana eti yerine kuzu eti verilir. Pek çok annenin bu görüşmede gözlerini dolduğunu görmüşümdür.

Bazı bebeklerde ise, inek sütü alerjisi ilk altı ayda sorun olmaz ama ek besinlere başlanınca özellikle de yoğurt ve peynir başlanınca döküntüler veya kanlı-mukuslu dışkılama başlar. İnek sütü alerjisi teşhisi konur ve bebeğe süt ve süt içeren tüm besinler yasaklanır. Bu anne bebeğinin beslenmesinde zorlanır. Anne sütünün varlığı-yokluğu ve kapasitesi dikkate alınarak bebek için en doğru karar verilir. Ama zaman zaman anne sütünü desteklemek için özel biberon mamalarının kullanılması gerekir. Çoğunlukla da bebek kahvaltı yerine ya annesini emer ya da bu biberon mamalarını tüketir. Ama annenin aklı hala bisküvili sabah kahvaltı karışımındadır. Ama kullanılabilecek bisküviler içinde de süt, yumurta olduğu için kullanılamaz.

Benzer senaryolar laktoz entoleransı tanısı koyduğumuz bebekler için de yaşanır. Hatta bu bebeklerde anne sütü laktoz içerdiği için anne sütü de kesilmek zorunda kalınmıştır. Tüm süt bazlı biberon mamaları ve süt ürünleri (peynir-yoğurt) ve içeriğinde süt olan ek tüm besinler yasaklanır.

Zaman zaman size buradan özel ürünlerle ilgili açıklamalar yapıyorum. Sıkıntının olduğu yerde gerekli olan ürünlerle ilgili. Bu yazım da anlattığım sıkıntıları yaşayan anne ve bebekler için. Bir bisküviden söz edeceğim. Bimbono Bisküvi. İçinde süt yok, tereyağı yok, laktoz yok, yumurta yok ve gluten yok. Hatta alerjik olabilirliği nedeniyle vanilya da yok. Ama lezzetli ve doğal. Altıncı aydan itibaren herkes tarafından kullanılabilir. Yumurtasız olduğu için nispeten sert. Bu özelliği nedeniyle de diş bisküvisi olarak tercih edilebilir. İçinde hayvansal bileşen yok. Katkı maddesi ve aroma yok. Alerjen besin de yok. Bebeğin ilk ek besini olmasında da sakınca yok. Hatta bu nedenle tercih edilmeli. Bimbono bisküvi kullanılarak kahvaltı karışımı yapılabilir. Anne sütüyle veya özel biberon maması ile yumuşatılarak kıvamı ayarlanıp, içine pekmez ve zeytinyağı ve doktoru izin veriyorsa yumurta da ilave edilirse besleyici değeri daha da arttırılır.

Benden söylemesi…


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :