CANLI YORUMLAR
CAN ÖZELGÜN
CAN ÖZELGÜN
Gazeteci

"GÖĞE BAKMA DURAĞI"

Gece de gündüz olunca
29.03.2012

Acıbadem, akşam dokuz suları… Kapkaranlık bir sokak. Göz gözü görmüyor. Bu esnada bir motosiklet sokaktan hızla geçiyor. Motosikletin sürücüsü, geçerken sigarasını yere atıyor. Sigaranın ışığı, bir 10 saniyeliğine de olsa sokağı aydınlatıyor.

Acıbadem’de elektrikler gidiyor. Gerçi bir İstanbullu olarak alışık olmadığım bir şey değil. İstanbul’da İstanbullulara haber verilmeden elektrikler de sular da kesilir. Her İstanbullu bunu bilir. Ve genelde evlerde bir iki mum ve bir kova su hazır tutulur. Ama yine de sinirim bozuluyor. Neyse bir yarım saat 45 dakikaya geliyor. Ama tam geldi derken bir daha gidiyor. Kötü bir şaka gibi. Neyse ben de kedi klanımın yanına inerim diyorum; biraz Nükleer ve Sarman’la oynarım. Ama tam üstümü değiştirdiğimde elektrikler yeniden geliyor.

Bir an elektriği bilmeyen birine elektriği anlatmaya çalıştığımızı düşünelim. Hani ampul ve flüoresanın çalışmasını sağlayan enerji türü. Bildin mi? Tamam, biz en iyisi Türk Dil Kurumu’ndan (TDK) yardım alalım. “Maddenin elektron, pozitron, proton gibi parçacıklarının hareketleriyle ortaya çıkan enerji türü, bu enerjinin gündelik hayatta kullanılan biçimi.” Ampullerden tutun sokak lambalarına kadar elektriksiz hiçbir şey çalışmıyor. Modern yaşamın olmazsa olmazlarından.

Şair Turgut Uyar’ın “Göğe Bakma Durağı” (1959) şiirinde “Bu karanlık böyle iyi aferin Tanrıya” dediği zamanları muhtemelen çoktan geride bıraktık. Artık geceler de gündüz. Ama Acıbadem’deki elektrik kesintisinin bana gösterdiği bir şey var. Geceleyin gökteki yıldızların sayısı artmıyor. Ama gözle görünür hale geliyorlar.  

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
tatlıcadı
Cevapla tatlıcadı
10.04.2012 11:45:36
Yazınız güzel tamam harika ama bir detaya takıldım artık elektrik, su,doğal gaz gibi kurumlar bölgesel olarak hangi ilçede ne kadar süreli kesinti olacağını bir gün önceden görsel,yazılı ve sesli(radyo) haber kaynaklarıyla vatandaşları bilgilendiriyor (Tabi beklenmeyen bir arızada yapılacak bir şeyde yok anlık arızalar olabiliyor).Şimdi siz niye girdin bu kadar ayrıntıya diyeceksin.Biz kadınlar ayrıntıcıyız :D birazcık
Cevap Yaz
1
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :