CANLI YORUMLAR
CAN ÖZELGÜN
CAN ÖZELGÜN
Gazeteci

SUZANNE

Birini evcilleştirmek...
27.02.2012

“Onunla birlikte seyahat etmek istersin/ Nereye gittiğinin bir önemi olmaz/ Mükemmel vücuduna aklıyla dokunduğundan ona güvenebileceğini bilirsin.” Radyoda Kanadalı yazar ve şarkıcı Leonard Cohen’ın “Songs of Leonard Cohen” (1967) albümünden bir şarkı çalıyor. Sanki bir şarkıyı değil de Cohen’ın yaktığı bir ağıdı dinliyorum. Tüylerim diken diken oluyor. İçimi bir hüzün kaplıyor. 

Bütün insanların birbirine benzediği ve bu yüzden sıkıldığım zamanlar… Ama yaklaşık bir ay önce bir kez daha evcilleştirildim. Aynı Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry’nin “Küçük Prens” kitabındaki gibi yaşamıma bir güneş doğdu. Bu kez beni evcilleştiren aslan görünümlü bir kediydi. Biz adına Suzanne diyelim. Aslan yelesi gibi saçları neredeyse beline kadar uzanıyor. Gülerken bütün yüzüyle gülüyor. İçimi ısıtıyor. Belli ki gözleri de kalbinin aynası. Gözünden kalbine bir yol uzanıyor.

Zamanla aramızda gelenekler oluşuyor. Günün bir saati diğerlerinden ayrılıyor. Mesela akşam 10’dan sonra Facebook messenger zamanı. Ya da yaklaşık dört günde bir geceleyin Skype’ta konuşuyoruz. Böylelikle Suzanne beni evcilleştiriyor. Benim için Fransa Lille’de yaşayan 2 yüz bin insandan bir farkı oluyor. Benim için tek ve eşsiz oluyor. Aynı Cohen’ın şarkısında olduğu gibi çöp ve çiçekler arasında nereye bakmam gerektiğini gösteriyor.  O da evcilleştirdiği kişiyi, beni anlıyor. Beni anlamaya vakit ayırıyor.

Sonra ne mi oluyor? Onu görmeden özlüyorum ve seviyorum. Neden sonra Lille’den İstanbul’a dönüyor. İçimi bir heyecan kaplıyor. Zaman geçmek bilmiyor. Uçaktan indiğinde ona ilk kez ama bir daha hiç sarılmayacakmış gibi sarılıyorum. 

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :