CANLI YORUMLAR
Burcu Mertoğlu
Burcu Mertoğlu
Veteriner Hekim

KÖPEKTE "BARINAK HASTALIĞI"

Kennel Cough
19.01.2012

Her yaştaki köpekte görülebilen alt  solunum yollarını etkileyen viral bir hastalıktır.  Hastalık yavru köpeklerde öldürücü bronkopnömoni ile seyrederken, daha yaşlı hayvanlarda kronik bronchitis şeklinde ortaya çıkar.  Virüs bronşlara yerleşerek burada çoğalır ve hastalığa sebep olur. Alt ve üst solunum yollarında oluşan sekresyonla atılır. Solunum yollarını etkileyen bir hastalık olduğundan bulaşma damlacık enfeksiyonu dediğimiz  çok kolay ve hızlı bir yolla şekillenir.

Hastalığın en önemli belirtisi öksürük, burun akıntısı ve yüksek ateştir. Hastalık semptomları genç köpeklerde şiddetliyken yaşlı köpeklerde hafif vücut ısısı artışı, öksürük ve iştahsızlık şeklindedir. Hastalığın tanısı güç olmakla birlikte boğazdan ya da burundan alınan örneklerle laboratuvar yöntemlerinden faydalanılarak teşhis konabilir. 

Hasta hayvanlar klinikte ya da herhangi bir toplu bakım merkezinde tedavi edilmemelidir. Solunum yoluyla bulaşıyor olması hastalığın seyrini etkileyecek ve ortamdaki diğer köpeklere bulaşmasını hızlandıracaktır. Bu sebeple hastalık halk arasında barınak hastalığı olarak bilinmektedir.  Hastanede kalması gereken hastalar için hekim çok özenli davranarak bulaşmayı minimuma indirecek şekilde tedbirleri almalıdır. Hasta hayvanların sağlıklı köpeklerle bir araya getirilmemesi, mama ve su kabı gibi aynı malzemelerinin kullanılmaması hastalığın yayılmasını engelleyecektir. Hastanın çabuk iyileşebilmesi için bol oksijen alması önemlidir. Bu sebeple tedavi için büyük köpeklerde açık mekânlar, evde beslenen köpeklerde ise bol oksijenli, havalandırılmış odalar tercih edilmelidir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve sekonder enfeksiyonlara karşı önlemlerin alınması hastalığın seyrini olumlu yönde etkileyecektir.

Hastalıktan korunmak amacıyla hazırlanan aşılar 6-8 haftalıktan itibaren veteriner hekimin belirleyeceği aşı programına uygun olarak yaptırılmalıdır. Her hastalıkta olduğu gibi Kennel Cough için de koruyucu hekimlik hayat kurtarır.

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :