CANLI YORUMLAR
Burcu Mertoğlu
Burcu Mertoğlu
Veteriner Hekim

EVDE KÖPEK BESLEMEK

Hangi ırk evde beslenir
24.11.2011

Köpeğiniz sizinle evde yaşayacak ise;

 • Evin içinde mobilyalarınızın, elbiselerinizin, halılarınızın üzerlerinde köpek kılları görmeye tahammül edebilir misiniz?
 • Evinize hakim olacak köpeğin kendine has kokusuna, siz ve ev halkı tahammül edebilir mi?
 • Evde köpek sevmeyen biri olacaksa, köpeği rahatsız etmeden onunla yaşamayı becerebilecek mi?
 • Sabah ve akşamları her türlü hava koşulunda, istirahatinizi yarıda kesip köpeğinizi dışarı çıkarabilecek misiniz?
 • Apartmanınızda köpek beslenmesine engel olabilecek bir durum söz konusu değilse, bu yerde 15 sene kadar ikamet edebilecek misiniz? Eğer başka bir yere gitmek zorunda kalırsanız, köpeğinizi de götürebileceğiniz bir yer bulabilir misiniz?

Bahçede yaşayacak ise;

 • Köpeğinizin bahçe içinde emniyetini sağlayabilecek misiniz?
 • Köpeğiniz bahçede olsa bile, ona her gün en az 2 saatiniz ayırabilecek ve sabah akşam gezdirip, gerekli egzersizlerini yaptırabilecek misiniz?
 • Almak istediğiniz ırkın bakım ücretlerini karşılayacak bütceye sahip misiniz?

 

 • Yaşam biçiminizde önünüzdeki 15 yıl içerisinde değişiklik olmayacağını garanti eder misiniz? (iş değiştirme, dolayısı ile başka şehire veya ülkeye yerleşme ve köpeği götürememe, iş saatlerinin değişmesi ile köpeğe ayıracak zaman kalmaması, evlenerek gelecek eşin köpeği sevmemesi ve istememesi gibi.)
 • Köpeğinizi aldıktan sonra ailenize yeni bir bebek katılırsa, köpeğinize ayıracağınız vakitte herhangi bir değişme olursa, köpeğinize aynı ilgiyi gösterebilecek misiniz?
 • Köpeğinizin eğitimine ve sizinle uyumlu bir şekilde yaşayabilmesi için sosyalleşmesine yardımcı olacak bilgiye sahip olabilmek için çaba gösterebilecek, en önemlisi bunlara vakit ayırabilecek misiniz?
 • Ruh haliniz, köpeğinizin yaptığı istemediğiniz davranışlarda ona kızmamaya, bağırmamaya, canını yakmamaya müsaade eder mi?
 • Yukarıdaki sorulara hiç tereddüt etmeden cevap verebildiyseniz, bir köpekle yaşayabilirsinizJ

Hangi ırklar evde beslenir?

İlginç bir sorudur… Ev köpeği diye bir ırk yoktur. Zaman zaman insanlar tarafından moda haline getirilen köpek ırkları vardır diyebiliriz. Gerekli bakımı yapabildiğimiz sürece, tüm köpek ırklarını evde besleyebiliriz. Önemli olan onunla iyi iletişim kurmak ve bizden farklı olan temel ihtiyaçlarını yerine getirebilmektir. Üzerimize düşen görevi yaptığımızda ev için uygun tüy dökmeyen, kokmayan, havlamayan, tuvaletini yapmayan, hastalanmayan, eşyaları kemirmeyen……vs. köpek aramak zorunda kalmayız.

Bununla birlikte bazı ırk özellikleri, kolay eğitilebilmeleri sebebi ile eve daha çabuk adapte olduklarından tercih edilebilir. Fakat bilinçsiz bir hayvan sahibi için en zeki ve bakımı kolay ırklardan biri olan YorkShire Terrier ile yaşamak bile zor olabilir.

Pinscher, Chihuahua, Cocker, YorkShire Terrier, Poodle, King Charles, Jack Russel, Pug,  Maltese, Pappilon, Lhasa Apso, Schnauzer, Pekingese, Spitz gibi küçük ırklar, eve kolay uyum sağlayabilecek ırklardır. Bununla birlikte Golden Retriever, Labrador Retriever, Seter, Samoyed gibi ırklar da günlük egzersizleri yaptırıldığında, kolaylıkla evde beslenebilir, aile fertlerine kolay uyum gösterebilirler.

Uzun birliktelik için karar vermeden önce, çok 100 kere hatta 1000 kere düşünmeliyiz.

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
ISIL ISIL
Cevapla ISIL ISIL
25.11.2011 18:04:16
Canim yine harika bir yazi! Takipteyim...Basarilarinin devamini diliyorum. Sevgiler, Isil
Cevap Yaz
1
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :