CANLI YORUMLAR
DR. NESLİM G. DOKSAT
DR. NESLİM G. DOKSAT
Çocuk, Ergen ve Genç Psikiyatrı

ÖZGÜVEN KAZANILMASI

Çocuklukta başlar...
13.11.2012

Özgüvenli olmak, kişiliği tamamlayan en önemli ölçüttür. Kişilik özelliklerimiz her ne olursa olsun, özgüvenimiz yerindeyse, kendimizi başarılı ve net bir şekilde ortaya koyup sosyal açıdan çok daha rahat kabul görürüz.

 

Özgüvenin yerleşmesi, çocukluktan başlayan bir süreçtir. Ebeveyni tarafından belli bir sınır çerçevesi çizilen, ancak, bu aralıkta yaratıcılığı baskılanmayan, aşırı dozda korunup kollanmayan bir çocuk özgüvenini en kısa zamanda kazanır. Çocuğun bir şeyleri ortaya koymasına imkân tanınması, müdahale ve eleştirilerin boyutu, ürettiği şeyin takdir edilmesi onun motivasyonunu arttırarak özgüveninin gelişmesini hızlandıracaktır.

 

Ergenlik döneminde gerek akademik başarı, gerekse de arkadaş ortamında kabul görmek, beğenilen ve takdir edilen insan olmak gibi ölçütler özgüveni sağlamlaştıran özellikler arasındadır. Bakımlı, hoş, güzel veya yakışıklı olmak, karşı cinsin beğeni ve ilgisini çekebilir olmak da bu yönden önemli kriterler arasında yer almaktadır.

 

Özgüvenin kazanılmasında kişinin kendisi için yapabileceği şeyler de mevcuttur. Bunlar, aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

 

  • Olumlu ve olumsuz özelliklerinizin hepsi hakkında içgörü sâhibi olun. Değiştirilebilir olumsuz özelliklerinizi törpülemeye gayret edin. Daha fazla değiştiremeyecek boyuta geldiğinizde ise, kendinizi artı ve eksi özelliklerinizle bir bütün olarak kabul edin ve kendinizi o şekilde sevin.

 

  • Buna rağmen, kişisel gelişiminizi zenginleştirecek olan yaklaşımlara karşı her zaman açık olun.

 

  • Eğitim hayatınızı önemseyin.

 

  • Yaptığınız veya ileri sürdüğünüz her çeşit davranışı, ancak uygun ve doğru olduğuna kanaat getiriyorsanız yapın ve kendinizden emin olun.

 

  • Karşınızdaki insanlara daima empati ile yaklaşın, Onların kişisel sınırlarına, tercihlerine ve zevklerine daima saygı gösterin. Onların fikir ve tercihlerini kabul etmiyor olsanız dahî, saygı çerçevesinde eleştiri yapın.

 

  • İnsanlar tarafından sevildiğinize ve takdir edildiğinize öncelikli olarak SİZ İNANIN ve bu kanaatinize göre hareket edin.

 

  • Sevdiğiniz mesleği icra etmeye gayret edin.

 

Tüm bunlar yerine getirildiği takdirde, özgüven sağlıklı bir şekilde gelişmiş olur. Bu şekilde kendini yetiştirmiş olan bir birey, sağlıklı, mutlu, huzurlu ve üretken bir insan olma yolundadır.


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :