CANLI YORUMLAR
SEDEF ARABACIOĞLU
SEDEF ARABACIOĞLU

HOROZUMU KAÇIRDILAR

Damdan dama uçurdular
06.03.2013

Ne zamandır sizlerle tarif paylaşamıyorum. Sebebi basit, evde Mete'nin istedikleri pişiyor. Malumunuz Mete'nin istedikleri makarna, pilav, mantı ve köfte. Henüz 5. bir çeşit yemek adı ağzından çıkmadı. Arada tatlı istiyor, o ayrı.

Hal böyle olunca banada yazacak konu çıkmıyor maalesef.

Bak aklıma geldi hakkını yemeyeyim oğlumun bir iki kez de benden “Balina” pişirmemi istemişliği olmuştu.

Sizden uzak kaldığım zamanlarda bir kez Bursa'ya, Düzce'ye ve Adapazarı'na gezmeye gittik. Düzce ve Adapazarı'nda pazara gitme fırsatımız olmadı lakin en azından tavukların henüz yumurtlamış olduğu sıcacık yumurtalardan alabildik.

Bu gezilerimde yanımda rahmetli babaannem kadar çok sevdiğim, babaannemin kız kardeşi Nazmiye teyzemde vardı. İkimizde pazar gezmeyi sevdiğimizden Bursa'da pazar pazar gezip İstanbul'da ki sebze ve meyvelerin pahalılığından dertlendik durduk.

Teyzem ve birçok İstanbulda yaşayan hanımlar vakti zamanında İstanbul-Yalova arası sefer yapan vapura binip Yalova'ya pazara giderlermiş.

Daha önceden de hatırlarsınız belki Bursa-Gürsu pazarına canlı tavuk almaya gitmişliğimizi. İşte bu sefer yine gittik ve horoz aldık. Canlı tavuk fiyatları tavan yapmış, ağzımız açık kaldı ki 3 tane almaya gidip 1 tane alabildik. Sonrasında eş dost sağolsun horozları üçe tamamladık.

Eve döndüğümde okuduklarımdan sonra bizim uygun fiyatlı bulduğumuzu fark ettim. Tam konuya hakim değilim “tümörlü tavuk” hikayeleri dolaşıyormuş ortalıkta.

Her bölge pazarında farklı otlar bulabiliyorsunuz ya işte o hoşuma gidiyor benim. Gürsu pazarından kişniş aldım mesela. Bursa da ki pazarlarda kişniş satıldığını göremedim. Kıbrıs da marketlerde satılırdı kişniş. Çoğu öğrenci bilmez maydanoz diye alıp getirirdi evine. Bana öğrencilik günlerimi
hatırlattı. Sonra gelincik otu aldı annem ve bize mis gibi ot köftesi yaptı.

Gelincik otundan ot köftesi nasıl oluyor derseniz tarif ıspanak köftesi tarifinin birebir aynısı sadece kullandığın ot farklı. Ispanak köftesi tarifini hatırlamak isterseniz .... http://www.anneboyutu.com/yazar?kurabiyeden-adisebabaya&ArtId=7256

 

Düzce yolunda giderken teyzeme bahar gelsin birgün Gönen pazara gidelim beraber dedim, anlaştık. Şimdi baharı bekliyoruz :)


İstanbul'da pazara çok nadir gidiyorum ama şehir dışında ki pazarları gezmeyi çok seviyorum.

Henüz denemediğim lakin bir iki gün içinde denemeyi düşündüğüm bir pilav tarifini anlatayım size. Belki denemişliğiniz ve bana tavsiyeleriniz olur. Teyzemlerde çalışan yabancı uyruklu bir bayan vardı eskiden. O pişirirmiş bu pilavı ve güzel yaparmış.

Rendelenmiş havucu sıvıyağda kavururmuş üzerine et koyarmış. Ne eti olursa, evde ne varsa. Etleride kavururmuş. Sonra üzerine pirinci koyup birazda pirinci kavururmuş. Üzerine sıcak su koyup kapağı açık bir şekilde harlı ateşte fokur fokur kaynatıp suyunu çektirirmiş. Normalde
tereyeğ koymazmış ama teyzem tereyağda eklettirirmiş.

Ben sabah internetten baktım sanırım ismi Özbek pilavı. İçine soğan koyan yada baharat ekleyen tariflerde okudum amma velekin ben teyzemin anlattığı şekilde pişirmeyi düşünüyorum. Bilginiz varsa sizden de yorum bekliyorum.

Sizin evdeki afacanların sevdiği yemekler neler? Bana da söyleyin de bende deneyeyim, bakarsınız Mete de beğenir :)

http://meteningunlugu.blogspot.com/ den haberiniz vardır sanırım. Şimdi birde twitter hesabı açtım “meteninyemekgunlugu” adıyla. Hani olurya aklınıza bugün ne pişirsem diye takılır işte o anlarda bakarsanız size fikir versin istedim.

Son havadis olarak... Meteyi kedi ısırdı... Kuduz aşımız eksik kalmıştı, onu da olduk rahatladık....

Ağzınızın tadının yerinde olduğu bir hafta diliyorum.

 

kişniş

 

 

gelincik otu

 

ve bu da gelincik otu köftesi

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :