CANLI YORUMLAR
Burcu Mertoğlu
Burcu Mertoğlu
Veteriner Hekim

KÖPEKLERDE TUVALET EĞİTİMİ

Sert bir mizaç doğru değil!
25.08.2011

Minik bir yavruyla hele bir de aşı programı tamamlanmamış ve dışarı çıkamıyorsa aynı evde yaşamak zordur.  Fakat sevgi sizi tüm zorlukları çözmeye teşvik edecektir.  Sahiplenmeye karar verme aşamasında beyninizi yiyip bitiren bir konudur tuvalet eğitimi. Ya her yere yaparsa, misafir odasına girmesin koltukları kirletir ve kokutur,  yatağımın üstüne çıkar kirletirse gibi durumları düşündükçe ona gerçekten sahip olmak isteyip istemediğinizi de sorgularsınız.

Aslında onun bir köpek olduğunu unutmazsanız çeşitli konularda eğitim vermeniz de zor olmaz.  Minik dostunuz evinize gelmeden önce yalnız kaldığında onun için tehlike oluşturabilecek unsurların elimine edildiği bir odayı onun için hazırlamalısınız. Nedir bu tehlike yaratan unsurlar? Kemirebileceği kablolar, sivri unsurlar, çarpıp üstüne düşürebileceği eşyalar, deterjan, ilaç, çiçek gibi yediğinde onun için zehirli olabilecekler,  çöp kutusu… vs. Onun için ayıracağınız odanın temiz ve havalandırılabilecek olması da sağlıklı gelişimi için önemlidir. 

Yeni evine ve aile bireylerine alışmasını kolaylaştırmak ve tuvaleti konusunda ona yardımcı olmak için zamanlamayı iyi yapmalısınız. Hafta sonunu tercih etmek onunla uzun vakit geçirebileceğinizden uygun olacaktır.  Odanın bir köşesine mama ve su kabına diğer köşesinde tuvalet için geniş bir alana sereceğiniz gazete kağıtlarını ya da onlar için hazırlanmış pedleri koyun. Gazetenin kapladığı alanın geniş olması ilk zamanlar doğruyu daha kolay bulabilmesini sağlar fakat gün geçtikçe gazete sayısını azaltmalısınız.

Yemeklerden 15-20 dakika sonra tuvalet için ayırdığınız bölümde bekletip tuvaletini yaptığında başını okşayarak ödül verin. Pozitif şartlanma onu kısa sürede eğitim alması için önemlidir.  Ödül olarak onlar için hazırlanmış ödül bisküvilerini, ya da kuru mama tanelerini tercih edebilirsiniz. Bu ödül işini ilk zamanlar sık yapacağınızdan bisküvileri çok küçük parçalar halinde kullanmak onun sindirim sistemini bozamamak için doğru olacaktır. Günlük vermeniz gereken miktarı aşmamalısınız.  

Tuvalet eğitimi konusunda yapılan en büyük hatalardan biri evin farklı noktalarına tuvalet için yer hazırlamaktır. Bu durum minik dostunuzun şaşkınlık yaşamasına sebep olacaktır.  Odasında ya da kolay ulaşabileceği bir yerde hazırlayacağınız bölüme yetişebilmesi ve unutmaması için evin geniş bir alanını kullanmaması doğru olacaktır. Onunla keyifle oyun oynarken henüz gelişimini tamamlamadığı için aynı bir çocuk gibi oyuna dalıp çişini tutamayacaktır ya da tuvaletine yetişmek istese de henüz tam olarak fonksiyonun gerçekleştiremeyen idrar kesesi idrarını tutmasını engelleyecekti.  Bu sebeple belirli aralıklarla onu tuvaletini yapmasını istediğimiz yere götürüp yaptığında ödüllendirmeliyiz.

Tuvaletini bulmasında koku çok önemlidir. Her yaptığında gazetelerin tamamını atmak ve yenilerini sermekdoğru bir davranış değildir. Kendine ait kokuyu bulduğunda tuvaletini yapacağını hatırlayacaktır. Yanlış yere yapması da onu tuvalet konusunda yanıltacağından yapmasını istemediğimiz yerlerdeki kokuyu nötralize etmeliyiz.  Bunun için idrarını veya dışkısını alıp ortamı çamaşır suyuyla silerek dezenfekte etmek yapılan en büyük yanlıştır. Çünkü çamaşır suyunun kokusu onun idrarına en çok benzeyen kokulardan biridir.  İnsanlardan çok daha güçlü koku alma duyuları sayesinde daha önce idrar yaptıkları her yeri tuvaletleri zannedebilirler ve tuvalet eğitimi vermek güçleşir. Gazete ve ped dışında kirlettikleri yerleri bir bez ya da kağıt mendil yardımıyla dairesel hareketlerle dağıtmadan uzaklaştırmak önemlidir.  Kirli bölgeyle birlikte geniş bir alanı sildiğinizde kokuya sebep olan bakterileri etrafa yayılır tertemiz olduğunu sandığınız evinizde köpeğiniz daha önce tuvaletini yaptığı yeri hassas burnuyla bulacak ve aynı yere yapacaktır. Yapılacak en doğru uygulama, idrar ve dışkı kokusunu tamamen uzaklaştıran ve hatta kumaş yüzeylerden lekesinin de çıkmasını sağlayan spreyleri tercih etmek olacaktır.

Gazete dışında bir yere tuvaletini yaptığında eğer yaparken yakalayamıyorsanız iş işten geçtikten sonra ona kızmak gazeteyle poposuna, burnuna vurmak yaptığı yeri koklatarak sert bir mizaç takınmak doğru bir davranış olmayacaktır. İş işten geçtikten sonra bir tarafta kirlenmiş halı dururken diğer tarafta oyun oynayan köpeğinize bağırmak bir işe yaramayacak çünkü kıymetli ipek halınızı kirlettiğini çoktan unutmuş olacak ve niye kızdığınızı anlamayacak. Onu doğal hayatını düşünerek eğitmeliyiz. Unutmayalım ki annesi gazete kağıdını rulo yapıp burnuna vurmuyor. Eğer tuvaletini yanlış yere yaparken yakalarsak onu irkiltecek, bu yanlış hareketinden caydıracak bir tutum sergilemeliyiz. Bu bazen müziğin sesini aniden çok yüksek açmak, bazen el çırpmak, bazen bir düdük öttürme şeklinde olabilir. Tepkinin sizden geldiğini bilmemesi uygun olacağından bağırmak doğru değildir. Yüksek ses ile irkilen köpeğinizi ensesinden tutup tuvalet için ayırdığınız bölüme götürmek ve tuvaletini yaptığında ödüllendirmek en uygun davranış olacaktır. 2-3 gün düzenli takip ettiğinizde tuvaletini nereye yapması gerektiğini öğrenecektir. 

Aşı programı tamamlanıp dışarı çıkması için herhangi bir engel kalmadığında gazeteleri yavaş yavaş kapıya daha sonra dışarı çıkartmak ve ilk günler gazeteye alışkın olduğundan tuvaletini dışarıda da gazete üzerine yapması işinizi kolaylaştırır. Düzenli olarak dışarı çıkartıp doğru davranışını ödüllendirerek zamanla dışarı yapması gerektiğini eve yaparsa dışarı çıkamayacağını ona anlatabilirsiniz.

 Biraz ilgiyle çözülemeyecek kadar da zor değil!

 

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :