Okunma Sayısı: 14388
CANLI YORUMLAR

1-12 YAŞ ARASI DAVRANIŞLAR

Çocuğunuzu tanıyın

12-18 aylık 
Size karşı çıkan davranışlar sergilemeye başlar. Bunu genelde yemek yemesini, uyumasını ya da banyo yapmasını istediğinizde yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Genel olarak bu yaş civarında öfke nöbetleri geçirmeye de başlayacaktır.
 
2 yaşında
İki kişiliği varmış gibi gözükür: Yumuşak başlı/direnen ve sakin/sinirli. Öfke nöbetleri ağlama, vurma ve ısırmaya da dönüşebilir.
 
3 yaşında
Konuşma ve dil yeteneklerini geliştirdikçe, çocuklar bunları hayal kırıklıklarını ve öfkesini dışa vurmanın alternatif bir yolu olarak kullanmaya başlarlar. Bu yüzden de daha az asabi davranış sergilerler.
 
4 yaşında
Hâlâ zor/inatçı davranışlar gösterirler. Bu yaştaki çocuklar bazen kullanmakta zorlanacakları kadar fazla bilgi edinirler. Çabaladıklarını size göstermek için bu tür davranışları kullanırlar.
 
5 yaşında
Öfkesini ve hayal kırıklıklarını sözlü olarak ifade edebilir ve genelde daha fazla kendine güvenen bir tavır sergilemeye başlar.
 
6-8 yaşında
Bu yaştaki çocuklar biraz daha makul davranmaya başlasa bile anne babalarının koyduğu sınırları denemek amacıyla onları test etmeye devam ederler.
 
8-12 yaşında
Çocuklar artık ilerisi için daha fazla plan yapabilir hale gelirler. Ayrıca üzüntü ve hayal kırıklıklarıyla başa çıkmayı da becerirler.

Bu gelişim aşamalarının çoğu tamamen normal ve kabul edilebilirdir. Bu yüzden dünyadaki en kötü çocuğa sahip olduğunuzu ya da dünyanın en kötü anne babası olduğunuza inanmaya başlamadan önce bir daha düşünün. Pek tabii ki her şeyin ters gittiğini düşündüğünüz zamanlar yaşayacaksınız. Ancak unutmayın ki çocuğunuz bu aşamalardan geçmek zorunda. Size düşense çocuğunuz bu aşamaları geçerken, olabildiğiniz kadar becerikli, sakin ve düşünceli bir biçimde ona rehberlik ederek yardımcı olmaktır.


 


Bu yüzden:

  1. Sakin olun ve her dönemin geçici olduğunu unutmayın.
  2. Farklı davrandığını ve bu davranışlarını ne zaman gösterdiğini fark etmesini sağlamak için ona yardım edin.
  3. Onunla zıtlaşmadan önce durun ve iyi düşünün. Belki de çocuğunuz henüz kontrolü tamamen sağlama kapasitesine sahip değildir. Örneğin dil becerilerini daha iyi hale getirene kadar öfke nöbetleri geçirecektir.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLARDA ÖZSAYGIYI ÖLÇMEK
ÖZGÜR BİREY OLACAKSA...
KARDEŞ KISKANÇLIĞI
ANNE BABANIN KABUSU OLMASIN
KARDEŞ KISKANÇLIĞINA KARŞI
NELER YAPABİLİRSİNİZ?
HAYAL GÜCÜNÜ KULLANSIN
FARKLI ROLLERE ETKİSİ!!!
ÇOCUĞUNUZ SİZE BAĞIMLI MI?
ANNE-BABA TUTUMU ETKİLİ
AKRAN ZORBALIĞI
UZMAN YARDIMI
OYUN VE OYUN TERAPİSİ
ÇOCUĞUN EN MÜHİM İŞİ OYUN!
ÇOCUKLAR NEDEN ALAY EDER?
KİMDEN ÖĞRENİR?
ÇOCUKLAR NELERDEN KORKAR?
YAŞLARINA GÖRE KORKULAR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLARA İYİ ÖRNEK OLUN
GÜVENİN HAYATIMIZDAKİ...
GECE ALTINI ISLATIYOR MU?
40 KERE SÖYLEYİNCE OLUYOR
23 NİSAN
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :