CANLI YORUMLAR
Burcu Mertoğlu
Burcu Mertoğlu
Veteriner Hekim

KAR VE SOKAK HAYVANLARI

Yapabileceğimiz şeyler var
09.02.2012

Sıcacık evlerimizde, pencerenin kenarında, elimizde bir fincan çay ile yağan karı izlemenin keyfi başkadır. Hiçbirimiz okullar tatil olur mu, yarın işe gidebilecek miyim, arabaların üstü bembeyaz gidemeyeceğim galiba işe, biraz da hasta hissediyorum kendimi, battaniyenin altında en sevdiğim diziyi izlesem ne güzel olur diye düşünmekten geri alamayız kendimizi.

Bir yandan kar keyfini yaşarken kara kışın sokaktakiler için getirdiği olumsuzlukları asla unutmamalıyız. Ekolojik dengenin sağlanmasında her birinin kendine özgü görevi olan sokak hayvanlarının her yer bembeyazken bize çok daha fazla ihtiyaçları var.

Sokak kedileri ve köpekleri için de herkesin bireysel olarak yapabilecekleri var. Islanmayacakları şekilde soğuktan korunabilecekleri yuvalar yapabiliriz. Islanmadıkları sürece üşümeyeceklerdir.

Strafordan yapılabilecek kulübelerin içlerinin çok geniş olmaması minik dostlarımızın ortamı daha kolay ısıtmalarını sağlayacaktır. Evlerimizde ki yemek artıklarını çöpe atmak yerine onlara ulaştırabiliriz. Belediyelerin veteriner işleri müdürlükleri sokak hayvanlarını düzenli olarak beslemektedir.

Elinizden hiçbir şey gelmediğini düşünüyorsanız belediyenize, bir barınağa ya da hayvanları koruma derneklerine sokak hayvanlarına ulaştırılması için bir paket kuru mama bırakabilirsiniz. Çalıştığınız şirketin yemekhanesinde kalan pek çok yemeğin de bir barınağa ulaştırılmasına ön ayak olabilirsiniz. Ya da sokak hayvanlarının toplu halde bulunduğu yerler olan ormanlara kendiniz ulaştırabilirsiniz. Gidip beslemek onların bir kap yemek için neler yaptığını görmek, karınlarının doyduğunda oyun oynamak eminim sizi evde dizi izlemekten çok daha mutlu edecektir.

Dondurucu soğuklarda sokakta karşılaştığımız sağlık açısından kötü durumdaki hayvanlar için mutlaka veteriner hekime danışalım. Özel klinik ve poliklinikleri tercih edilebilir ya da en yakın belediyeye bağlı rehabilitasyon merkezlerinden yardım istenmelidir.

Kar örtüsü sebebiyle yiyecek bulmakta güçlük çeken kuşları da unutmayalım. Yaşamlarını sürdürebilmeleri için kolay ulaşabilecekleri yerlere yiyecek bırakalım. Onları sokakta, bahçede, penceremizde, balkonumuzda yumuşatılmış bayat ekmek, buğday, mısır, bulgur; temin edebiliyorsak kanarya veya muhabbet kuşu yemleriyle besleyebiliriz.

Kış aylarında sokakta kalan yavru hayvanlar içinse yapabileceğimiz en güzel davranış ona sahip çıkmak ve evimizin kapılarını açmak olacaktır. Bizi karşılıksız ve uçsuz bucaksız bir sevgiyle kucaklayacak olan dostumuzla tanışmamız neden karlı bir kış gününde olmasın?

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :