CANLI YORUMLAR
CAN ÖZELGÜN
CAN ÖZELGÜN
Gazeteci

NİHÂVEND

Bir konserin anatomisi
30.01.2012

70’li yaşlarında tatlı bir nine… Yanında 30’lu yaşlarının ortasında siyah saçlı bir kadın. Ninenin elinde son model bir fotoğraf makinesi. Fotoğraf çekmeye hazırlanıyor. Yanındaki kadın ona nasıl çekmesi gerektiğini anlatıyor. “Unutma bak, çıktıklarında buradaki düğmeye basacaksın.” Ama neden sonra kadın fotoğraf makinesini ninenin elinden almak istiyor. “Şimdi sen bilemezsin. Ben daha iyi çekerim.” Ama nine kendi çekmeye kararlı. “Sen dur hele.”

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nin (KHEM) tiyatro salonu. Salon neredeyse tamamen dolu. Karlı ve soğuk havaya rağmen yediden yetmişe insan var. Birazdan Örnekal Musiki Topluluğu’nun “Yeni Yıl Konseri” başlayacak. Önce sahneye saz sanatçıları geliyor. Kemandan uda neredeyse her türden saz sanatçısını görmek mümkün. Saz sanatçılarının ardından koro elemanları yerini alıyor. Kadınların sayısı erkeklerin üç katı. Erkekler grand tuvalet. Papyonlu. Koro elemanlarından biri de babam. Kadınlarsa şık gece elbiseleri içinde. Sahneye en son Türk Sanat Müziği Gençlik Korosu eğitmenliği de yapan şef M. Özkaya geliyor. Siyah ceket ve pantolonuyla çok şık. 

Salondaki izleyicilerden biri de benim. “Yeni Yıl Konseri”nin birinci bölümü buselik makamda şarkılarla başlıyor. İlk şarkı “Dün Gece Bir Bezm-i Meyde”. Peşi sıra buselik makamında altı eser daha dinliyoruz. Türk sanat musikisini sevmediğimi bir kez daha fark ediyorum. Bazı şarkılarda geçen kelimelerin anlamını bile bilmiyorum. Sıkılıyorum. Ne zaman bitecek diye arada cep telefonumun saatine bakıyorum. Hatta ara verildiğinde giderim diye bile içimden geçiriyorum. Ama salonda bir şeyler oluyor. Salonda bir hareketlenme var. Saz sanatçılarına akordeoncu E. Aris ve gitarcı V. Biçkin katılıyor. Aris ve Biçkin’in saz sanatçılarına katılımı makam değişikliğine işaret ediyor. Nihâvend tango makamındaki “Gönlümdeki Yalancı”yı T. Sovuksu seslendiriyor. Ama ne söylemek. Bu hareketli parçaya neredeyse tüm salon eşlik ediyor. Ben de kendimde bir değişim fark ediyorum. Zevk alıyorum mu ne. Ardından başka bir solist “Yıldızların Altında”yı okuyor. Şarkıyla galiba bütün salonun gönlü sarhoş oluyor yıldızların altında. “Sevdim Bir Genç Kadını” ve “Hatırla Sevgili” derken ilk bölüm göz açıp kapayana kadar bitiyor.

İkinci bölüm hüzzam makamındaki “Güzel Gün Görmedi Avare Gönlüm”le açılıyor. Peşi sıra gelen hüzzam şarkılarla içimi bir hüzün kaplıyor. “Bir İlkbahar Akşamında Bıraktın Beni”nin bestecisi ve solisti Yıldız Düzkan’ın şarkının hikâyesini anlatmasıyla salonda hüzün dibe vuruyor galiba. “Şarkıyı hüzzamda gezinirken, eşimin ölümü üzerine yazdım.” Neden sonra yardıma yine nihâvend makamı koşuyor. Salonun havası yine değişiyor. Aris amca akordeonunu konuşturuyor. “Gönül Bu Neden Söz Dinlemez Ağlar” ve “Hep Böyle Kal” derken konser bitiyor. Herkes yavaş yavaş çıkıyor. Ama ben kendi ön yargılarımla salonda kalıyorum.

     

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :