CANLI YORUMLAR
Prof. Dr. AKTUĞ ERTEKİN
Prof. Dr. AKTUĞ ERTEKİN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

VULVA KANSERİ

Teşhis ve tedavisi
08.11.2013


Çoğunlukla yaşlı kadınların hastalığıdır ancak premenopozal yaş grubundaki kadınlarda da görülür. Çok sık görülen kanser grubunda değildir, tüm kadın genital sistem kanserlerinin %5’ini oluşturur.

En tipik belirtisi kaşıntı ve genital bölgede rahatsızlık hissidir. Şikayetler başlangıç döneminde ihmal edilebilir, bu da tanı konmasında gecikmelere yol açabilir. Tanıda gecikmeler, ilaçlarla şikayetlerin düzeltilmeye çalışılması sonucu da olabilmektedir. Erken tanı konanlarda hastalık seyri son derece iyidir. Çok sık görülmese de cinsel yaşama olan olumsuz etkileri sebebi ile önemli bir hastalıktır.

Hastalığın ortaya çıkmasında çeşitli faktörler rol oynar. Human papillom virus etken bir faktördür, daha çok erken yıllardaki kanserlerden sorumludur. Herpes simpleks virus (genital uçuk virusu) sigara içenlerde kanser oluşumuna yol açan bir faktör olarak kabul edilmektedir.

Bağışık sisteminin baskılandığı durumlar, HIV enfeksiyonu etkenler arasındadır. Liken skleroz ve vulvar intraepitelyal neoplaziler kanser oluşumundaki diğer sebepler arasındadır.

Hastalığın belirtileri sıklıkla kaşıntı ve hastalığın belirtisi olan lezyonun (yara veya ciltten kabarık doku şeklinde) gözle görülmesidir. Bir çok hastada tanı konulmadan hafta veya aylar öncesinde ağrı ve kanama şikayetleri mevcuttur.

Tedavide ameliyatla mevcut olan lezyonun çıkarılması, çıkarılan dokunun büyüklüğüne göre dış genital bölgenin rekontrüksiyon denilen düzeltilmesidir. Çıkarılan dokunun patoloji sonucuna göre kemoterapi veya radyoterapi ameliyat tedavisine eklenebilir.

Sağlıkla kalınız.

Prof.Dr.Aktuğ Ertekin

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :