CANLI YORUMLAR
CAN ÖZELGÜN
CAN ÖZELGÜN
Gazeteci

SİYAH KAR

Bir D. Aronofsky kurgusu
17.01.2012

İstanbul’a gökten papatyalar yağıyor. Papatyalar yolları ve evlerin çatılarını kaplıyor. Ağaçlar ve bahçeler beyaz papatyalarla bezeniyor. Papatyalar beresiz ya da şemsiyesiz dışarı çıkmış kadınların saçlarına konuyor. Papatyalarla örülmüş saçlar. Resmedilmeye değer manzaralar… Bütün şehir bir papatya tarlasına dönüyor. Bu aralıksız papatya yağışına en çok çocuklar seviniyor. Kâh papatya adamlar yapıyorlar kâh birbirlerine papatya topları fırlatıyorlar. İşte o çocuklardan birkaçı da Acıbadem’de. 

10–11 yaşlarında birkaç çocuk, 15–16 yaşlarında bir kıza papatya topu fırlatıyor. Kız yere düşse ve siyah saçları papatyalar arasında kalsa da zevk aldığı her halinden belli. Kar yağışından zevk alan büyükler de yok değil. Yine Acıbadem’den bildiriyorum. Elinde sarı şemsiyesiyle 40’lı yaşlarının başında bir amca. Karda koşup koşup kayıyor. Ama kar beraberinde bazı zorlukları da getiriyor. En basitinden meret yürürken gözümüze giriyor. Gündelik yaşamı da sekteye uğratıyor. Trafik de cabası. İşten eve dönüş yolunu uzatıyor. Küçük ve ölümsüz de olsa kazalara yol açıyor. Bildiğim kadarıyla Acıbadem’de şimdiden iki ufak kaza meydana geldi. Ama sonuçta İstanbullular fazla aşina olmadıkları bu doğa olayını muhtemelen seviyor.

Belki Yönetmen Darren Aronofsky filmleri gibi, kar da önce güzel ve sakin başlıyor. Ama sonra yavaş yavaş kötüleşiyor (“Requiem for a Dream”i [“Bir Rüya için Ağıt”] hatırlayın). Gökyüzü hâlâ kurşuni. Ama bu sefer gökten beyaz değil siyah papatyalar yağıyor. Siyah papatyalar evsizlerin üzerine düşüyor. Bizleri sevindiren bu doğa olayı onları üşütüp hasta ediyor. Hatta bazen sonunda öldürüyor.

İşte bu da siyah karın hikâyesi. “Türkiye’de Evsizlere Dair Rapor” (Güz, 2011) adında bir çalışma var. Raporda Türkiye’deki evsizlere dair kesin rakamların bilinmediği belirtiliyor. Ama raporda tahminlerden bahsediliyor. “Şefkat-Der gönüllülerinin 15 yıllık çalışmalarına dayanarak yaptıkları tahminlere göre İstanbul’da 7 ila 10 bin arasında, Türkiye genelindeyse 70 binden fazla evsiz vatandaşımız var.” Ben bu yazıyı yazarken siyah kar onların üzerine yağmaya devam ediyor.

Peki, yetkililer ne yapıyor? Yine rapora kulak verelim. “İstanbul Büyükşehir Belediyesi normal zamanlarda 18–60 yaş arası evsizlere yönelik ne yazık ki hiçbir barınma yeri sağlamadığı gibi dondurucu kış günlerinde evsizleri geçici de olsa bir barınakta toplamak için -4 dereceyi beklemektedir.” Gökyüzünün kurşun rengiyle siyahın hiç de hoş olmayan soğuk birlikteliği. Siyah kar.  

Siz bu yazıyı okuduğunuzda İstanbul’da kar muhtemelen çoktan erimiş olacak. Ama siyah kar yağmaya devam edecek.  

Not: “Türkiye’de Evsizlere Dair Rapor”u buradan okuyabilirsiniz: http://www.emekveadalet.org/wp-content/uploads/EVS%C4%B0ZLER-Rapor.pdf   

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :