CANLI YORUMLAR
GÖZDE IŞIK
GÖZDE IŞIK

GÜRÜLTÜ VE HOŞGÖRÜ

Kim o avaz avaz bağıran?!
17.08.2011

“Çocuk” demek ne demek sevgili okur?

Canlarımız ciğerlerimiz, yaşama sebeplerimiz, yaradanına gurban olduğumuz biricik evlatlarımız olmaları dışında yani? Hayır, ortalama bir metrelik minyatür insanlar olmaları da değil duymayı beklediğim cevap.

“Gürültü” demek sevgili okur, “gürültü”!

Asla ayarını tutturamadıkları o bağıra çağıra konuşmalarıyla, beynimizi elma gibi ortadan ikiye bölen; ok gibi fırlattıkları o tiz çığlıklarıyla, benim diyen operacıları solda sıfır bırakabilecek gürlükte o gümbür gümbür ağlamalarıyla; gürültücü değil, “gürültü”nün ta kendisidir çocuk.

Öte yandan, gürültünün ihtiyacındadır çocuk. O “gürültü”dür çünkü onu sağlıkla büyütecek olan. Minicik bedenine aygaz tüpü gibi pompalanmış o tonlarca enerjiyi harcamaya mecburdur. Çocuk hoplar, zıplar, koşar, atlar, yuvarlanır, tırmanır, bağırır, ağlar, kahkaha atar... Senin benim kazan gibi olmuş kafalarımız çocuğu bağlamaz. Çocuk, sabır ve hoşgörü gerektirir.

Bu hoşgörme mecburiyeti, yalnızca aynı odayı paylaşan çekirdek aileler için değil, çok odalı, devasa evleri paylaşan kalabalık aileler için de geçerlidir. Apartman ve apartman sakinlerinden bahsediyorum sevgili okur. Kendi evi diye zırt pırt sizin evin ziline basan alzheimerlı teyze, olur olmaz tuhaf sesler ve gürültüler çıkaran zihinsel engelli genç, sabahlara kadar hiç susmamacasına ağlayan yenidoğan; hepsi ama hepsi, bu kocaman ailenin birer parçasıdır. İncecik beton duvarların yeterince mahrem kılamadığı iç içe geçmiş hayatların huzur içinde sürdürülebilmesi için tahammül şarttır...

Bütün bunları niye anlatıyorum?

Yakın zaman önce yaşadığım bir olay yüzünden. Gırgıriye’nin Sabahat’ine* dönüşmem an meselesiyken, mucizevi bir biçimde kendime hakim olup, medeni davranabildiğim...

Saat sabah 11 suları. Tırnak törpüsünü elinden aldığım için öfkeden deliye dönen minik cadı (Mina) başladı kendini kahredercesine ağlamaya. Tepiniyor, yolunuyor, kendini yerden yere atıyor. (Genellikle sakin, uyumlu ve neşeli bir bebektir. Ama bazen de bir delirir! İşte öyle öyle zamanlarda, şöyle elimde top yapıp te fezaya fırlatasım gelir!) Aslında dikkat dağıtma, kafa karıştırma konusunda gayet iddialı bir anne olmama rağmen, o gün ne ettiysem bu cadıyı susturamadım. Oturmuş antreye ağlıyor da ağlıyor. Yerinden de bir santim kımıldamıyor. “Ya törpüyü getirirsin, ya da benzin döküp yakarım kendimi!” modunda. Baktım ikna olmuyor, hatta ilgi gösterdikçe daha da çirkefleşiyor, salona gidip oturdum. Hiç ilgilenmiyormuş gibi görünmeye çalışıyorum. Aradan 2-3 dakika geçti geçmedi, mutfak boşluğundan bir bağırtı çalındı kulağıma. Önce üstüme alınmadım. Sonra baktım yükselerek devam ediyor ses, kulak kesildim. “Çocuk”, “yiterrr”, “ses” gibi kelimeleri seçip işleyince beynim, derhal mutfakta aldım soluğu.

Cama doğru yaklaşıp, söylenenleri daha net duymaya çalıştım. Evet! Kadının teki resmen bize sövüyordu! Fonda halen Mina’nın ciyaklamaları, pencereyi açıp, kafamı çıkarabildiğim kadar dışarı çıkardım. Sesin nereden geldiğinden emin olamadığım için, mutfak boşluğuna doğru çıkıştım:

- Hayırdır? Kim o avaz avaz bağıran?!

- Ayy kimin çocuğu bu böyle ciyak ciyak? Anası danası yok mu bunun bi oyalasın, bi ş’apsın?!!

- Anası var. Ama danası yok. Evde beslemek zor olur diye düşündük.

- ..?!?.. Ne?

- Dana diyorum. Zor olur.

- ..?!?.. Ay kafamız şişti! Susturun lütfen. cık cık cık..

- Haaa, sesi diyorsunuz siiiz... Yaa sormayın, “off” düğmesine basıyorum basıyorum kapanmıyor. Teknik servisi çağırdım. Birazdan burada olurlar.

- ???!!!

-  Olmadı aldığımız yere götürüp iadesini talep edicez artık n’apalım.

- çtonk! (pencere kapanma sesi)

- (sesimi iyice yükselterek) Gerçi faturasını da saklamadıydım ama!!!

Aynı apartmanda, deyim yerindeyse “koyun koyuna” yaşayan insanların, birbirlerine karşı bu kadar acımasız, bu kadar hoşgörüsüz, bu kadar bencil olmalarını hayretle karşılıyorum. Ve bir daha buna benzer birşey yaşanacak olursa, bu kadar nazik ve nüktedan olmayacağımı da aha da buradan duyuruyorum! Siz Anne Boyutu okurları, şahidimsiniz anacım.

* Gırgıriye komedi serisinde, Perran Kutman’ın canlandırdığı cadaloz karakter.

Yazı Etiketleri
YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
Gözde Işık
Cevapla Gözde Işık
23.08.2011 13:49:27
Sedef, buya, tatlıcadı, BELGİN, Gnl.. Canlarım, ben size 4-5 gün kadar önce tek tek yorum yazmıştım. Ve fakat, az evvel Anne Boyutu yetkililerinden aldığım bilgiye göre; teknik arızamsı bir durum yüzünden (kodlama hatası mıymış neymiş) benim yorumlar uçmuş gitmiş. :( Bu aksaklığı tez vakitte giderilmek üzere Duru Bey'e, Duru Bey'i de Allah'a havale ediyorum. :P Hepinize sevgiler, öpücükler.. :* :)))
Cevap Yaz

Cevaplar

tatlıcadı 26.08.2011 10:00:03

:) Duru bey en sonunda isyan edecek nedir benim bu kadınlardan çektiğim Allah'ım diyecek.Sanırım adını bile değiştirebilir :D
BELGİN
Cevapla BELGİN
17.08.2011 17:03:14
Ohoooo....Sadece çocuk ağladı diye konu-komşu tantana yapıyosa;ben bir kez daha şükrettim müstakil evde oturduğuma:)))birde harıl,harıl site içi ev araştırıyorum daha rahat olur çocuklarım için diye:))Bizim evde (basket) futbol maçından,müzikli eğlencesine kadar(kızımız dans ettirir aile boyu hepimizi aklına estikçe),her tür gürültü mevcut....Sessiz-sedasız bir aile olamadık ne yazık ki hiç bir zaman:((galiba ev değiştirme fikri ertelense(en azından şimdilik) iyi olucak :))biz kesin kuralları ihlalden atılırız....O sinirle o cevaplar nasıl aklına geldi hayret ettim doğrusu;sinirliyken insanın beynı durur normalde ve iş-işten geçince tühh şunu,şunu niye demedim oluruz:))ama sen çuk oturtmuşsun maşallah....
Cevap Yaz
tatlıcadı
Cevapla tatlıcadı
17.08.2011 12:37:35
sessiz halin bu ise cadaloz halini hiç düşünemiyorum :) kadına gıcık kaptın vay kadının haline vay diyorum :D ve gelişmeleri takip ediyorum :D
Cevap Yaz
bûya
Cevapla bûya
17.08.2011 10:20:21
:))) bu sessiz kalma şeklinse şirret halini ben düşünemiyorum:))) ama cevaplar cuk oturmuş ohh ağzına sağlık:)) sonuçta o rahatsız olan hatun elbet bir gün seninle ve Mina'yla aynı asansöre binecek:)))))
Cevap Yaz
Sedef
Cevapla Sedef
17.08.2011 08:55:44
Komşu mevzusuna hiç girmeseydik :) Şu an uzakta olsak bile yakında döneceğimiz evimiz ve üst kat komşum geldi aklıma...Taktım kadına...Her seferinde çıkıp kavga edesim geliyor ama işta komşuyuz sonuçta atsan atılmaz satsan satılmaz diye tutuyorum kendimi...Hamile olduğum dönemde tepeme halı silkmesi ve ardından 5 dakika geçmeden bizim kombinin bozulması ile başladı herşey...Kadının her yaptığı batıyor bana yan yüzünü görmüşlüğüm yok ama şu silkinme huyu beni deli ediyor...Ne bitmez halıs varmış evde...Bak tutamıyorum kendimi yazdıkça yazasım geliyor...Çocuklarının sesi gürültüsüde geliyor ama inanın o sesler hiç batmıyor lakin iş kocasının bağıra bağıra telefonda konuşmasına gelince bende cinler fırlıyor...be adam ben senin dediklerini duymak zorundamyım...bak gaza geldim gidip çalacağım kapılarını....NOT: GERÇİ SEN SEVELİM,SEVİLELİM, HOŞGÖRÜLÜ OLALIM TADINDA YAZMIŞTIM AMA NE YAPAYIM DELLENDİM :))
Cevap Yaz

Cevaplar

tatlıcadı 19.08.2011 08:09:19

İnsanların birbirlerine saygıları yok ne yazık ki Buya çok güzel yapmışsın hak etmiş.Kendisine aynısını yapılsa yırtınır.
BELGİN 18.08.2011 13:43:54

şu halı silkme olayını,biz-türklerden başka yapan pek yok sanırım;bizler gibi koca-koca halılar kullanan da keza öyle:)))kendimize eziyet etmeye bayılırız.........
Sedef 18.08.2011 10:01:30

Valla benide deli ediyor...Onların pis kulak çubukları,mendilleri bizim balkon da ben onların pisliğini temizlemek zorundamıyım!!!!!!!
bûya 18.08.2011 09:04:49

aaa benimüstümdeki deli kadın da öyle ,kaç kere dedim silkme halını, masaörtünü ben mecbur muyum senin tozunu pisliğini evime almaya diye kadın ne dese beğenirsiniz? ee nasıl temizlenicek bunlar diyor. bende dedim ki elektrik süpürgesi denen bir alet var, onu kullanınca temizliyor diye, masaörtünü de git ya lavaboya ya küvete silkele diye...bir kere tam balkona çamaşır asmıştım sabah, ben işe geldikten sonra eşim aradı söyledi kadın hali silkmiş yine tabii tozlar çamaşırlarımda:( Tolga çıkmış kadını kapısına,ben demiş mecbur muyum senin kapına gelmeye bu nasıl be kadın biz daha yeni astık çamaşırları nolucak şimdi diye:))) birde çarşafları öncepheden sarkıtıyor ki sorma :)) bnede naptım aldım birgün çiçeklere sıktığım böcek ilacını sıktım çarşaflarına:)) oh olsun. bi daha balkondan sarkıtmadı:)) zatn sarkıtırsa bu sefer çamaşır suyu sıkıcam:) acıma yok:)))
1
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :